Zawód Freelancer, czyli gdzie szukać pracy? – Portale dla freelancer’ ów

kobieta z laptopem na łóżku

Dzisiaj zawód freelancer’ a zdaje się być zdecydowanie łatwiejszy niż było to chociażby pięć, dziesięć czy piętnaście lat temu i jeszcze wcześniej. Zdobywanie zleceń od nowych klientów polegało głównie na umawianiu się na spotkania i pokazywaniu swojego dorobku- czy to w formie tekstów czy portfolio ze zdjęciami. Dziś mamy do czynienia z rozwojem tego aspektu zawodowego wydaje się być niepodważalny. W dobie powszechnego dostępu do sieci mamy bowiem permanentny dostęp do nowych klientów. Powstają portale specjalizujące się w zbieraniu ofert pracy i porad dla freelancer’ ów. O kilku z nich wspomnę w tym wpisie.

 

strona upwork.comUpwork’s first….. Największy portal zawodowy freelancer

Generalnie jeśli szukamy takich portali w szeroko pojętym Internecie to największym portalem tego typu jest anglojęzyczny UpWork. Powstał on w 2015 roku jednak jego historia jest znacznie dłuższa. Pierwotnie były to dwie platformy – oDesk i Elance, które stworzyły swoje własne społeczności. Ich właściciele doszli do wniosku, że zrobią więcej kiedy dojdzie do ich fuzji- tak powstało oDesk – Elance.

Następnie doszli do wniosku, że lepiej połączyć zalety obu platform w jedną wielką platformę dla freelancer’ ów. I tak narodził się UpWork.

Portal działa na dwojakich zasadach. Po pierwsze jeśli szukamy freelancer’ ów do konkretnej pracy możemy zamieścić darmowe ogłoszenie o pracy- W takim wypadku to portal skontaktuje nas z osobami najbardziej odpowiednimi. Jeśli wiemy kogo szukamy, w sensie profesji do dyspozycji mamy bazę danych z portfolio wolnych strzelców z całego świata. Wtedy to my porównujemy i wybieramy. W końcu możemy sami zarejestrować się jako freelancer, wgrać na nią swoje portfolio i oczekiwać na zlecenia.

Zarówno w jednym jak i drugim wypadku Portal koordynuje pracę konkretnego freelancer’ a nad konkretnym projektem. Z informacji na portalu wynika, że podaje on informację ile godzin pracowaliśmy nad danym projektem lub daje możliwość zatwierdzenia kolejnych tzw. kroków milowych.

Zgodnie z informacjami na portalu obecnie zarejestrowanych jest na nim więcej niż 5 mln. potencjalnych pracodawców, którzy rocznie zamieszczają 3 mln. ofert dla ponad 12 mln. freelancer’ ów, a łączna wartość pracy wykonanej poprzez portal wynosi ok. 1 mld. $.

 

Co dalej? Inne portale dla freelancer’ ów.szukanie na laptopie

Teraz pytanie czy UpWork to jedyne takie miejsce. Oczywiście nie. W odmętach anglojęzycznego internetu możemy znaleźć masę portali, które oferują pracę dla freelancer’ ów. W tym paragrafie wymienię i krótko scharakteryzuje kilka, choć patrząc ogólnikowo zasada działania takich portali jest podobna do UpWork.

Pierwszym portalem o którym chciałbym wspomnieć jest Toptal. Jest to portal dla bardziej doświadczonych freelancer’ ów, szczególnie z dziedziny teleinformatycznej ­– specjalistów w webdesign i softwere engineering. Toptal pozwala na dołączenie do swojej bazy jedynie małemu odsetkowi ze złożonych aplikacji – ok. 3%, dzięki czemu jak piszą są społecznością zrzeszającą najlepszych z najlepszych. Dostanie się do tej społeczności powoduje natomiast kontrakty od takich firm jak JP Morgan Chase, HP Enterprise czy Emirates. Zatem gra jest warta świeczki.

Kolejny portal to Freelancer. Na pierwszy rzut oka jest to portal bliźniaczo podobny do UpWork, działający na zasadzie post a project albo search for a project. Jednak tym co odróżnia go od pozostałych portali jest możliwość brania udziału w konkursach dla freelancer’ ów. Jest to zatem portal dla ludzi lubiących współzawodnictwo i pewnych swojego doświadczenia.

Istnieją jeszcze portale, które niekonwencjonalnie podchodzące do tematu, a gdzie czasami trafią się ogłoszenia z branż w których freelancerzy pracują. Do takich portali należy choćby Craigslist i Fiverr. Oba portale w moim odczuciu są bardziej tablicami ogłoszeń dla freelancer’ ów niż globalnymi platformami, szczególnie w wypadku Craigslist.

Ostatni portal anglojęzyczny, który chciałbym polecić to iFreelance. Jest to platforma freelancerska, która w odróżnieniu od pozostałych nie pobiera prowizji od zmalezionych od niej zleceń. Jednak w zamian za to wszystkie rodzaje kont dla freelancer’ów są płatne. Za konto basic(za zwyczaj darmowe w innych platformach)na platformie iFreelance zapłacimy 6,25$ miesięcznie. Na stronie widnieje również informacja, że przy dłuższych okresach rozliczeniowych może jeszcze spaść. Warto zatem rozważyć jak często będziemy korzystać z tej platformy i czy brak prowizji zwróci nam np. roczny abonament.

 

 

Nie chce mi się czytać po angielsku – czy w Polsce też są takie portale?

Przejdźmy teraz na rodzimą stronę Internetu. Kiedy w Google wpiszemy Polskie Portale dla Freelancer’ ów to na pierwszym miejscu pokaże się nam portal Freelanceria. Jest to portal darmowy dla osób, którzy poszukują pracowników. Dla poszukujących zatrudnienia przewidziano natomiast abonamenty od darmowego, z którym patrząc po parametrach konta nie osiągniemy nic wielkiego po abonamenty płatne, które różnią się ceną i czasem trwania abonamentu. Zazwyczaj jak to na takich stronach bywa z najdroższym abonamentem przychodzi najwięcej korzyści. Koszt takiego abonamentu to 99 PLN netto za 6 mies. Abonamentu, ze wszystkimi udogodnieniami serwisu. Pełny cennik znajdziecie tutaj.

screen freelanceria.pl

 

Kolejny rodzimy portal o którym chciałem powiedzieć jest OutWork. Tutaj znajdują się oferty głównie dla specjalistów z branż szeroko pojętego IT, Webmasterów, Copywriterów i specjalistów SEO i Social Media. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to platforma darmowa.

Trzeci portal to freelancer.org.pl czyli forum dla freelancer’ ów . Jest ono bardzo przejrzyste i od razu zorientujemy się, gdzie się na nim znajdują ofert pracy(Zakładka praca ;-P). Poza tym znajdują się tutaj też inne przydatne informacje takie jak Stawki freelancerskie czy odpowiedź na pytania takie jak jak wycenić usługę dla klienta? Polecałbym zatem to forum osobom zaczynającym dopiero swoją przygodę z zawodem.

To portale o naturze ogólnej ale jeśli jesteś np. specjalistą od WordPressa i szukasz zleceń to w polskim internecie znajdziesz np. portal wpzlecenia.pl, na którym są zlecenia tylko dla speców od WordPress. Dla designerów takim portalem jest np. designer.pl Te dwa portale są portalami specjalistycznymi gdzie zatrudnienie znajdą przedstawiciele konkretnych profesji. Więc jeśli jesteśmy takim właśnie specjalistą poza portalami ogólnymi otworem stoją dla nas właśnie strony specjalistyczne.

 

klawiatura z find job zamiast enterPodsumowanie

Jak widzimy zawód freelancer’ a stał się prostszy wraz z rozwojem Internetu. To stwierdzenie oczywiste w aspekcie nie tylko globalny ale i lokalnym – polskim. Cieszy że w odróżnieniu od ambitnej strony youtube’a (pisałem o tym tutaj) nisza pracy dla freelancer’ ów wydaje się być w Polsce zaspokojona.

Pamiętajmy natomiast, że będąc freelancerami jesteśmy tak naprawdę specjalistami w danej dziedzinie, więc poza portalami ogólnymi(większość z opisanych powyżej) zobaczmy czy nie ma portali z pracą dla naszej wąskiej specjalizacji – czasami jest tam tego po prostu więcej.

To tyle z mojej strony. Jeśli znacie jakiś portal, którego nie podałem, a który Waszym zdaniem jest wart polecenia proszę podzielcie się nim w komentarzach do tego tekstu.

16 thoughts on “Zawód Freelancer, czyli gdzie szukać pracy? – Portale dla freelancer’ ów

  1. Vider says:

    Świetny artykuł! Dziękuję za kompleksowe zestawienie portali dla freelancerów. Upwork i Toptal to faktycznie wiodące platformy w branży, ale cieszę się, że wspomniano także o mniej znanych, jak iFreelance. Dodatkowo, polskie portale jak Freelanceria i OutWork mogą być świetnym punktem startowym dla lokalnych freelancerów. Warto również zwrócić uwagę na specjalistyczne strony jak wpzlecenia.pl. Polecam każdemu freelancerowi przetestować różne platformy, aby znaleźć najlepsze dopasowanie do swoich umiejętności i potrzeb. Dzięki za wartościowe informacje

  2. Szybkistrzelec says:

    Wartościowa lista serwisów. Niestety portale anglojęzyczne są zasypywane przez ogromną liczbę chętnych do poszczególnych zleceń. Przyznam, że całkowicie mnie to zniechęciło i przestałem korzystać z takich portali. Myślę, że wartym polecenia jest również system klamp.pl który może działa trochę na innych zasadach, bo skupia wokół siebie freelancerów którzy już mają konkretne zlecenia, jednak nie zapominajmy, że ”złapanie” zlecenia to dopiero początek drogi. Odpowiednia wycena zlecenia, wymiana informacji z klientem czy sposób rozliczenia to podstawa o której czasem zapominamy. W tym właśnie pomaga wymieniony serwis.

  3. Klaudia says:

    Zawód freelancera ma naprawdę wiele zalet. Zwłaszcza, że obecnie wiele osób potrzebuje wykonawców do konkretnych zleceń, umieszczając ogłoszenia w Internecie. Dzięki temu znacznie łatwiej znaleźć pracę zapewniającą dobry zarobek.

  4. Szymon Owedyk says:

    Cenne zestawienie. Mi udało się zrobić sporą listę polskich i zagranicznych serwisów dla freelancerów. Ale nie dziele się nią z wszystkimi. Dlaczego?

    Pracą zdalną zajmuje się od 10 lat. I w tym kierunku stworzyłem kurs online „Zostań Freelancerem / Copywriterem / Blogerem – praca zdalna”. W nim blisko 10 godzin wykładów o pracy zdalnej i biznesie online + gotowe narzędzia Freelancera i poradniki PDF. Zapraszam do udziału :)

    • Łukasz Głogowski says:

      Cześć Ania,

      Dzięki za komentarz.
      Fakt czasami nie jest łatwo. Grupy na Portalach Społecznościowych są obecnie jak najbardziej jedną z alternatyw.:)
      Miłego tygodnia,
      Ł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.