Cukier a zdrowie. Dlaczego warto jeść mniej słodyczy?

cukier w kostkach

W jednym z poprzednich artykułów zwróciliśmy uwagę na to, że zwiększenie aktywności fizycznej dobrze wpływa na wzrost produktywności. Jest to jednak tylko jeden z czynników, które mogą poprawić twoje samopoczucie wpłynąć na Twój organizm. Drugi to dieta. Nie chodzi też o to, żebyś z dnia na dzień zmienił ją o 180 stopni. Wystarczą małe kroczki. Pierwszym z nich może być odstawienie jedynego legalnego narkotyku w Polsce, czyli cukru. W tym tekście powiem trochę o tym dlaczego warto rozważyć taki krok.

 

„Cukier krzepi.”

kryształki cukruWszyscy znamy to przysłowie. Jest ono jednak zasadniczo mylące. Tak potrzebujemy węglowodanów(cukrów) w naszej codziennej diecie. Spożycie cukru w dużej ilości prowadzi jednak do dużych problemów ze zdrowiem takich jak: otyłość, nadwaga czy cukrzyca, że o psuciu się zębów już nie wspomnę. Jesteśmy jednak od dziecka przyzwyczajani do jego spożywania.

Dlaczego spożywamy tyle cukru. Wynika to głównie z faktu, że jak pokazują badania łatwiej znosimy smak słodki od gorzkiego, słonego czy kwaśnego, co przekłada się na przykład na dosładzanie herbaty. Z wiekiem jednak można się np. do smaku gorzkiego przyzwyczaić a nawet go polubić. Smak słodki kojarzymy ponadto z domem rodzinnym, a zatem z czymś spokojnym i bezpiecznym. Z tego z kolei, moim zdaniem wynika to, że słodkości spożywamy, gdy jesteśmy zestresowani, smutni i jest nam źle.

Po drugie dlatego, że spożywamy cukier nawet o tym nie wiedząc. W wielu produktach pomimo braku cukru w składzie czy nazwie on po prostu jest – z łezką w oku wspominam chleb razowy jedzony pod Wilnem, który był po prostu słodki, jak mniemam przez użycie miodu przy jego produkcji. Nie mam jednak co do tego pewności, gdyż chleb kupiłem w lokalnej piekarni i nie pytałem o składniki.

Jedno mogę natomiast powiedzieć na pewno- Cukier UZALEŻNIA, podobnie jak kawa, papierosy i inne rzeczy. Znam osoby, które słodzą prawie wszystko, ale nie ma się co temu dziwić w tym przepełnionym cukrem świecie.

 

Cukier jako trucizna?

Tak, cukier rafinowany (czyli ten biały, który masz w domu) został po badaniach przeprowadzonych w 1957 r przez dr Williama Coda Martina został przez niego zaszeregowany jak trucizna.

Cukier zwiększa poziom insuliny we krwi a co za tym idzie zmniejsza naszą odporność. Spożywany w nadmiarze zabija on też leukocyty (białe krwinki) odpowiadające za ochronę naszego organizmu. Nadmierny poziom cukru może wywołać cukrzycę typu 2 czyli tzw. Cukrzycę nabytą jak również przeyspieszyć rozwój nowotworów (Glukoza stanowi dla nich świetne pożywienie). Ponadto sprzyja ona odkładaniu się w organizmie tkanki tłuszczowej, co z kolei prowadzi do nadwagi i otyłości.

 

Cukier jako źródło energii – cukier a produktywność.

W myśl powiedzenia zawartego powyżej cukier stanowi źródło energii. Zgodzą się z tym jego miłośnicy, którzy powiedzą, że to on daje nam kopa codziennie rano. Tak, ale tylko w połowie. Dostarcza nam on bowiem bardzo szybko energii po czym szybko się wyczerpuje, co prowadzi do uczucia senności znużenia, spadku sił i pojawienia się wilczego głodu, co z kolei prowadzi do spożycia kolejnej porcji cukru i tak się uzależniamy.

Dodatkowo przez takie „wahania nastrojów” jesteśmy mniej produktywni w tym co robimy. Niech pierwszy podniesie rękę ten, który nie będąc postawiony pod ścianą przez deadline(ach ta adrenalina ;-P) będzie pracował pomimo uczucia zmęczenia. Nawet jeśli pracujesz to twoja praca jest mniej wydajna- myślisz bowiem o tym, że jesteś zmęczony, a w najlepszym wypadku pracujesz zrywami, które zaczynają się tak szybko jak się pojawiły (Przy kolejnej dawce cukru.)

 

Ok, co zrobić żeby się uniezależnić od cukru?
estawienie cukru w poszczególnych produktach spożywczych
źródło: https://pr0gramm.com/new/767364

Najprostszą odpowiedzią na to pytanie jest odstawić cukier, w znaczeniu tego do herbaty czy w postaci słodyczy. Oczywiście bardzo trudno będzie przestawić się z diet bogatej w cukier na taką, w której takiego cukru o jakim mówimy nie będzie wcale, lub prawie wcale. Wynika to również z faktu, że choćby na święta Wielkanocne spożywamy go całkiem sporo w postaci wypieków (Czy wy też lubicie makowiec :-)) Warto więc zacząć od małych kroczków takich jak nie słodzenie herbaty, czy kawy, czy odmówienie sobie słodyczy przy jakiejś okazji, aby w końcu przejść do sporadycznego spożycia białego cukru.

Wg. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) konsumpcja energetyczna cukru powinna stanowić mniej niż 10% globalnej konsumpcji energetycznej w naszej diecie. (przekładając na nasze energia, którą zyskujemy z cukrów powinna w naszej diecie stanowić mniej niż 10% całej energii uzyskanej z pożywienia). Zredukuje to ich zdaniem problemy związane z chorobami cywilizacyjnymi o których pisałem wyżej.

Po drugie jeść regularnie (np. 5 małych posiłków dziennie) przez co będziemy najedzeni i nie będziemy szukać szybkiego sposobu na dodanie sobie energii. Wtedy najczęściej sięgamy po słodycze.

Po trzecie sprawdzać co jemy, czyli czytać etykiety produktów. Unikać w nich wszelkiego rodzaju słodzików w tym syropów glukozowych, fruktozowych etc. Nie jeść żywności wysoko przetwarzanej, gdzie kryje się najwięcej cukrów.

 

Czyli co wolno jak nic nie wolno? – zastąp cukier.

owoce i warzywaZ poprzedniego akapitu wynika, że prawie nic nie wolno. Otóż niekoniecznie. Mamy bowiem sporo
zamienników cukru rafinowanego (sacharozy) Należą do nich między innymi fruktoza(jak sama nazwa wskazuje chodzi o owoce) czy laktoza(cukier mleczny). Z kronikarskiego obowiązku wymienię jeszcze cukier zbożowy, czyli dekstrozę, która jednak nie występuje naturalnie, jak również mój ulubiony cukier czyli maltozę(cukier pochodzący ze słodów, wykorzystywany w piwowarstwie).

Czyli zamiast słodzić cukrem białym tam gdzie to możliwe wykorzystujmy owoce- zawierają glukozę i fruktozę- zyskamy też zawarte w nich witaminy. Do słodzenia kawy/herbaty sprawdza się np. miód. Ponadto pijmy mleko(poza wapniem jest to również źródło laktozy) .

 

Podsumowanie

Reasumując temat cukier wpływa na nasz organizm. Spożywany w nadmiarze może być bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia i efektywności. Ponadto co jeszcze warto odnotować jest po prostu drogi, a to też potężny minus na jego niekorzyść.

Rozumiem też, że rezygnacja z cukru to wyzwanie w dzisiejszych czasach. Po kilku dniach od odstawienia cukru zobaczycie pierwsze efekty. Staniecie się bardziej energiczni, zyskacie więcej chęci do pracy a wasze mózgi będą pracowały lepiej i wydajniej.

Spróbujcie! co macie do stracenia?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.