Podcast! Wielki powrót starego medium.

dziewczyna słuchająca na słuchawkach

Kiedy w 2004 roku firma Apple wprowadzała Podcast na rynek nikt nie spodziewał się, że staną się tak popularne. Pierwotnym założeniem tej platformy było uczynienie z niej przenośnego radia dla użytkowników Ipodów. Dziś sprawa ma się zupełnie inaczej. Apple nie spodziewało się bowiem, że to co miało być exclusive stanie się tak bardzo inclusive. Dziś subskrybentem podcastu może stać się KAŻDY. Wystarczy posiadać urządzenie z odpowiednim oprogramowaniem i dostępem do Sieci. Fakt, urządzenia Apple mają wbudowane aplikacje do ich odbioru, jednak mnie jako użytkownikowi Androida nie zajęło dużo czasu znalezienie takiej aplikacji na swój system. Ale zacznijmy od początku. Na wstępie dodam, że jestem stosunkowo nowym użytkownikiem tego medium.

 

Podcast a co to takiego?

Ipod z białymi słuchawkamiZacznijmy od tego czym jest podcast i co go konstytuuje? Chciałbym tutaj zawrzeć najprostszą z możliwych definicji. Fani sztywnego opisu znajdą coś dla siebie tutaj(art. w jęz. angielskim).

Nazwa Podcast składa się z dwóch członów. Pod od Ipoda(Tak chodzi o odtwarzacz Apple) i Cast od angielskiego Broadcasting czyli nadawanie. Etymologicznie rzecz biorąc jest to audycja na Ipoda. Dlaczego audycja? Ano dlatego, że są to w przeważającej mierze pliki dźwiękowe(ale nie tylko), które twórca umieszcza w sieci.

Pytanie kiedy plik multimedialny staję się Podcastem? Nie wystarczy bowiem wgrać pliku na swoją stronę lub serwer. Musimy bowiem zadbać o to, żeby nasze „odcinki” dostały się do osób zainteresowanych. Aby to zrobić musimy „zgłosić ” nasz podcast na stronę,(przykładowa lista hostów tutaj) która udostępnia je innym użytkownikom. O technicznej stronie tego procesu napiszę w osobnym poradniku jak zrobić własny podcast, natomiast teraz ważne jest to, że plik multimedialny staję się podcastem, kiedy możemy go pobrać ze strony, która go udostępniła. Posiadając specjalne aplikacje nie musimy nawet kiwnąć przy tym palcem- pobieranie Podcastów jest zautomatyzowanie przez użycie technologii RSS ale o tym jak mówiłem innym razem.

Reasumując o Podcaście mówimy jeśli mamy plik multimedialny, który użytkownicy specjalnych aplikacji mogą ściągnąć na swoje urządzenie i odsłuchać w dowolnym momencie- niekoniecznie online. Przypomina to nieco nagrywanie audycji radiowych na kasetę i odsłuchanie ich później. Można je również traktować jako radio internetowe na żądanie.

 

Dlaczego Podcast wraca do łask?

człowiek z zielonym smartphonemTeraz trochę o tym dlaczego Podcast wraca do łask. Po pierwsze dlatego, że jest w zasadzie darmowy. Pojawili się twórcy jak Marc Maron, którzy zaczęli ostatnio wprowadzać odpłatność za dostęp do odcinków. Jest to jednak bardziej wyjątek niż reguła.

Po drugie są powszechnie dostępne. Wystarczy mieć odtwarzacz muzyki z dostępem do Sieci. Biorąc pod uwagę, że Operatorzy nie naliczają już tak wysokich opłat za Internet w telefonach i że w większości i tak korzystamy z wbudowanych w nie odtwarzaczy, można przyjąć, że możemy je pobrać kiedy chcemy.

Po trzecie jak go ściągniemy to słuchamy kiedy chcemy. Plik multimedialny trafia bowiem na dysk naszego urządzenia i w ten sposób mamy pełną kontrolę nad jego odtwarzaniem. Jeśli wolimy to możemy go też słuchać online poprzez specjalną aplikację.

Po czwarte są to „audycje” z różnych dziedzin od szeroko pojętego biznesu po podcasty dot. sportu skończywszy. Zatem każdy znajdzie w nich coś dla siebie. Dodatkowo przemawia za nimi fakt, że prowadzą je eksperci w swoich dziedzinach, co zapewnia rzetelną wiedzę prowadzącego w danym temacie. To niewątpliwy plus. O fajnych podcastach dot. sfery biznesowej opowiem jeszcze trochę w tym tekście.

Reasumując ten punkt Podcasty są świetne do posłuchania w trakcie drogi do pracy/ do domu po pracy. Pliki są relatywnie rzecz biorąc nieduże. Odcinek jednego z podcastów, którego słuchałem ważył tylko 74 MB, co przy pamięciach telefonów liczonych w GB nie stanowi większego problemu. Dodatkowo jeśli pojawi się nowy odcinek zostaniecie o tym poinformowani przez swoją apkę do podcastów – jeśli używasz produktów Apple masz ją domyślnie. Natomiast jeśli, tak jak ja, jesteś użytkownikiem systemu Android w Sklepie Play jest ich co najmniej kilka – Osobiście używamPodcast & Radio Addict, ale jest tego sporo, więc wybierz taką, która będzie odpowiadać Tobie.

 

Podcast w biznesie. Czego słuchać? Sekcja Zagraniczna

flags-65616_1280Po wytłumaczeniu czym jest podcast i dlaczego uważam go za świetne medium przyszedł czas na podzielenie się z Wami propozycjami podcastów, które moim zdaniem warto posłuchać w wolnej chwili. Na pierwszy ogień poszły darmowe podcasty zagraniczne. Jako że jest tego dużo wymienię tylko kilka.

 

All Hail King Ferriss :-)

The Tim Ferriss Show to zdecydowanie numer jeden jeśli chodzi o rankingi podcastów dot. Biznesu. Co ciekawe pierwotnie miał mieć tylko 6 odcinków, gdyż miał być sposobem na udoskonalenie(dziś jest ich 196). Podcast to nagrane wywiady prowadzącego z liderami z różnych branż. Co ciekawe nie ogranicza się on jedynie do segmentu start-upów czy przedsiębiorczości- aktualnie słucham jego wywiadu z Arnoldem Schwarzeneggerem (odcinek 60), gdzie dowiedziałem się kilku rzeczy o byłym gubernatorze Californii, o których wcześniej nie wiedziałem.

 

It’s Gary Vee…… again :P

The Ask Gary Vee Show Tak, poza kanałem na Youtube, Gary Veynerchuk prowadzi Podcast. Pisałem o tym programie szerzej w tym wpisie na naszym blogu. Pozwólcie, więc że nie będę się powtarzał. Dodam jedynie, że wartością dodaną w tym wypadku są również nagrane kaynote Garry’ego z różnych imprez – np w Sydney w odcinku 263.

 

ZenFounder

Ten podcast z kolei utrzymany jest troszkę w innej konwencji. Zestawia on ze sobą wizję życia przedsiębiorcy przedstawioną przez małżeństwo Wailing. Ona jest psychologiem, który ma ambiwalentny stosunek do start-upów, on przedsiębiorcom z powołania. Odpowiadają, z doświadczenia na pytanie jak połączyć styl życia przedsiębiorcy ze szczęśliwym życiem rodzinnym, co przy zestawieniu tych dwóch perspektyw daje czasem ciekawe efekty.

 

The Startup Chat with Steli and Hiten

Tutaj z kolei coś jeśli nie macie za dużo czasu– odcinki trwają 20-30 min, w trakcie których prowadzący przekazują wskazówki dot. budowy swojego biznesu. Są to krótkie i treściwe wskazówki, przekazane w sposób moim zdaniem wystarczający. Aktualnie liczy on 153 odcinki, które odnoszą się do wszystkich sfer budowy firmy od kontroli personelu po odpowiedź na pytanie jak przewidywać różne zdarzenia.

 

Czy jest coś po Polsku?

Teraz pytanie, które zadałem już przy okazji Youtube’a, czyli jak wygląda polska scena podcastów dla przedsiębiorców? W odróżnieniu od video w tym segmencie można jednak znaleść parę tytułów, które można spokojnie polecić. Nam spodobały się przede wszystkim:

 

Mała wielka firma

Podcast ukazuje się od 2009 r. Prowadzący prowadzą rozmowy z przedsiębiorcami i w formie wywiadu zadają pytania z konkretnych dziedzin(np. z dziedziny handlu w Internecie). Forma prowadzenia podcastu to luźny wywiad. Zawarte w tym porady można odnieść zarówno do dużych jak i małych firm. Rozmowy prowadzone są w luźny sposób, a zaproszeni goście są ekspertami w swoich dziedzinach.

 

Więcej niż oszczędzanie pieniędzy

Program gdzie punktem wyjścia dla autora jest sfera finansów osobistych. Prowadzący– Michał Szaflarski, autor bloga Jak Oszczędzać Pieniądze pokazuje nam jak przez pryzmat finansów osobistych, jak możemy zadbać o finanse firmy. W końcu przedsiębiorca musi umieć zarządzać przysłowiową kasą, a więc najlepiej zacząć od tych domowych.

 

Menadżer Plus

Menadżer Plus to skarbnica wiedzy o tym jak zarządzać firmą i jak rozwijać siebie. Autorzy prezentują skuteczne rozwiązania i triki umożliwiające sprawne prowadzenie firmy. Prezentują również współczesne trendy w tym zakresie. Tutaj dowiesz się co to zwinne zarządzanie czy zarządzanie zmianą.

Są jeszcze inne podcasty dot. Biznesu w naszym rodzimym języku, jedak te trzy najbardziej przypadły autorowi tego tekstu do gustu. Aplikację dają również możliwość wyszukania podcastów po języku w jakim są prowadzone, więc jak mówi klasyk szukajcie a znajdziecie. Może znajdziecie coś co Wam bardziej odpowiada.

podcast-main

 

Podsumowanie

Reasumując tą część rozważań dot. Podcastów myślę, że stanowią one świetną alternatywę dla talk-show, które mamy w radiu. Co ciekawe dostępne są w tej formie też niektóre audycje radiowe (szczególnie jeśli chodzi o audycje informacyjne). Słuchamy bowiem tego co chcemy, kiedy chcemy i w jakim języku chcemy. Mam również nadzieję, że chociaż niektóre z Podcastów biznesowych wskazanych przeze mnie w tekście znajdą i Wasze uznanie. Jeśli znajdziecie coś godnego uwagi napiszcie mi w komentarzu – chętnie posłucham czegoś nowego.

Ostatnio mam tendencje do rozpoczynania na tym blogu serii artykułów. Tak samo jest w tym wypadku. Po artykule który mówi czego słuchać, w następnym tekście powiem Wam jak zrobić własny Podcast i tym samym przejść ze słuchacza w rolę prowadzącego. Tekst powinien się ukazać za jakieś 2-3 tygodni ;-) więc na razie zapraszam do wsłuchania się w magiczny świat Podcastów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.