Druga strona Youtube ’a czyli co warto oglądać będąc przedsiębiorcą.

znaczek youtube na laptopie

Youtube to chyba największe miejsce z filmikami w dzisiejszym Internecie (Jeśli nie największe to na pewno najbardziej znane). Znakomita większość kanałów i ich twórców(youtuberów) jest nastawiona na rozrywkę. Zazwyczaj jeśli interesujesz się jakimś tematem to w 90% procentach przypadków znajdziesz angielski kanał poruszający te tematykę. I to autor rozumie jako „Pierwszą” stronę Youtube.

Druga strona YT to kanały informacyjne, czy też motywacyjne, zawierające jakąś wartość dodaną. Tutaj zazwyczaj pojawiają się transmisje ze spotkań, wykładów czy VLOGI autorytetów. Przyjrzałem się trochę tej właśnie stronie i starałem się odpowiedzieć na zadane w tytule pytanie. Starałem się też patrzeć na to co może przydać się nam jako przedsiębiorcą. Do czego doszedłem? Zobaczcie sami. W sumie krótko opisze ok. 5 interesujących kanałów, żeby nie zabrać Wam za dużo czasu.

flagi uk i usa w puzzlachEnglish is better…? Czyli potęga angielskiego Youtube.

Brzmi jak frazes ale rzeczywiście prym w tego typu kanałach wiedzie Youtube anglojęzyczny. Próbowałem szukać Polskich kanałów na temat przedsiębiorczości, ale nic lub prawie nic ale o tym później nie wciągało mnie jak kanały angielskie- They do that better I suppose….

Do napisania tego posta na Blogu zachęcił mnie Dawid, na którego monitorze zobaczyłem jakiś filmik. W trakcie naszej rozmowy dowiedziałem się, że to kanał Garry’ego Veynarchuka autora książek, konesera wina i przedsiębiorcy, Twórcy VeynerMedia- Jednej z najlepszych agencji social media na świecie, Na jego kanale znajdziecie jego przemyślenia związane z marketingiem i social media ale również sesje Q&A zawierane w serii AskGarryVee Show. Wszystko prowadzone w konwencji bardzo luźnej rozmowy(niejednokrotnie bardzo luźnym).

Kolejnym programem, który wart jest polecenia jest Behind the Brand. Tutaj z kolei mamy do czynienia z pokazaniem od kuchni największych biznesów z danej dziedziny. Odbywa się to w formie wywiadu z założycielami/ prezesami gigantów z danych branż, co moim zdaniem zdecydowanie ułatwia odbiór. Świetna jest seria „Best Advice….”, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Trzeci kanał to kanał globalnej sieci Start-upowej Startup Grid. Znajdują się tutaj relację ze spotkań z przedsiębiorcami, którzy opowiadają o swoich biznesach i o tym czego nauczyli się przez czas ich pracy w biznesie.

W końcu angielskiej części proponowanych programów chciałbym wspomnieć o szeroko pojętych programach uczelnianych. Większość z szanowanych Uniwersytetów amerykańskich posiada swój kanał poświęcony nauce biznesu. Za przykłady mogą służyć między innymi Stanford, Berkeley czy Columbia. Tutaj znajdziecie zarówno porady dla młodych przedsiębiorców, z których niektórzy starzy wyjadacze też mogą się nauczyć jak również wykłady odnośnie tematów biznesowych takich jak przywództwo, zarządzanie projektami i pracownikami.

para patrzy w komputerOk, ale miało być pięć/sześć kanałów na Youtube? Co dalej?

Jak pisałem wcześniej Youtube angielski wygrywa pod względem kanałów z Youtubem polskim, jednak chciałem wspomnieć o dwóch kanałach- jednym w całości po polsku, drugim gdzie zdarza się usłyszeć nasz rodzimy język.

Pierwszy kanał to Harvard Business Review Polska. Tutaj znajdują się debaty dot. przedsiębiorczości, wywiady z profesorami uczącymi na renomowanych uczelniach biznesowych. Tematyka dotyczy przede wszystkim przywództwa i zarządzania firmom oraz HR. Dobry do obejrzenia jest ich angielski kanał

Ostatnim kanałem o którym powiem jest TEDx Talks. Jeśli ktoś nie wie czym jest TED to, krótko mówiąc, jest to amerykańska organizacja non-profit zajmująca się szerzeniem pomysłów w ramach krótkich wystąpień(max. 18 min.). Są to konferencje wielotematyczne, które są albo organizowane przez TED albo niezależne. W tym drugim przypadku mówimy o TEDx Talks.

Mnie najbardziej zaciekawiły wykłady z TEDxWSB w tym wykład Kamila Cebulskiego, który opowiadając o tym dlaczego biedne państwa są biedne opowiadał de facto o wpływie środowiska na biznes (Zamieszczam go pod tym tekstem).

Podsumowanie

Reasumując, należy powiedzieć, że Youtube jest dziś bardzo potężnym medium, które posiada niesamowitą rzeszę odbiorców. Jestem, a raczej byłem, przedstawicielem większości ludzi, którzy widzą w nim źródło świetnej zabawy. Jednak pisząc ten tekst poznałem po części tą drugą, poważną twarz tej platformy. Na koniec polecę jeszcze jeden ciekawy kanał należący do niejakiego Dawida P. :-P

Mam nadzieję, że każdy z Was – czytelników znajdzie na tych kanałach coś dla siebie. A może znacie jakiś inny kanał, wart polecenia? Jeśli tak to podzielcie się, chętnie spojrzę :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.