Dlaczego praca w Coworkingu jest super? Oto kilka powodów.

Jednym z pierwszych tekstów jakie napisałem na Fantastic Blogu był tekst odnośnie zjawiska jakim jest Coworking. Dziś postanowiłem zastanowić się nad tym dlaczego praca w Coworkingu czy dokładniej w Biurze Coworkingowym jest fajna. Oto do czego doszedłem w trakcie moich rozmyślań – kilka powodów dla których jeśli miałbym wybierać wybrałbym pracę w Biurze Coworkingowym a nie pracę z domu czy pracę w biurowcu.

 

Bo zachowujesz równowagę!

człowiek balansujący na ogrodzeniuDla mnie jeden z koronnych argumentów na korzyść Coworkingu. Praca z domu ma swoje dobre strony takie jak to, że nigdy nie spóźnisz się do pracy ;-) Jednak nie spóźnisz się do niej ponieważ od rana do wieczora jesteś w swoim miejscu pracy. Ponadto pracując w domu jesteś narażony na tzw. „czynniki rozpraszające”. A to ktoś wróci do domu, a to obiad, a to coś innego.

Coworking daję Ci możliwość rozgraniczenia sfery osobistej od zawodowej i zachowania równowagi między nimi. Fakt musisz wstać, ubrać się (Do Biura nie przychodzimy w piżamach ;-)), i dojechać na miejsce. Jednak gdy już to zrobisz masz niepowtarzalną w żadnym innym miejscu okazję zajęcia się tym, nad czym aktualnie pracujesz. Niektórzy mówią, że podobny efekt daje np. kawiarnia z dobrym Internetem. Jednak myślę, że nie dobrze pracowałoby mi się w tak gwarnym miejscu. Praca w Coworkingu wiąże się ze specyficzną atmosferą. Wszyscy jego członkowie są bowiem skupieni na swoich projektach, co wytwarza atmosferę pracy, a to z kolei korzystnie wpływa na jej efektywność. Przy większej efektywności pracujemy szybciej, co powoduję, przynajmniej teoretycznie, krótszy czas wykonywania zleceń. Dzięki temu możesz albo przyjmować ich więcej, lub jeśli wolisz poświęcić zaoszczędzony czas na inne rzeczy ważne dla Ciebie.

 

Bo spotykasz nowych, ciekawych ludzi!

Po drugie praca zdalna polega przeważnie na świadczeniu usługi dla kogoś. Nie ważne czy chodzi o zaprojektowanie „x” czy o napisanie „y”, w dzisiejszych czasach gro czynności z tym związanych odbywa się przez wszechobecny Internet. To z kolei w pewnym stopniu zamyka nasze środowisko pracy. Niektórzy uznają to za zaletę…. ok ale, jak dowiedli socjologowie, człowiek to istota społeczna. Po prostu potrzebujemy siebie nawzajem. Nie wystarczy interakcja człowiek-maszyna.

Praca w Coworkingu spełnia tą potrzebę. Podczas pracy w takim środowisku poznajemy nowych ludzi. Dostajemy możliwość interakcji z innymi freelancerami. To z kolei daje możliwość zawarcia nowych znajomości a czasem przyjaźni. Dowiadujemy się bowiem, że współdzielimy z inną osobą pracującą w danym biurze pasję do konkretnego sportu, albo mamy wspólne hobby, co daje nam okazję do kolejnych rozmów przez co rozwijamy znajomość i tak dalej.

 

Bo przynależysz do Społeczności!
piramida potrzeb maslowa
źródło: http://www.zarzyccy.pl/

Dwie powyższe rzeczy wpływają na to, że możemy mówić o Coworkingu jako o społeczności. Mamy bowiem grupę ludzi, którzy mają jakiś cel a to właśnie konstytuuje (definiuje) społeczność. Teraz jeśli przychodzisz do Coworkingu to automatycznie stajesz się członkiem tej społeczności- wypełniasz jedną z potrzeb w tzw. piramidzie potrzeb Maslowa, czyli potrzebę przynależności. W telegraficznym skrócie chodzi o to, że każda jednostka potrzebuje, w myśl tego, że jesteśmy istotami społecznymi, przynależeć do jakiejś grupy. Jednym wystarczy jedna, inni wolą kilka takich przynależności.

Coworking to społeczność, która składa się z tworzących go jednostek, których celem jest praca. To od nas zależy czy i jak będziemy się w nią wpisywać. Esencją pracy w Coworkingu jest stwierdzenie, że pracujemy razem (w sensie społeczności), a jednak osobno(w sensie własnych celów poszczególnych Coworkerów).

Na przykładzie Fantastic Studio mogę powiedzieć, że stanowimy unikalną Społeczność, gdzie możliwości są nieograniczone (sky is the limit :-)) a dodatkowo staramy się dać naszym Coworkerom możliwości do interakcji wewnątrz naszego grona(zaczęliśmy nasz Fantastic Networking, a aktualnie zaczynamy przygotowania do kolejnego spotkania dla naszej grupy).

 

Bo jest korzystny!

świnka skarbonkaPewnie zastanawiacie się o co chodzi? Jak mówi stare porzekadło jeśli nie wiadomo o co chodzi to zapewne chodzi o kasę. Tak samo jest w tym wypadku. Jeśli zastanawiasz się nad tym czy pracować ze swoją firmą w Coworkingu czy w biurowcu, to polecam to pierwsze rozwiązanie. Wynajmując biuro w biurowcu często poza opłatą za wynajem mamy bowiem do czynienia z opłatami eksploatacyjnymi (za media, za prąd etc. ) Dodatkowo wynajmujemy samą powierzchnie, którą musimy wyposażyć w sprzęt biurowy (choćby w przyzwoity ekspres do kawy :-P) a to rodzi kolejne koszty.

W Coworkingu natomiast w cenę wynajmu biura przeważnie wliczone są media, i inne rachunki. Dodatkowo biura wyposażone są w podstawowe meble. Jedyne o co musisz się martwić to przyniesienie laptopa z dostępem do Wi-Fi lub jednorazowe przyniesienie sprzętu z którego korzystałbyś w domu. Coworkingi udostępniają bowiem swoim najemcą dostęp do Aneksu kuchennego czy do innych pomieszczeń.

W Fantastic Studio wynajmując mikrobiuro poza swoim prywatnym pokojem posiadasz dostęp do kuchnii/Strefy ChillOut (ca.23 m2) jak również możliwość korzystania z naszej sali konferencyjnej(ca. 35 m2) w wymiarze 5h miesięcznie. Dodatkowo wszelkie inne opłaty (poza drukowaniem poza limitem kopii- co nota bene za mojej kadencji jeszcze się nie zdarzyło) są w cenie. Jeśli posiadasz u nas mikrobiuro dodatkowo możesz założyć u nas wirtualny adres na atrakcyjnych warunkach cenowych. Jeśli się na to zdecydujesz to my odbierzemy Twoją pocztę i powiadomimy Cię o tym, co przyszło. Ty natomiast będziesz miał możliwość zarejestrowania swojej działalności pod naszym adresem. Brzmi fajnie prawda? Więcej info na temat tych usług znajdziesz na tej stronie i tutaj

 

Bo rozwija twój biznes!

startup-593304_1280Kolejna ważna sprawa. Coworking poza miejscem pracy, gdzie mamy atmosferę pracy i poznajemy nowych ludzi, o czym pisałem wyżej, jest miejscem gdzie rodzą się pomysły.

Stanowi on pole do wymiany myśli i pomysłów ludzi z różnych branż, co czasami może doprowadzić do wspólnych przedsięwzięć. W ten oto sposób zyskujesz podwójnie. Po pierwsze w sposób kreatywny (o czym mówiłem przed chwilą). Po drugie poprzez kolejne możliwości pozyskania nowych klientów choćby drogą poczty pantoflowej. Nie wiem jak wy, ale ja wolę skorzystać z usługi osoby, którą znam przynajmniej trochę, niż z kompletnie nieznanej firmy (w myśl zasady dbajmy o swoich).

Reasumując ten punkt uważam, że w Coworkingu na pewno jest potencjał do rozwoju swojego biznesu, a to duży plus.

 

Bo jest elastyczny!

To chyba największa zaleta Coworkingu. Pracując w nim masz pełną swobodę przy mniejszym niż w domu nakładzie sił.

Przychodzisz bowiem i korzystasz ze swojego biurka/biura kiedy chcesz(u nas jest to możliwość po prostu otrzymania kluczy do lokalu, przy zachowaniu pewnych zasad – spokojnie to nic strasznego ;-)) i ile chcesz w sensie godzinowym. Potrzebujesz być na dwie godziny danego dnia– nie ma problemu. Kiedy indziej potrzebujesz zostać dłużej – też nie jest to problem.

To ty również do pewnego stopnia aranżujesz swoje miejsce pracy. Jeśli nie podoba Ci się konkretne miejsce(biurko) to możesz je zmienić, oczywiście jeśli jest wolne ;-). Masz również opcję wynajęcia konkretnego miejsca jako tylko twojego (Pakiet 24/7), co spowoduje, że będzie ono na Ciebie czekało. Podobnie z mikrobiurami, które możesz dostosować do swoich preferencji estetycznych (wieszając własny obraz, który Cię inspiruje, czy przynosząc twój ulubiony kaktus).

Jeśli więc potrzebujesz miejsca dostosowanego do Ciebie pod względem czasu i aranżacji daj szansę Coworkingowi w Twojej okolicy – zobaczysz warto :-)

 

To tyle jeśli chodzi o moje przemyślenia odnośnie do pracy w Coworkingu. Mam nadzieję, że choć część z Was przekonałem do tego modelu pracy. Jeśli tak nie jest to napiszcie mi dlaczego uważacie, że jest odwrotnie – chętnie podyskutuję ;-)

Serdecznie zapraszam też do odwiedzenia nas w Fantastic Studio i wypróbowania takiego modelu pracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.