Inspiracja i motywacja to rzeczy niezwykle ważne. Szczególnie jeśli jesteś freelancerem i sam odpowiadasz za powodzenie swojej działalności. Wraz z wyraźną zmianą aury(Dziś w Warszawie sypie śnieg :-)) pojawia się często problem braku motywacji. Warto wtedy znaleźć coś, lub w tym wypadku kogoś kto zainspiruje nas do dalszego działania. Postanowiliśmy zatem podzielić się z Wami listą postaci, które stanowią dla nas inspirację. Krótko przybliżymy ich sylwetki(pewnie większość i tak znacie ;-)) i powiemy dlaczego są oni dla nas ważni. Oto pierwsza piątka – kolejność jest czysto przypadkowa.
Bruce Lee
źródło: http://www.bruceleeactionmuseum.org/
Właściwie Lee Jun-fan. Amerykański aktor filmowy. Urodzony w San Francisco 27 listopada 1940r. Wychowywał się w Hongkongu skąd pochodzili jego rodzice. Tam też pobierał pierwsze lekcje sztuk walki (Wing Chun).
W wieku 18 lat przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. Tam po paru miesiącach spędzonych w San Francisco przeniósł się do Seattle. Tam ukończył szkołę średnią. W marcu 1961r został przyjęty na Uniwersytet Waszyngtoński, gdzie studiował aktorstwo(zgodnie z dziennikami absolwentów). Dodatkowo zajmował się filozofią i psychologią. Na Uniwersytecie poznaje też swoją przyszłą żonę Lindę
W 1964 roku przeniósł się do Oakland, gdzie założył swoją drugą szkołę Kung –Fu. (Pierwsza w Seattle) Tam też poznaje Ed’a Parkera, który zaprasza go do pokazu na organizowanym przez niego turnieju sztuk walki, gdzie Bruce’a dostrzega Hollywood. W 1967r tworzy swoją interetację stylu Wing Chun i tak powstało Jeet Kune Do. W tym momencie należy wspomnieć że społeczność chińska nie aprobowała tego, że szkoły Kung Fu prowadzone przez Bruce’a Lee były dostępne dla wszystkich. On jednak postanowił pokazać Kung–Fu światu.
Jeśli chodzi o karierę aktorską na dużym ekranie to pierwszym filmem hollywoodzkim w którym zagrał główną rolę był „Wielki Szef”(1971) i Wściekłe Pięści(1972). Następnie Lee otwiera swoje własne studio i kręci „Drogę Smoka”(1972), nad którym ma pełną kontrolę jako scenarzysta, reżyser, choreograf i gwiazda. Jego najbardziej znanym filmem pozostaje jednak „Wejście Smoka”. Ponadto ma w swoim dorobku kilka seriali telewizyjnych. Bruce Lee zmarł w Hongkongu 20 lipca 1973 w wieku 32 lat.
Bruce’a Lee umieściliśmy na naszej liście z kilku powodów. Po pierwsze jako perfekcjonistę, wizjonera i ikonę popkultury. Po drugie z racji na to, że był znakomitym biznesmanem. Po trzecie przez dziedzictwo jakie po sobie pozostawił(Filozofia Jeet Kune Do, Fundacja Bruce’a Lee).
Martin Luther King
źródło: biography.com
Kolejna ważna z perspektywy Historii Powszechnej postać. Martin Luther King to ikona walki o prawa człowieka(prawa Afroamerykanów). Dlatego jako wielkiego społecznika nie mogło go zabraknąć
Urodził się w Atlancie w Georgii 15 stycznia 1929r. King kończy dwa kierunki Socjologię(1948) i Teologię(1951) W 1954 r. zostaję pastorem w zborze baptystów w Montgomery w stanie Alabama. Tam też rozpoczyna się jego droga jako działacza społecznego.
W swoich kazaniach nawołuje do poszanowania praw człowieka w odniesieniu do sukcesów i porażek organizacji walczących o te prawa na południu USA. Cztery dni po jednym z kazań Kinga jedna z uczestniczek Rosa Parks odmawia, wbrew obowiązującemu prawu, przeniesienia się na miejsce z tyłu autobusu miejskiego. Zostaje za to aresztowana. To z kolei wywołało szereg protestów ludności czarnoskórej i niemal rocznym bojkotem transportu publicznego. Przewodził nim właśnie King. Sytuacja stała się napięta do tego stopnia, że w domu pastora podłożono bombę.
Podczas protestów na rzecz zniesienie segregacji rasowej Kinga aresztowano. Jednak dzięki nim wydany został wyrok Sądu Najwyższego USA zakazujący segregacji rasowej.
W 1957 roku założył organizację SCLC, która zajmowała się, poprzez pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, walką o prawa Afroamerykanów. Ukoronowaniem działalności Kinga był tzw. Marsz na Waszyngton, który odbył się 28 sierpnia 1963r. To właśnie wtedy wygłosił on słynne przemówienie, które zamieszczamy poniżej. Sam marsz natomiast jest uważany za jedno z kluczowych wydarzeń w historii walki z segregacją rasową.
Martin Luther King został zamordowany przez przeciwników politycznych 4 kwietnia 1968r.
Muhammad Ali
źródło: www.jacobinmag.com
Ta postać pozostaje jedną z największych w historii sportu. Wybitny pięściarz z niesamowitym bilansem Mistrz Świata, tytan pracy i kolejna ikona.
Cassius Marcellus Clay Jr. przyszedł na świat 17 stycznia 1942r w Louisville w Kentucky. W wieku 12 lat zaczął trenować boks pod okiem Freda Stone’a. Po zdobyciu kilku tytułów miejskich, stanowych i ogólnokrajowych, w wieku 18 lat zdobył złoty medal w kategorii półciężkiej na igrzyskach w Rzymie w 1960r(w finale pokonując polaka Zbigniewa Pietrzykowskiego). Jego bilans jako amatora to 107 zwycięstw i 5 porażek.
Po IO w Rzymie przeszedł na zawodowstwo. Pierwszą walkę stoczył 29 października 1960r i wygrał ją na punkty. Do 1963 roku wygrał wszystkie 19 walk w których brał udział w tym 15 przed czasem. W tym czasie poznaje też swojego trenera Angelo Dundeego.
Swoje pierwsze mistrzostwo świata wywalczył w 1964 r. pokonując przez nokaut w 7. rundzie ówczesnego mistrza Sonny’ego Listona. Po tej walce zmienił religię na Islam i zrezygnował jak sam twierdził z niewolniczego imienia Cassius Clay. Od tej pory mówimy o Alim. Podczas rewanżu z Listonem popisał się jednym z najbardziej kontrowersyjnych nokautów w historii zawodowego boksu. Liston wytrzymał jedynie połowę pierwszej rundy.
Rok 1967 to kolejna cezura w historii mistrza. Został on wtedy skazane za odmowę służby wojskowej. Skutkiem tego wyroku było odebranie mu paszportu, tytułu mistrza świata i licencji bokserskiej. Wyrok uchylono w 1970r.
Pierwsza porażka mistrza to pojedynek z Joe Frezierem w Medison Squere Garden. Walka ta skończyła się wygraną Freziera na pukty i została uznana za pojedynek stulecia. Lata 1974- 1975 to szczyt kariery mistrza. Zdobył on wtedy Mistrzostwo Świata wszechwag pokonując George’a Foremana. Walka odbyła się w egzotycznej stolicy Zairu– Kinszasie i nosi miano „Rumble in the Jungle”- Ali wygrał przez nokaut.
Kolejna walka to powszechnie znana „Thrilla in Manila”- Przeciwnikiem był Joe Frezier, mecz rozegrany został w strasznym upale a Ali wygrał go przez poddanie Freziera przez jego trenera. Joe po prostu nie widział już rywala.
Ostatnia walka Mohammeda Ali odbyła się 11.12.1981r i była ostatnią z 5 porażek mistrza. Zawodowy bilans bokserski Aliego to 56 zwycięstw(37KO) i 5 porażek.
Po zakończeniu kariery bokserskiej został propagatorem sportu i działaczem społecznym. W 1984 roku zdiagnozowano u niego Parkinsona. Został wprowadzony do bokserskiej galerii sław w 1990r W 1996 roku to jemu przypadło w udziale zapalenie znicza IO w Atlancie. Zmarł 3 czerwca 2016r w Phoenix w stanie Arizona.
Steve Jobs
źródło: http://abcnews.go.com/
Steven Paul Jobs urodził się 24 lutego 1955r w San Francisco. Jego ojciec był z pochodzenia Syryjczykiem. Steve wkrótce po urodzeniu został adoptowany przez Paula i Clarę Jobsów,którzy pochodzili z Moutain View w Kalifornii. Jego siostrą jest pisarka Mona Simpson(Pokrewieństwo biologiczne).
W 1972 r Jobs kończy szkołę średnią w Cupertino w Kalifornii i przez jeden semestr studiuje prawo na Uniwersytecie Read College w Portland. Jesienią 1974 roku uczęszcza na spotkania Homebrew Computer Club, gdzie poznaje Steve’a Wozniaka. Następnie rozpoczynają pracę w Atari, gdzie projektują gry komputerowe. Również w 1974 roku rozpoczęli wraz z Wozniakiem sprzedaż tzw. niebieskich pudełek, czyli urządzeń umożliwiających darmowe korzystanie z telefonii AT&T- więcej o tym tutaj. Zarobione w ten sposób pieniądze chcieli przeznaczyć na podróż do Indii. Jobs wybrał się tam i powrócił jako buddysta.
W 1976 roku powstało Apple. Przedsiębiorstwo z którym nierozerwalnie kojarzy nam się postać Steve’a Jobsa. Nie zawsze jednak tak było. W latach 1985- 1996 miała miejsce rozłąka Jobsa z firmą(Zakończona kiedy Apple kupiło jego firmę NeXT).
Kiedy Jobs wrócił do firmy zastał ją w kiepskiej sytuacji finansowej. Jednak dzięki wizjonerskiemu podejściu udało się mu podnieść przedsiębiorstwo z kolan i wprowadzić najpierw na rynek muzyczny(Ipod i ITunes), potem na rynek telefonów komórkowych(Iphone) i na rynek tabletów(Ipad). Dziś Apple jest jednym z liderów sektora elektroniki w USA. Było to możliwe dzięki Jobsowi i specyficznej kulturze wszczepionej przez niego do Apple.
Niestety na przeszkodzie w dalszym prowadzeniu firmy z Cupertino stanęły Jobsowi problemy zdrowotne Zmagał się on z nowotworem trzustki potrzebował przeszczepu wątroby. W tym czasie na czele firmy stanął Tim Cook. Steve Jobs zmarł 5 października 2011 r w swoim domu w Kalifornii.
Jobs był osobom nietuzinkową. Mówi się, że ten tytan pracy osobiście nadzorował wszystkie projekty w Apple. Nic co nie uzyskało jego aprobaty nie wchodziło na rynek. Jednocześnie był maniakiem kontrolowania swoich pracowników, co w ostatecznym rozrachunku przełożyło się na powstanie w Apple specyficznej kultury organizacji. Ponadto był osobom szczególnie charyzmatyczną, która nie bała się nowych wyzwań. Dlatego też znalazł się na naszej liście.
Diana Księżna Wali
źródło: http://www.huffingtonpost.com/
Ostatnią na dziś ale nie mniej ważną od pozostałych postacią, o której chciałbym tutaj napisać jest Diana księżna Wali. Urodziła się 1 lipca 1961r jako Diana Frances Spencer. Pochodziła z rodziny szlacheckiej i była dobrze wykształcona(W Anglii i Szwajcarii).
W 1977 poznała swojego przyszłego męża Karola, księcia Walii, z którym zaręczyła się 6 lutego 1980. Wtedy też stała się osobom publiczną. Para wzięła ślub 29 lipca tego samego roku. Jej synami są Wilhelm książe Cambridge i Henryk książe z Walii.
Samo małżeństwo nie było jednak szczęśliwe. W pierwszej połowie lat 90 prasa bowiem ujawniła kompromitujące materiały dot. zarówno Karola jak i Diany. W 1992r Książe i księżna ogłosili separację a w 1996r ogłoszono ich rozwód. To z resztą doprowadziło pośrednio do wypadku, w którym księżna zginęła.
Cały czas była jednak jednym z najbardziej lubianych członków brytyjskiej rodziny królewskiej, a w przeprowadzonym przez BBC plebiscycie na 100 Najwybitniejszych Brytyjczyków zajęła 3 miejsce(za Winstonem Churchillem i Isamabadem Kingdomem Brunei).
Lady Diana Spencer była bowiem patronką wielu akcji charytatywnych. Była osobą zaangażowaną społecznie szczególnie w sprawy osób niepełnosprawnych i dzieci. I właśnie ta praca dobroczynna stawia ją jako wzór do naśladowania dla nas wszystkich. Dlatego też uważamy, ją za osobę inspirującą.
Podsumowanie
Patrząc na ostatnie wpisy na blogu dochodzę do wniosku, że wraz ze zmianą pogody przychodzi mi na myśl coraz więcej pomysłów na artykuły wpisujące się w jakąś serię. Po Zrównoważonym rozwoju i Podcastach przyszła pora na ludzi, którzy stanowią dla nas wzór do naśladowania.(Przynajmniej w jakimś zakresie). To był pierwszy artykuł z tej serii. Wyszedł trochę długi ale obiecuję poprawię się ;-P Następny już niebawem więc jeśli jesteście ciekawi kogo jeszcze uważamy za inspirujące postaci to zapraszam do śledzenia bloga :-)