Router WiFi – na co zwrócić uwagę?

router z kablami sieciowymi.

W dzisiejszych czasach przy rozwoju technologii Internetu Rzeczy (Ang. IoT lub Internet of Things) wybór routera staje się kluczową kwestią. W tym tekście zajmiemy się tym jaki router WiFi wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę. Rozjaśnimy nieco terminologię związaną z routerami. Powiemy na przykład czym jest 802.11.ac lub co znaczy że router jest Dual Bandem. Powiemy też co zrobić, aby zoptymalizować Zainteresowanych zapraszam do lektury.

Zanim zabierzesz się za wybór routera – zastanów się czym dysponujesz.

Uwaga na początek. Zanim przystąpimy do wyboru routera zastanówmy się nad tym do czego jest nam on potrzebny oraz czym dysponujemy. Jeśli np. płacimy za Internet o parametrach download 50 Mb/s kupimy inny router niż przy 300 Mb/s. Podobnie jeśli poszukujemy Internetu do obsługiwania technologii smart, czyli właśnie IoT a inny do standardowego korzystania z sieci. Zatem najważniejsza rzecz to odpowiedzenie sobie na pytanie czego mi potrzeba.

Rodzaje interfejsu sieciowego.

Ten tytuł brzmi strasznie, wiem ale zasadniczo są tylko trzy możliwości. Chodzi tutaj o to jaką metodą dostarczamy Internet do urządzenia.

DSL

To router do którego Internet dostarczamy za pomocą kabla RJ-11, czyli kabla telefonicznego. Taką usługę zapewniało kiedyś Orange, Neostrada. Standardowym Routerem jest tutaj Router typu ADSL, ale jeśli nasza przepustowość jest większa niż 15 Mb/s to potrzebujemy Routera z grupy ADSL2+.

xDSL

To z kolei Router z wejściem Ethernet , czyli kablem sieciowym RJ-45. To najpopularniejsza i największa grupa Routerów. Tą metodą Internet dostarcza UPC, VECTRA ,Orange i inni duży dostawcy sieci. Maksymalna przepustowość to obecnie 1GB/s.

3G/4G

Czyli grupa Routerów mobilnych. Tutaj siła szybkość jest zależna przede wszystkim od Standardu Połączenia oraz od zasięgu danej sieci komórkowej. W tym wypadku najczęściej wkładamy kartę sim do Routera, włączamy i korzystamy z Internetu.

Znaczek sieci WiFi na tle zamazanego krajobrazu

 

Słowniczek terminów WiFi – Standardy WiFi

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest standard Internetu WiFi? Jakie standardy mamy obecnie? Kto je określa i jakie są arametry każdego standardu?

Standardy ustalane są przez dwie organizacja IEEE oraz WiFi Alliance. Obie są organizacjami non profit. Pierwsza określa standardy nie tylko dla WiFi lecz również dla innych technologii. Skupia ona bowiem specjalistów w zakresie elektryki i elektrotechniki.

Druga to organizacja, zrzeszająca ponad 600 producentów sprzętu i podzespołów komputerowych. Misją jest promocja sprzentu obsługującego standard 802.11 (czyli wykorzystującą WiFi). Certyfikuje ona również urządzenia kompatybilne z tym standardem. Samo określenie WiFi nie jest określeniem potocznym i znakiem towarowym zastrzeżonym dla tej organizacji.

Przy okazji dowiedzieliśmy się co na oznaczeniach właśnie IEEE 802.11. Jest to właśnie określenie, że dane urządzenie obsługuję technologię WiFi. Teraz jeśli chodzi o jednoznaczną listę standardów to jej wykonanie jest bardzo trudne. Istnieje bowiem bardzo wiele standardów i substandardów. Ponadto część z nich występuje również w wersjach lokalnych (np. tylko w Chinach).

Zatem przedstawimy te najpopularniejsze i dostępne dzisiaj oraz opowiemy o nich troszkę. Dodajmy że pierwszych 4 standardów raczej już się nie stosuje, lub występują one bardzo rzadko.

802.11

Co prawda nie ma już urządzeń w tym standardzie ale warto o nim wspomnieć choćby ze względu na to, że był on pierwszym standardem WiFi. Opublikowany w 1997r oferował nominalną przepustowość od 1-2 Mb/s. i pracował na częstotliwości 2,4 GHz.

802.11b

Ten standard zapewnił ok. pięciokrotny wzrost nominalnej przepustowości. Wzrosła ona do ok. 11Mb/s. Opublikowano go w roku 1999.

802.11a

Ten standard jest pierwszym działającym na częstotliwości 5GHz. W tym miejscu trzeba powiedzieć, że częstotliwość ta jest rzedziej używana przez użytkowników Internetu o czym nieco więcej później w tekście. Tutaj znowu mamy do czynienia z 5-cio krotnym zwiększeniem nominalnej prędkości (54Mb/s).

802.11g

W 2003 roku nastąpiło zrównanie prędkości dla maszyn obsługujących częstotliwość 2,4GHz. W ten oto sposób powstał standard g.

802.11n

2009 rok to rewolucja w WiFi. Routery typu n są bowiem pierwszymi mogącymi pracować zarówno na częstotliwościach 2,4GHz jak również 5GHz. (czyli jako tzw. Dual Band). Jeśli chodzi o przepustowość to rozszerzono ją do 600Mb/s.

802.11ad

To z kolei pierwszy standard, który zapewnia pracę na zupełnie nowej częstotliwości 60GHz. Zapewnia on przepustowość na poziomie do 6,7Gb/s. Jest on stosowany w specyficznych sytuacjach, ponieważ ogranicza go zasięg na poziomie 3,3m.

802.11ac

Najnowszy dostępny dziś standard. Opublikowany w 2013 roku. Ulepszony w 2015r. Ten standard zapewnia nominalną prędkość do ok. 3,5Gb/s. Pracuje jednak tylko na częstotliwości 5GHz. Jest to jednak standard, który nie zapewnia sam w sobie wstecznej zgodności z wcześniejszymi standardami. Najczęściej nie jest to jednak problemem ponieważ obecnie producenci wyposażają sprzęt w dwa zestawy radiowe współgrające zarówno ze standardem ac jak i b/g/n w częstotliwości 5GHz jak i w tych ostatnich w częstotliwości 2,4GHz.

Warto też wspomnieć o najnowszym standardzie 802.11ah. Standard opublikowano w 2017r. Zapewnia on przepustowość na poziomie do 347Mb/s i działa w paśmie poniżej 1GHz. Jest to specjalny standard opracowany przede wszystkim dla zastosowań WiFi w ramach „Internetu Rzeczy”. Praca w tak niskiej częstotliwości zasadniczo pozwala na zwiększenie zasięgu oraz na mniejszy pobór mocy.

Ok. brzmi dobrze, ale dlaczego moje urządzenia działa wolniej?

osoby korzystające z internetu w sali konferencyjnej

Zgodzicie się, że na papierze powyższe standardy brzmią całkiem przyjemnie. Jednak w rzeczywistości nie jest już na ogół tak różowo. Pytanie dlaczego i co może wpłynąć na wydajność Naszej sieci?

Ustawienie Routera

Tutaj ważnych jest co najmniej kilka czynników. Należałoby zacząć od tego, że dziś w coraz bardziej zurbanizowanym środowisku może wystąpić problem z Zasięgiem takiej sieci. Wynika to z kilku rzeczy. Po pierwsze z tego, gdzie ustawimy nasz router. Jeśli wybierzemy miejsce w centralnym punkcie pomieszczenia (Biura, Open- Space) to raczej nie powinniśmy mieć problemów z Internetem w tym pomieszczeniu. Jednak jeśli będziemy korzystać z sieci w pomieszczeniu oddzielonym dwie lub więcej ścian to zapewne Internet może działać nieco wolniej. Ponadto poleca się, aby router ustawić jak najwyżej.

Nagromadzenie sieci w okolicy i częstotliwość

Ponadto na wydajność sieci w zurbanizowanym środowisku może wpłynąć ilość sieci w okolicy. Jeśli w okolicy jest dużo sieci bezprzewodowych możemy doświadczyć spadku wydajności Internetu. Wynika to z faktu ograniczonej liczby kanałów na danej częstotliwości.(2,4GHz-13 i 5GHz-7). To z kolei oznacza z kolei, że sieci w dużych miastach będą zachodzić na siebie i zakłócać się wzajemnie.

Jak sobie z tym poradzić? Najprościej ściągnąć aplikację do analizy sieci. Ja polecam np. Wifi Analyzer dosępną zarówno na urządzenia z Androidem, której sam używam. Jeśli korzystacie z urządzeń Apple to możecie skorzystać z jednej z tych aplikacji . Wtedy dowiecie się po pierwsze z którego kanału korzysta Twoja sieć. Po drugie który z kanałów jest najmniej uczęszczany.

W wypadku sieci 2,4GHz wygląda to niestety najczęściej tak (kliknij żeby powiększyć):

Zestawienie sieci 2,4GHz

Jak widzicie w okolicy jest bardzo dużo sieci i sporo nakłada się na siebie (w kontekście zajmowanego kanału ważny jest najwyższy punkt wykresu). Może to powodować zakłócenia w dostępnie do Internetu.

Często na Paśmie 5GHz sieci jest zdecydowanie mniej. W tym wypadku trzy :) Kliknij na screen poniżej.

Sieci na 5GHz

Wynika to z Faktu, że po pierwszym skonfigurowaniu Routera zazwyczaj zostawiamy go w spokoju. Tymczasem warto sprawdzić czy nie ma w nim możliwości ustawienia sieci na częstotliwości 5GHz, najlepiej w wersji Routera wielopasmowego (Dual Band) w standardach 802.11n na niższej i 802.11ac na wyższej częstotliwości.

Jeśli już wiemy, na jakim kanale chcemy mieć nasze WiFi wystarczy wejść w ustawienia routera i zmienić kanał w ustawieniach. Skomplikowanie tego procesu zależy jednak od konkretnego Routera.

Warto też przy tym jeśli mamy Dual Band zmienić nazwę SSID sieci pracującej na paśmie 5GHz., na przykład przez dodanie do nazwy podkreślenia i dopisania 5GHz(<nazwa sieci>_5GHz). W ten sposób uzyskamy pełną wydajność naszego routera (2 sieci z jednego urządzenia) i nie będziemy mieli wątpliwości do której sieci się łączymy. W wypadku mojej sieci domowej otrzymałem w ten sposób 250Mb/s downloadu na WiFi (przy Internecie 500Mb/s). Wcześniej na tej samej sieci miałem ok 150-200 Mb/s, więc jest progres.

MIMO i MU-MIMO

Kolejne pojęcia, z którymi możemy się spotkać w trakcie szukania Routera. Oba skróty dotyczą nie tyle zwiększenia przepustowości sieci co lepszej dystrybucji sygnału i dotyczą w szczególności Standardu 802.11n/ac. MIMO zwana też SU-MIMO (Single User Multi-Input Multi-Output) to wcześniejsza technologia, która zapewnia bardzo dobrą dystrybucję sygnału do jednego urządzenia za pomocą dodatkowych anten w routerze (najczęściej 2 standardowe i 3 dodatkowa). Jednak w tym wypadku router zadziała bardziej jak Hub, czyli wyśle dane na przemian do kolejnych użytkowników. W tej technologii jednak przy większej ilości urządzeń możemy doświadczyć jednak obniżenia transferu.

MU-MIMO (Multi User MIMO) to z kolei technologia pozwalająca korzystać z sygnału na większej liczbie urządzeń bez utraty transferu. Tu dane są wysyłane w sposób równoległy (router WiFi działa bardziej jak tzw. Switch) Jednak należy zaznaczyć, że każdy router ma swoją wydajność.

W wypadku Routerów domowych jest to zazwyczaj ok. 4 jednocześnie połączonych urządzeń bez utraty transferu. W wypadku routerów do firm od kilku do kilkudziesięciu urządzeń. Wraz ze wzrostem liczby urządzeń wzrasta też cena urządzenia. Kupując Router warto więc zwrócić uwagę również na ten parametr. O tym czym dokładnie jest MU-MIMO dowiesz się z poniższego filmiku

Podsumowanie

Reasumując temat dobór routera WiFi to dość kłopotliwa sprawa. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, lub firmę warto zacząć od tego czym dysponujemy. Przede wszystkim dobrać typ interfejsu sieciowego i standard WiFi. Najprawdopodobniej będzie to Router z interfejsem xDSL.

Jeśli zaś chodzi o standard to w grę wchodzą standardy 802.11n lub 802.11ac, gdyż zapewniają najwyższą nominalną przepustowość. Polecamy szukać Routerów typu Dual Band (mogących działać na dwóch częstotliwościach) i spełniających standardy n i ac.

W ten sposób zapewnimy sobie najlepsze z możliwych rozwiązań. Dobrze jeśli urządzenie przez nas wybrane będzie obsługiwało technologię MU-MIMO.

Jak zaznaczyliśmy powyżej na zasięg Internetu ma wpływ jeszcze kilka innych czynników. Jeśli macie problemy z siecią zalecamy o ile to możliwe zmianę pozycji routera. Jeśli nie to rozważenie (przynajmniej w większych miastach) skorzystanie z sieci w mniej obleganym pasmie 5GHz.

3 thoughts on “Router WiFi – na co zwrócić uwagę?

 1. kimalo says:

  Który sprzęt Netgear polecicie w budżecie do 300 zł? DSL, obowiązkowo chociaż jedno USB i dwa zakresy. Dacie mi ze 2-3 przykłady? Chcę mieć co porównać.

  • Łukasz Głogowski says:

   Witaj Kimalo,

   Dzięki za pytanie. Jeśli chodzi o wybór konkretnego routera to wszystko zależy od tego czym dysponujesz – w sensie jakie masz aktualnie połączenie i do czego używasz routera. Nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie, a w tym artykule głównie chcieliśmy pokazać na co zwrócić uwagę wybierając konkretny router. Warto zajrzeć do dwóch/trzech rankingów zrobionych przez specjalistów i zobaczyć polecane modele. Przykładowe rankingi spełniające Twoje kryteria cenowe znajdziesz tutaj Znajduje się w nich przynajmniej 2 modele routerów od firmy Netgear.

   Miłego dnia,
   Łukasz

 2. gango says:

  Dwuzakresowość, liczba anten, USB i jego rodzaj. Zazwyczaj nowe routery obsługują łacza, jakich w Polsce i tak nie mamy. Kilkuletni Nighthawk na spokojnie wystarczy pod duży dom i coś takiego już na spokojnie kupicie za kilka stówek ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.