Najbardziej Inspirujący ludzie Świata cz.2

kolaż zdjęć richard branson, elon musk, oprah winfrey arnold schwarzenegger, bill gates

Zgodnie z zapowiedziami w ostatnim tekście po dwóch tygodniach pojawia się na naszym blogu kolejna piątka inspirujących nas ludzi. Tym razem wybraliśmy piątkę „wagi ciężkiej” a oto i oni:


Bill Gates

źródło: http://www.businesspundit.com

William Henry Gates III czyli Bill Gates urodził się w Seattle 28 października 1955r. Już od szkoły podstawowej był wybitny, szczególnie w przedmiotach ścisłych. Uczęszczał do elitarnej szkoły Lakeside School.

Gdy był w 8. Klasie zainteresował się programowaniem w jęz. BASIC. Do tego stopnia, że aby móc poświęcić temu więcej czasu został zwolniony z lekcji matematyki. W trakcie edukacji w Lakeside zaproponował wraz ze swoimi znajomymi firmie CCC(Computer Center Corp.), że będą wyszukiwać błędy w ich systemie operacyjnym(wcześniej wykorzystali te błędy do uzyskania nieograniczonego czasowo dostępu do komputera). CCC przystała na tę propozycję, a Gates pracował w jej centrali i sprawdzał kod źródłowy w programach w różnych językach(nie tylko BASICu). Współpraca z CCC trwała do 1970r. kiedy to uległa ona likwidacji. Następnie wraz z uczniami z Lakeside podjęli się różnych projektów.

Jesienią 1973r Gates zapisał się na Harvard University, lecz wkrótce rzucił studia. Podczas pobytu na uczelni spotkał swojego przyszłego wspólnika Stevena Bellmera, który w 2000 roku został dyrektorem generalnym Microsoftu.

I teraz dochodzimy jak to się mówi do clue całego programu- Microsoft. Sama firma powstała na początku w celu napisania dla firmy MITS i ich komputera Altair 8800 interpretatora jęz. BASIC. To Gates skontaktował się z tą firmą i powiedział, że pracują z kolegami nad takim interpretatorem, mimo że tego nie robili. Gdy zostali zaproszeni na pokaz do siedziby fitmy, w przeciągu paru tygodni napisali emulator systemu firmy MITS i pierwszą wersję swojego programu. Prezentacja udała się do tego stopnia, że Paul Allen został zatrudniony w MITS, Gates natomiast wziął urlop na uczelni aby z nim współpracować. Swoją spółkę nazwali Micro-soft. Pod koniec 1976 firma Gates’a i Allena uniezależniła się od MITS. Gates zajmował się jej biznesową stroną i programował. Przez pierwsze 5 lat osobiście kontrolował każdą linijkę kodu, która opuściła firmę i wprowadzał zmiany tam gdzie uznał za stosowne.

W 1980 roku zawiązała się współpraca Microsoftu z firmą IBM. Na początku znów chodziło o interpretator BASICa ale po nieudanych negocjacjach IBM z Digital Reserch Gatesowi zlecono również napisanie systemu operacyjnego. Microsoft wykorzystał do tego celu 86-DOS, czyli system operacyjny stworzony przez Seattle Computer Products. Wykupiono prawa do systemu za 50.000 USD. i przerobiono go. W taki sposób powstał MS-DOS. IBM w myśl umowy licencyjnej uzyskał prawo do sprzedaży MS-DOS jako PC-DOS, ale prawa majątkowe do systemu pozostały w Microsoft. Gates myślał bowiem, jak się okazało słusznie, że inni producenci będą chcieli kopiować produkt IBM. Sprzedaż MS-DOS pozwoliła Microsoftowi na zdobycie dominującej pozycji w segmencie systemów operacyjnych. Później powstały inne flagowe marki Microsoft takie jak system Windows. Do 2006r Bill Gates miał decydujący głos w sprawach strategicznych dla Microsoftu. Po 2006r stopniowo wycofuje się z funkcji w Microsofcie aby poświęcić się działalności dobroczynnej.

W tym segmencie kluczowe znaczenie ma Fundacja, którą wraz ze swoją żoną Melindą w 2000r. Fundacja zapewnia stypendia dla słabo reprezentowanych mniejszości, finansuje program walki z AIDS i innymi chorobami powszechnymi w krajach tzw. trzeciego świata oraz na inne cele dobroczynne. Za swoją działalność zostali 22 listopada 2016r wraz z żoną oznaczeni, przez Baracka Obamę Prezydenckimi Medalami Wolności, czyli najwyższymi odznaczeniami cywilnymi w USA.


 

Elon Musk

Zdjęcie Elona Muska

Źródło: https://takebackthesky.net

Ten południowoafrykański przedsiębiorca urodził się w Pretorii (RPA) 28 czerwca 1971r. W wieku 10 lat Musk kupił swój pierwszy komputer a w wieku lat 12 zaczął uczyć się programowania. Po ukończeniu liceum wyemigrował do Kanady(Uciekł przed obowiązkową w RPA służbą wojskową).

W Kanadzie pracował dla swojego kuzyna w firmie Swift Current(praca w tartaku) oraz w dziale IT w jednym z kanadyjskich banków. Następnie po otrzymaniu stypendium z University of Pennsylvania emigruje do stanów. Tam kończy studia na wydziale Ekonomii w Wharton Business School, oraz na wydziale fizyki. Rzuca studia magisterskie z fizyki(Stamford University) i zakłada firmę Zip2. Firma zajmuje się tworzeniem oprogramowania tworzącego treści dla serwisów informacyjnych. W 1999 firma Compaq Alta Vista wykupuje Zip2 za 307 mln USD gotówką i 34 mln USD w opcjach.

Następnym przedsięwzięciem Muska było założenie serwisu płatniczego X.com(1999). W następnym roku połączył się on z firmą Confinity aby w 2001 roku zmienić nazwę na PayPal. W październiku 2002r firma PayPal została kupiona przez eBay co dało samemu Muskowi 180 mln. USD.

W 2002 roku Musk zakłada trzecią firmę, czyli SpaceX. Celem, który postawił sobie założyciel jest 100-krotne zmniejszenie kosztów lotów kosmicznych. Pierwsza rakieta SpaceX wystartowała 24 marca 2006 r. Obecnie SpaceX pracuje nad technologią, która pozwoli ludziom na podróż na Marsa.

Jakby tego było mało Musk jest jednym z kreatorów najbardziej ekologicznych samochodów świata. Tesla Motors, której jest Dyrektorem Generalnym produkuję samochody wyłącznie elektryczne. To jego niewątpliwy wkład w środowisko. Same samochody Tesla pomijając ich ekologiczność są po prostu ładne.(ale to moje osobiste zdanie). Musk przewodniczy również fundacji swojego imienia, która zajmuje się finansowaniem edukacji naukowej, pomocą pediatryczną i badaniami nad czystą energią.


 

Sir Richard Branson

Richard Branson w samolocie

Źródło: https://inc.com

Urodził się w Blackhead w Wlk. Brytanii 18 lipca 1950 roku. Jego rodzina była rodziną prawników. Ojciec był wziętym adwokatem a dziadek sędzią Sądu Najwyższego. Sam Richard jednak nie podzielał zainteresowań rodzinnych. Nie był nawet dobrym uczniem (kilkukrotnie wyrzucany ze szkół) a dodatkową przeszkodą w nauce mogła być dysleksja. Odkrył on jednak w sobie talent do zjednywania ludzi.

Po kilku niepowodzeniach zawodowych (zajmował się np. sprzedażą papużek falistych) rozpoczął działalność w przemyśle muzycznym. Jego pismo „Student” promowało popularną muzykę a wywiadu udzieliły mu takie tuzy jak Mick Jagger czy John Lennon.

Strzałem w dziesiątkę okazała się decyzja Bransona, który w wieku 20 lat wraz z kolegami założył sklep zajmujący się sprzedażą wysyłkową płyt. Tak właśnie powstał pierwszy Virgin (nazwa odnosiła się do tego, że Brunson i jego koledzy byli, jak to określił jeden z pracowników „dziewicami w biznesie”). Sklep odniósł olbrzymi sukces, co umożliwiło jego założycielom otwarcie butiku muzycznego przy jednej z najbardziej znanych ulic Londynu – Oxford Street.

W 1972 r. zarobione pieniądze zainwestował w powstanie wytwórni płytowej Virgin Records. Pierwszym krążkiem wyprodukowanym przez jego wytwórnię był debiutancki album Mike’a Oldfielda Tabular Bells (1973). Virgin Records podpisało kontrakty m.in. z Sex Pistols, The Rolling Stones, Janet Jackson, Genesis czy Philem Collinsem.

Kolejnymi przedsięwzięciami Bransona były Virgin Atlantic Airlines (linie lotnicze), Virgin Travel (na początku sprzedaż biletów a potem regularne biuro podróży), Virgin Mobile (Telefonia komórkowa), Virgin Media, i ostatnio Virgin Galactic (Loty kosmiczne) i Virgin Racing (Zespół F1 w latach 2009-2011).

Obecnie w skład grupy Virgin wchodzi ponad 400 firm, a majątek Bransona Forbes wycienił w 2016 roku na kwotę 4,9 mld USD.

Poza jego karierą jako przedsiębiorcy warto również wspomnieć, że działa charytatywnie poprzez swoją fundację Virgin Unite, która działa wspierając mniejsze fundację działające u podstaw. Składa się ona z wolontariuszy z grupy Virgin i firm, z którymi Virgin współpracuje. Sam Brunson ustanowił też globalną nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie rozwoju i technologii. The Virgin Earth Challange to 25 mln USD dla osoby lub zespołu, który przedstawi opłacalny projekt skutkujący obniżeniem wytwarzania gazów cieplarnianych przez okres co najmniej 10 lat(przy rocznym pomiarze rezultatów).


 

Arnold Schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger z terminatorem

Źródło: http://www.mirror.co.uk

Arnold Alois Schwarzenegger ur. 30 lipca 1947r w Thal w Austrii. Jego ojcem był komendant policji Gustav Schwarzenegger Matką Aurelia Jadmy. Arnold miał również przyrodniego brata Meinharda. Nie miał łatwego dzieciństwa, gdyż to właśnie Meinhard był ulubieńcem jego ojca. Jako chłopiec uprawiał kilka dyscyplin sportowych. Swoją pierwszą sztangę podniósł w 1960r, kiedy trener piłkarski zabrał jego oraz drużynę na siłownię. Od tego momentu poświęcił się kulturystyce. Stanowiła ona bowiem jak sam twierdzi pretekst do przyjazdu do Stanów Zjednoczonych.

W 1965r zakończył obowiązkową służbę wojskową, w trakcie której również zajmował się kulturystyką(na rzecz wzięcia udziału w konkursie Junior Mr. Europa, który wygrał, opuścił szkolenie, za co tydzień siedział w wojskowym więzieniu). Kulturystyka dała mu w końcu w 1968r przepustkę do wyjazdu do USA. Posiadając jedynie podstawową znajomość angielskiego i „straszny” niemiecki akcent. W trakcie swojej kariery kulturysty zdobył 7 tytułów Mr. Olimpia a ponadto zdobywał jeszcze nagrody w konkursach takich jak Mr. World, Mr. Universe,

Zanim został aktorem zarobił na handlu nieruchomościami i w tzw. budowlance swój pierwszy milion dolarów (np. razem ze swoim przyjacielem Franco Columbu podczas renowacji basenów dla swoich klientów odrywali scenkę wg stereotypu dobry glina i zły glina w ten sposób spekulując na cenie a i tak zarabiali).

Jednak to z czego znamy Arnolda najlepiej to jego kariera filmowa. Zaczęło się od roli w Herkulesie w Nowym Jorku(1970) potem były Conan Barbarzyńca (1982), Conan Niszczyciel(1984) i wiele innych z kultową serią Terminator(cz. I 1984). Sam aktor w wywiadzie z Timem Ferriss’em zdradził jednak, że filmem na którym zarobił najwięcej są Bliźniacy(1988), gdzie zagrał z Dannym DeVito, a za który zainkasował procent od przyszłych zysków filmu co było strzełem w stopę dla producenta filmu Iana Reitmana, gdyż okazał się on wielkim sukcesem. Generalnie polecam przesłuchać w/w wywiad w całości. Możecie go znaleźć tutaj.

Trzeci segment stanowi kariera polityczna Arnolda Schwarzeneggera. Jest on bowiem członkiem i zwolennikiem partii Republikańskiej. Kariera polityczna Terminatora rozpoczęła się już w latach 90, kiedy podczas prezydentury George’a Busha Seniora był przewodniczącym prezydenckiej rady ds. Kultury fizycznej i sportu. W 2003 roku został z ramienia tej partii gubernatorem Stanu California, którą to funkcję pełnił do 2011r. Spekulowano również o możliwości startu Schwarzeneggera w wyborach prezydenckich ale pomysł upadł w związku z koniecznością uchwalenia poprawki do Konstytucji USA.

Jest on przez wielu uważany za jednego z najbardziej wpływowych imigrantów, którzy przyjechali do Stanów. Jak sam mówi kluczem do jego sukcesu jest jego niezachwiana pewność siebie. Po więcej szczegółów ponownie odsyłam do wywiadu z Timem Ferrissem.


 

Oprah Winfrey

Oprah Winfrey

Źródło: http://www.huffingtonpost.com

Właściwie Oprah Gail Winfrey ur. 29 stycznia 1954 r w miejscowości Kosciusko, w stanie Missisipi. Kiedy się urodziła jej rodzice byli jeszcze nastolatkami. Imię Oprah wynikło z pomyłki w urzędzie stanu cywilnego i pierwotnie miało brzmieć Orpah (imię pochodzi ze Starego Testamentu z księgi Rut), ale czeskiej pomyłki po jej zauważeniu nie poprawiono.

Gdy miała 6 lat wraz z matką przeniosła się do Milwaukee w stanie Wisconsin, gdzie mieszkała do osiągnięcia 14 roku życia. Następnie zamieszkała z ojcem w Nashville w Tennessee. Tam ukończyła Uniwersytet Stanowy Tennessee.

Pierwszą pracę podjęła w lokalnej filii sieci CBS (WTVF-TV). Była pierwszą czarnoskórą prezenterką programu informacyjnego w tym mieście. W 1976r przenosi się do Baltimore, gdzie jest prezenterką głównego wieczornego programu informacyjnego w tamtejszej filii CBS. Następnie od 14 sierpnia 1978 rozpoczyna prowadzenie talk- show People Talk.

W 1983r przenosi się do Chicago, gdzie od 2 stycznia 1984r prowadzi poranny program Chicago AM. Po uzyskaniu przez tą audycję popularności zostaję ona przemianowana (8 września 1986) na The Oprah Winfrey Show i staje się hitem w całych Stanach Zjednoczonych, a jego prowadząca ikoną. Gośćmi programu są zarówno przeciętni ludzie, którzy mówią o swoich problemach, jak również osoby znane i popularne. Ponadto w 1996r rozpoczęła dodatkową audycję Oprah’s Book Club , gdzie zaprasza autorów i rozmawia z nimi na temat wybranych przez siebie książek. Rekomendację w jej programie przekładają się na znaczny wzrost sprzedaży konkretnego dzieła.

Pomijając jej karierę dziennikarską jest jeszcze aktorką- zagrała m. in. w filmie Kolor Purpury Stevena Spielberga czy filmie Selma.

W 2008 r, jeszcze przed oficjalnym wyrażeniem przez niego woli startu w wyborach Prezydenckich, stwierdziła na antenie, że dobrym prezydentem USA byłby senator Barack Obama. Po ogłoszeniu jego startu w wyborach walnie przyczyniła się do rozwoju jego kampanii(została jego donatorką) i do jego wyboru na 44. POTUS (Prezydenta Stanów Zjednoczonych).

Jest jedną z największych i najbardziej wpływowych prezenterek w USA i na świecie. Właścicielka firmy medialnej Harpo Productions i pierwsza Afroamerykanka, której szacowany majetek przekroczył 1 mld USD. W 2008 roku Forbes okrzyknął ją również najbardziej wpływową kobietą na świecie.


 

Podsumowanie

I to tyle jeśli chodzi o część drugą naszego zestawienia. Mam nadzieję, że jakoś przebrnęliście przez naszą „wagę ciężką“ i że jesteście ciekawi kogo jeszcze umieściliśmy na naszej liście. Zapowiadam uroczyście, że pojawi się jeszcze przynajmniej kilka części tego cyklu ponieważ bardzo fajnie mi się go pisze :-) Jeśli jesteście ciekawi kto się jeszcze pojawi to zapraszam do śledzenia bloga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.