Podsumowanie Roku. Jak i dlaczego warto je robić?

czerwone fajerwerki strzelające na sylwestra

„Koniec roku to czas podsumowań.” To frazes, który słyszymy przynajmniej raz, w grudniu każdego roku. Pojawia się w radiu, telewizji, w Internecie. Pytanie jak zrobić dobre podsumowanie roku, oraz dlaczego (nawet jeśli nie musimy go robić) warto się do tego zabrać?

Co daje nam podsumowanie roku?

Zacznijmy od tego dlaczego warto podsumowywać kolejne lata. Zalet takiego podsumowania jest co najmniej kilka. My wymienimy naszym zdaniem najważniejsze z nich.  

Zamknięcie pewnego okresu i spojrzenie z perspektywy.

Pierwszą rzeczą jest to, że robiąc podsumowanie, jak sama nazwa wskazuje, podsumowujemy, czyli zamykamy kolejny etap naszego życia. Z tym wiąże się przede wszystkim spojrzenie wstecz i zdobycie pewnej perspektywy na to co zrobiliśmy (ale też na to czego nie zrobiliśmy). Takie konstruktywne spojrzenie da nam ogląd sytuacji i możliwość wyciągnięcia wniosków ale o tym za chwilę.

Rachunek zysków i strat.

Z jednej strony to jedna z metod na podsumowanie polegająca na zestawieniu „plusów” i „minusów” w dwóch kolumnach. W kontekście podsumowania roku chodzi głównie o to, co udało nam się w tym roku zrealizować, a co pozostało w sferze celów.

Możliwość docenienia siebie.

W kontekście Rachunku zysków i strat to ta pierwsza kolumna. Zestawmy w niej co zarówno zawodowo jak i w życiu prywatnym udało nam się zrobić. Zobaczmy na jakim etapie jesteśmy w realizacji tego, za co jak się okazało, zabraliśmy się za późno i co jest w trakcie prac w momencie podsumowania. Zamknąłeś poważny projekt? A może udało Ci się nauczyć egzotycznego języka? Poklep się w trakcie podsumowania po plecach i zobacz, że się rozwinąłeś :)

znaki kciuka w górę na śniegu

Spojrzenie na to co nie wyszło.

Podobnie jak moneta, tak i rachunek zysków i strat ma dwie strony. Na drugiej jego szali znajdują się rzeczy, które sobie założyłeś, a z jakiegoś powodu ich nie zrobiłeś. W trakcie swojego podsumowania zastanów się jakie były te powody. Przemyśl, czy to rzeczywiste powody, czy jest też coś innego :P Przy tym nie podchodź do tego tematu jak sędzia. Zajrzyj głęboko w siebie i spójrz co możesz zmienić aby ta sytuacja nie zdarzyła się więcej. Krótko mówiąc wyciągaj wnioski z porażek, ale nie rozpamiętuj ich za bardzo.

Spokojne spojrzenie i świeży start w rok przyszły.

Podsumowanie roku, jak pisaliśmy wcześniej, zamyka nam pewien etap naszego życia. Daje to niesamowitą zaletę. Zamykając rok wiemy bowiem na czym stoimy i z czym możemy przejść do kolejnego etapu. W tym momencie po przemyśleniu całego roku możemy zabrać się za planowanie i ustalaniu realnych celów na rok przyszły. Jeśli chcecie poczytać więcej o postanowieniach noworocznych i o tym jak ich dotrzymywać zapraszamy do tego tekstu na naszym blogu

Można to oczywiście robić bez wcześniejszego podsumowania, ale zrobienie takiego podsumowania znacznie ułatwia sprawę.

Jak dobrze zrobić podsumowanie roku?

Dobra po przedstawieniu zalet takiego podsumowania zastanówmy się nad tym jak efektywnie można je zrobić. Poniżej przedstawimy trzy przykładowe sposoby na zrobienie podsumowania roku.

Notatki z całego roku i Excel/Word.

Pierwszy ze sposobów wymaga najwięcej zaangażowania ze strony użytkownika i stanowi zarazem dobre podłoże do dwóch następnych sposobów. Polega on na tym, aby utworzyć sobie arkusz np. w Excelu. Zaznaczyć w nim wszystkie dni danego roku i  codziennie odpowiedzieć w nim rzetelnie na pytania takie jak: Co się wydarzyło? Jak stoję z moimi projektami? Co dziś udało mi się zrobić? Czego się nauczyłem? Gdzie byłem etc.

Przy analizie całego roku mogą dojść pytania o to co i dlaczego zrobiłem dobrze i co i dlaczego zrobiłem źle? Oraz czy i jak mogę coś poprawić?

Odpowiadając sobie na kluczowe pytania kluczowe rzeczy możemy zaznaczyć np. innym kolorem. Wtedy będziemy od razu widzieli, że stało się coś ważnego. A takie notatki przydadzą się przy podsumowaniu całego roku, kiedy zbierzemy i przeanalizujemy nasze notatki.

osoba zaczynająca pisać,

Oś czasu

Teraz pierwszy sposób na wizualizację całego roku. W sumie chyba najprostszy z możliwych, a mianowicie Oś czasu. Każdy kto chodził do szkoły pewnie wie o czym mówię :P

Polega on na tym, że rysujemy na kartce poziomą linię, na której następnie nanosimy kolejne ważne rzeczy, które zdarzyły się w danym roku. Oczywiście podobnie jak w wypadku poprzednim można to robić już w trakcie roku. Dzielimy na początku roku naszą oś na cztery części i uzupełniamy jeden kwartał co trzy miesiące, lub jeśli chcecie można stworzyć ją na koniec roku. Zdecydowanie polecamy jednak to pierwsze rozwiązanie.

Koło życia

Teraz coś co możemy robić na koniec roku. Tzw Koło Życia (ang. Wheel of Life). Ta metoda sprawdza nasz rok w nieco innym aspekcie. Mianowicie poprzez koło możemy wyrazić to jak bardzo w danym roku jesteśmy zadowolenie z konkretnej sfery naszego życia. Ale po kolei jak zrobić koło życia? W trakcie konstrukcji możesz się wspierać na wspomnieniach z danego roku, notatkach, jeśli je robisz (gorąco polecamy).

  1. Po pierwsze narysuj na kartce/w paint/innym programie graficznym koło. (gotowe szablony do opisania znajdziesz też w Google)
  2. Zidentyfikuj sfery w których chciałabyś/chciałbyś sprawdzić swoje zadowolenie (np. zdrowie, rodzina, życie towarzyskie, praca, zarobki, duchowość itp.)
  3. Następnie ze środka koła poprowadź linie łączące go z okręgiem – podziel koło, żeby wyglądało jak tort widziany z góry. Podziel go na tyle części ile jest stref z pkt. 2, podpisz kolejne części koła.
  4. (Opcjonalnie) zrób sobie skalę – podziel sobie „kawałki tortu” np. na 10 części.(zrób mniejsze okręgi z tego samego środka). Piszę tutaj o opcji bo widziałem również koła bez skali :)    
  5. I teraz zadaj sobie pytanie o to jak bardzo jesteś zadowolony ze swojego życia w jego konkretnym aspekcie. Zaznacz go albo poprzez kolorową kropkę na konkretnym miejscu na skali (lub promieniu), albo zamalowując konkretny obszar.

Gratulacje właśnie skonstruowałeś/ skonstruowałaś swoje własne koło życia :) Dzięki niemu zobaczysz w których dziedzinach swojego życia musisz jeszcze popracować. Ważne jest aby, przy pracy nad kołem życia być ze sobą szczerym. Robisz je na własny użytek – nie musisz nikomu go pokazywać, nie ma więc powodu, żeby się oszukiwać.

Po skończeniu pierwszego koła życia zastanów się co możesz zrobić aby podciągnąć się w sferach życia z najniższą liczbą punktów albo jeśli uznasz, że czegoś jest za dużo, to jak można to zmniejszyć.

Oczywiście możesz sobie założyć również cele, które chcesz osiągnąć w konkretnych strefach. Koło zachowaj sobie w bezpiecznym miejscu i na przykład za rok zobacz co się zmieniło – zrób nowe koło, lub nanieś zmiany na to już istniejące zaznaczając je np innym kolorem. W ten sposób będziesz wiedział jak twoje działania wpłynęły na zmianę twojego koła.

Podsumowanie

Reasumując uważamy, że WARTO robić podsumowania swojego roku. Zamyka to w pewien sposób stary i otwiera nowy rok. Dzięki nim wiesz na czym stoisz i jakie cele obrać sobie w roku przyszłym. Ponadto jest bardzo dużo form w których możesz je zrobić. Są te bardziej (codzienne notatki) i mniej pracochłonne (koło życia). Ważne jednak aby niezależnie od tego jaką formę wybierzesz podsumować rok w sposób rzetelny i nie oszukiwać samych siebie. Z drugiej strony jeśli coś Ci nie wyszło, nie ma sensu się przesadnie tego rozpamiętywać. Należy natomiast wyciągnąć wnioski ze swoich niedociągnięć i błędów, ale również poklepać się po plecach w wypadku sukcesów, bo jak mówi stare przysłowie: „Historia jest nauczycielką życia” :)

Na nadchodzące święta…

To był ostatni wpis w tym roku…. Chcielibyśmy w związku z tym, Wam czytelnikom, złożyć najlepsze życzenia.

Zdrowych, spokojnych Świąt, spędzonych w rodzinnym gronie.
Spełnienia marzeń, uśmiechów i odpoczynku od codziennej rutyny i „Świątecznego maratonu”
Hucznego Sylwestra oraz wszystkiego co najlepsze w 2019 roku

życzy
Team Fantastic Studio :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.