W tym tygodniu zajmiemy się kwestią pozytywnego nastawienia w biznesie. Zastanowimy się nad tym czy i dlaczego pozytywne nastawienie w biznesie jest lepsze od negatywnego. Po drugie jak mieć pozytywne nastawienie w biznesie. Zaczniemy jednak od odpowiedzi na pytanie. Czy pozytywne nastawienie (Pozytywność) to to samo co optymizm.
Pozytywne nastawienie i optymizm. Czy to to samo?
Jak zwykle (Pewnie się przyzwyczailiście) zaczniemy od krótkiego wprowadzenie definicyjnego. Często bowiem stosuje się naprzemiennie pojęcia Pozytywności (Ang. Positivity) i Optymizmu. Pomimo, że są to pojęcia bliskoznaczne to nie do końca dotyczą tego samego.
Zacznijmy od optymizmu. To pojęcie zakłada, że świat jest optymalny z założenia i rządzony według określonych racjonalnych reguł. Optymista zatem spodziewa się, przed zaistnieniem sytuacji (problemu), że dana sytuacja będzie miała zdecydowanie dobre i korzystne rozwiązanie. Przeciwieństwem jest tutaj pesymizm, który zakłada sytuację odwrotną, czyli oczekiwanie, że dana sytuacja rozwiąże się w sposób zdecydowanie zły.
Pozytywność czy pozytywne nastawienie to z kolei twierdzenie, że nasze działanie tak czy inaczej wywrze jakiś pozytywny skutek niezależnie od efektu. Tutaj przeciwieństwem jest negatywność zakładająca, że każde efekt będzie miał złe strony. Ludzie z negatywnym nastawieniem skupiają się na tych właśnie na tych złych stronach.
Wyróżniamy jeszcze coś takiego jak realizm, obojętność i neutralność. Pierwszy zakłada dobre i trafne oszacowanie rezultatów jakiegoś działania. W drugim nie obchodzi nas wynik i jego dobre i złe konsekwencje. Trzecie podejście zakłada natomiast, że uważasz, że złe i dobre aspekty każdego rozwiązania zrównoważą się wzajemnie.
Warto zwrócić tutaj uwagę na jedną rzecz. Mianowicie na to, że jeśli chodzi o optymizm, pesymizm i realizm bierzemy pod uwagę oczekiwania względem konkretnego zdarzenia. Natomiast pozostałe cztery terminy dotyczą natomiast naszego aktywnego sposobu analizy rzeczywistości, czytaj to aktywne postawy i wymagają działania.
Dlaczego pozytywne nastawienie pomaga w biznesie?
Wielu naukowców zastanawiało się nad tym jak pozytywne i negatywne nastawienie wpływa na nasze życie. Jednym z tych badaczy jest prof. Barbara Fredrickson z Uniwersytetu w Północnej Karolinie. Jej artykuł naukowy dogłębnie wyjaśnia to jak pozytywne nastawienie wpływa na naszą pracę. Sama autorka przeciwstawia w nim myślenie pozytywne z negatywnym i mówi nam jak ono na nasze postrzeganie świata.
Co robią z twoim mózgiem emocje negatywne?
Negatywne myśli mają zły wpływ na nasz umysł. Zamykają go na nowe rozwiązania. Zawężają nasze postrzeganie świata. Żeby to zobrazować wyobraź sobie hipotetyczną sytuację. Idziesz sobie ulicą i nagle z pobliskich krzaków wychodzi Tygrys/Lew lub inny drapieżnik. Co robisz? Odpowiedź uciekam brzmi najrozsądniej. Poprzez strach przed tygrysem zawęziliśmy sobie świat tylko do tego problemu i wybraliśmy „najlepsze” możliwe rozwiązanie, zapominając np. o tym, że możemy wejść na najbliższe drzewo, wziąć do ręki kij etc. To naturalne zachowanie obronne naszego organizmu, które ma uchronić nas przed utratą zdrowia i/lub życia. Jednak w dzisiejszych czasach raczej rzadko spotkamy tygrysa na ulicy.
Podobnie jest np. z gniewem, czy sytuacjami stresu. Jeśli na przykład patrzymy na naszą to-do i widzimy ogrom pracy możemy się czuć sparaliżowani do tego stopnia, że nie jesteśmy w stanie zacząć jakiegokolwiek zadania.
Jak na twój mózg wpływają emocje pozytywne?
Tu wracamy do badań prof. Fredrickson. Przeprowadziła ona następujący eksperyment . Podzieliła ona badanych na pięć grup i pokazała im slajdy wywołujące określone emocje. Pierwsze dwie grupy pokazano clipy, które wzbudzają pozytywne emocje i uczucia (radość i spełnienie- ang. contentment). Grupa trzecia była kontrolną i pokazano jej slajdy o neutralnym zabarwieniu emocjonalnym. Dwóm ostatnim grupą wyświetlono slajdy o negatywnym wydźwięku (uczucia strachu i gniewu).
Następnie każdą z grup poproszono o wyobrażenie sobie ich samych w takich sytuacjach i napisanie co by zrobili. Każdy uczestnik otrzymał kartkę papieru z 20 wolnymi linijkami tekstu, zaczynającymi się od sformułowania „Chciałbym ” (Ang. I would like to…).
Wyniki pokazały, że grupy 1 i 2 napisały znacznie więcej niż pozostałe, podczas gdy uczestnicy z grup 4 i 5 napisali najmniej odpowiedzi. Wyniki badania dowodzą, że pozytywne emocje takie jak miłość, radość czy spełnienie poszerzają nasze myślenie. Dzięki pozytywnym emocjom dostrzegamy więcej możliwości rozwiązania konkretnych spraw. Jednak to nie wszystko.
Pozytywne nastawienie pomaga kształtować umiejętności.
Fredrickson nazywa to teorią „rozszerzenia i tworzenia” (ang. Broaden and build Theory). Wynika z niej, że pozytywne nastawienie czy emocję prowadzą do większej otartości na świat, a to z kolei pomaga w kształtowaniu umiejętności.
Pomyślmy o tym na rzeczywistym przykładzie. Dziecko, które biega po podwórku i bawi się z innymi dziećmi ma większe predyspozycję do rozwoju swoich cech fizycznych i tzw. zdolności interpersonalnych, niż jego rówieśnik, który siedzi na kanapie i ogląda telewizję. Zatem dziecko pozytywnie nastawione do świata łatwiej nauczy się nowych umiejętności niż jego zamknięty w sobie negatywny rówieśnik.
Jednocześnie te umiejętności są bardziej trwałe, niż emocje które je wzbudziły. Jest szansa, że zdolności atletyczne przekształcą się w stypendium sportowe, a zdolności interpersonalne i komunikacyjne poskutkują w przyszłości jakąś dobrze płatną pracą menagerską. Jasne trzeba je potem rozwijać ale łatwiej robi się to jeśli utożsamiamy daną umiejętność z jakimś przyjemnym uczuciem czy zdarzeniem. Negatywne emocje działają odwrotnie, bo budowanie zdolności na przyszłość jest mało przydatne w stanie zagrożenia (Choćby z tygrysem czy lwem przed nami :P )
Jak mieć pozytywne nastawienie w biznesie?
Jednak wszystkie wyżej wymienione kwestie są mało ważne jeśli sami nie zdecydujemy się na pozytywne nastawienie. Skupienie się na pozytywnych aspektach. Pozytywne nastawienie nie jest łatwe do osiągnięcia, szczególnie w Polsce, gdzie kochamy narzekać na wszystko i wszystkich. Wymaga ono świadomego przestawienia swojego toku myślowego, co nie jest proste. Jednak gdy już nam się to uda warto pomyśleć nad tym jak zachować ten stan.
Poniżej kilka porad dotyczących tego co możemy zrobić aby mieć pozytywne nastawienia w biznesie.
1. Myśl długoterminowo
To chyba największy punkt. Podstawą każdego przedsięwzięcia powinien być plan. Żeby mieć sukcesy w biznesie trzeba cierpliwości. Należy sobie wyznaczać duże i śmiałe cele (dzięki temu nawet jeśli mierzymy trochę za wysoko łatwiej będzie nam się motywować). Jednocześnie musimy wierzyć w to, że te cele są do osiągnięcia.
Po drugie i to jest zdecydowanie trudniejsze należy zmienić mindset przy samym planowaniu. Zamiast myśleć co zrobię jeśli sprawy nie potoczą się po mojej myśli zmieńmy to na co zrobię jeśli mój biznes się rozwinie. W ten sposób łatwiej będzie nam utrzymać pozytywne nastawienie.
Ponadto już przy planowaniu warto myśleć szeroko i być otwartym na nowe możliwości. Jest wiele dróg do osiągnięcia sukcesu, więc warto elastycznie podchodzić do tematu i nie zamykać się na nowe rozwiązania – dać im szansę.
2. Zapomnij o „co by było gdyby”
Jeśli prowadzisz firmę to myśl jak trener sportowy. Dobrzy trenerzy w większości wierzą w swój zespół i jego szansę na zwycięstwo, niezależnie od przeciwności. Dobry Trener nie pokaże też swojemu zespołowi, że ma wątpliwości. I to jest właśnie esencja pozytywnego nastawienia.
Zdawanie się na „co by było gdyby” to „zabójca” pozytywnego myślenia w biznesie. Zadając sobie to pytanie sami siebie wystawiamy na wątpliwości. Przyjmijmy po prostu, że droga, którą wybraliśmy, nawet jeśli nie wszystko nam wyszło była w danym momencie optymalna. A ze „złych rzeczy” wyciągnijmy jakiś pozytyw.
3. Bądź wdzięczny za to co masz.
Często ludzie ślepo patrzą się w jakiś cel. Dodatkowo jak pisałem w tekście o Social Media jako o nałogu, przez powszechny dostęp do Internetu permanentnie porównujemy się z innymi (A bo ona była tu i tu na wakacjach etc.).
Zamiast tego warto zastanowić się nad tym co jest naprawdę ważne (nie mówię, że fajne wakacjetakie nie są :)) i być wdzięcznym.
Pomyśl! Jesteś zdrowy, masz kochającą rodzinę, Twoje zainteresowania kwitną, masz lojalnych przyjaciół, fajnych współpracowników etc. Takie małe rzeczy są szalenie ważne. Może to mało wychowawcze, ale warto sobie uświadomić w tym momencie, że dużo ludzi ma „gorzej niż my”. To pomoże nam w zachowaniu pozytywnego mindsetu.
4. Ćwicz
Regularna aktywność fizyczna (jak pokazują badania) sprzyja zwalczaniu stresu i stanów lękowych. Dodatkowo po treningu jesteśmy w lepszym nastroju. Poza tym warto mieć jakieś hobby/ czy poza czasem na ćwiczenia znaleźć również czas na „zabawę” i relaks. Potrafimy wykroić czas na spotkania, narady i inne zadania, ale planując nasz dzień zaplanujmy też trochę czasu dla Siebie.
5. Korzystaj z pomocy.
Nie ma takiej osoby, która lubiłaby wszystko w prowadzeniu firmy. Warto zatem czasem skorzystać z pomocy człowieka/aplikacji lub instytucji. Np. jeśli nie leżą Ci tabelki, a kwestię podatkowe to dla Ciebie czarna magia warto zainwestować w dobre biuro księgowe. Jeśli nie lubisz umawiać spotkań/ dbać o logistykę etc to zleć te zadania komuś innemu. W ten sposób ty będziesz mógł skupić się na prowadzeniu swojej firmy i na tym co Cię w tym pasjonuje.
6. Pamiętaj o poczuciu humoru.
Pamiętaj, aby w codziennej gonitwie za wynikami, sukcesem, dobrobytem nie stracić poczucia humoru. Znalezienie ironii lub aspektu humorystycznego danej sytuacji często pomoże w rozładowaniu napięcia. W ten sposób mimo, że de facto sytuacja się nie zmieniła to poczujesz się lepiej ze swoją wpadką. Być może nawet zachce Ci się śmiać a to dobry bodziec do rozpoczęcia dalszej pracy i osiągania swoich celów. Ponadto śmiech jest zaraźliwy i polepszy atmosferę wokół Ciebie (w twoim zespole) :)
7. Nie narzekaj.
Tak, wiem, że ten punkt jest chyba najtrudniejszy. Jednak nic nie wpędzi cię w negatywne nastawienie szybciej niż narzekanie. Tutaj przykład może nieco osobisty, ale od lipca wróciłem na siłownię. Jak wraca się do ćwiczeń po dłuższej przerwie to nieuniknioną konsekwencją (jeśli się dobrze nie rozciągniesz) są zakwasy. I teraz masz dwa wyjścia. Albo powiesz sobie kurde ale mnie boli nie idę dziś na trening (nastawienie negatywne), albo podejdziesz do sprawy od drugiej strony i stwierdzisz: Kurde faktycznie boli, ale to znaczy, że trening był dobry a mięśnie się regenerują. Dobra idę na trening. Zgodzicie się, że to drugie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej motywujące niż pierwsze.
Podsumowanie
Podsumowując, serdecznie zalecamy pozytywne nastawienie w Biznesie. Z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że pozytywnie podchodząc do tego co robisz znajdziesz plusy w każdym rozwiązaniu, co zmniejszy . Po drugie poprzez pozytywne emocje (podejście) łatwiej będzie ci spojrzeć spojrzeć szerzej na swoje problemy, będziesz miał bardziej otwarty umysł, będziesz bardziej elastyczny. W końcu poprzez właśnie taką otwartość będzie Ci łatwiej rozwijać siebie i swoje umiejętności :)
Wiemy też, że złapanie i utrzymanie pozytywnego nastawienia nie jest proste. Jednak gdy już je złapiesz będzie Ci po prostu łatwiej prowadzić Twój Biznes. Aby je utrzymać zastosuj się natomiast do przedstawionych przez nas powyżej kilku porad :)
To tyle jeśli chodzi o ten tekst :) Mam nadzieję, że będzie dla Was przydatny i zapraszam przy kolejnym artykule :)