Zaczynając swoją pracę w Fantastic Studio było to jedno z pierwszych pytań jakie sobie postawiłem. Nigdy wcześniej bowiem nie spotkałem się z taką kulturą organizacji pracy. Zadałem sobie pytanie skąd wziął się coworking? Gdzie mogę znaleźć informację na jego temat? Generalnie o co w tym wszystkim chodzi? Dodatkowo do tej kwerendy zmuszają mnie pytania moich znajomych o to czym się zajmuję. W tym wpisie przedstawię swoje spojrzenie na to zjawisko.
Coworking – Jak to się zaczęło?
Sama idea coworkingu jak większość nowożytnych i nowoczesnych dzisiejszych idei narodziła się w Stanach Zjednoczonych. Za ojca idei można uznać Brada Neuberga – przedsiębiorcę z San Francisco, który w 2005 roku pracując w start-up’ie poczuł się nie zadowolony ze swojej pracy. Powodem niezadowolenia był brak poczucia przynależności do jakiejś społeczności zawodowej. Coworking powstał jako idea połączenia ze sobą niezależności, którą daje praca na własny rachunek, oraz poczucia przynależności jakie daje praca z innymi ludźmi. Neuberg w odpowiedzi na swoje rozterki stworzył coś co dziś zyskuje coraz większą popularność w skali światowej. Jest on również twórcą tego co dziś określilibyśmy jako biuro coworkigowe. Bardziej ciekawych historii tego zjawiska zapraszam w odmęty sieci ;-)
Czyli o czym mówimy? Komu to potrzebne?
Teraz przydałoby się sklecić jakąś definicję. Coworking to, w moim przekonaniu, pewna kultura organizacji pracy, mająca na celu połączenie atmosfery znanej z biur, czy korporacji z niezależnościom jaką daje praca freelancera. Założeniem coworkingu jest praca ze sobą – w grupie ludzi, którzy wykonują swoje zawody niezależnie. Przeważnie chodzi o freelancerów lub ludzi wykonujących tzw. Wolne zawody.
Kolejne z założeń zakłada, że poprzez pracę w jednym pomieszczeniu – tym właśnie jest Biuro Coworkingowe – otrzymamy wartość dodaną. Możliwość pracy z innymi przyczyni się do lepszej atmosfery, wymiany myśli, a co za tym idzie do polepszenia naszych pomysłów, a czasami nawet co-operacji biznesowej –wspólnych interesów. W tym połączeniu ważne jest w końcu to, że ew. sukcesy coworkerów motywują innych do jeszcze większej aktywności. Wzmaga to teleologiczność(celowość) naszej pracy, co daje nam power do dalszego działania.
W końcu praca w coworkingu daje poczucie przynależności do jakiejś grupy. Spotykamy się w biurze, możemy porozmawiać z innymi- nie koniecznie o sprawach biznesowych. Pojawia się miejsce, gdzie możemy spotkać nowych ludzi, którzy tak jak my pracują na własny rachunek, czasami mają podobne do nas problemy, które możemy razem rozwiązać. Na powyższe nie ma wpływu to, że reprezentujemy różne branże.
Jeśli zatem jesteś freelancerem, pracujesz zdalnie, lub wykonujesz tzw. Wolny zawód, to wiesz, że czasami brakuje motywacji. Czasami też nie możesz skupić się na tym co masz zrobić.- z różnych względów. Rozwiązaniem tego problemu może być właśnie coworking.
Ok, zainteresowałeś mnie…. Gdzie mogę zacząć?
Coworking jest coraz bardziej popularny w naszym kraju. Powoduje to, że powstaje coraz więcej biur świadczących usługi z nim związane. W Warszawie jest ich co najmniej kilkanaście, podobnie w innych większych miastach Polski. Jeśli mieszkasz na po Prawej stronie Wisły w szczególności w Rejonach Pragi, Grochowa, Targówka czy Bródna z oczywistych względów polecam FantasticStudio. Jeśli nie…. to na pewno znajdziesz biuro coworkingowe w twojej okolicy. Podejdź lub skontaktuj się i zapytaj.
Jeśli nie chce Ci się ruszać z domu to zawsze pozostaje Internet. W sieci znajduje się sporo informacji dla zwolenników coworkingu, jak również portale poświęcone znajdowaniu miejsc, gdzie można popracować. Warto tu wspomnieć o angielskim coworking.com, w tym o ich blogu, lub jeśli potrzeba Ci czegoś w naszym języku to o Polskim start-up’ie Polski Coworking.
To w zasadzie wszystko, co chciałem zawrzeć w tym wpisie. Starałem się w nim odpowiedzieć głównie na pytania zadawane mi przez moich znajomych. Dzięki napisaniu tego wpisu zacząłem również trochę bardziej rozumieć o co tu tak właściwie chodzi. Jeśli mimo to nie znalazłeś/znalazłaś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie zapraszam na spotkaniezadaj je w komentarzu- odpowiem zgodnie z moją najlepszą wiedzą ;-P