Logo firmy – dlaczego nie jest aż tak ważne jak myślisz?

logo na motorze harley davidson

Przeglądając Internet możemy natknąć się na masę tekstów, o tym, że logo to jedna z najważniejszych rzeczy, gdy zakładamy firmę

Często bywa też tak, że zakładając jakiś startup jego założyciele zaczynają od zaprojektowania logo i strony Internetowej. W tym tekście natomiast postaram się pokazać Wam, że logo mimo, że ważne nie jest priorytetem w myśl przytoczonej powyżej reguły. Gwoli ścisłości mówimy o sytuacji, gdy zakładamy nową firmę z zupełnie nowym pomysłem.

 

No właśnie zaczynamy od pomysłu.

Wiem, że może to banał, ale większość działalności zaczyna się od pomysłu. Sir Isaac Newton nie opracowałby teorii grawitacji, gdyby nie jabłko, które wg. anegdoty spadło mu na głowę. Tak samo może być w Twoim wypadku. Wpadniesz na „genialny pomysł”, nad którym od razu chcesz działać. W takim wypadku zatrzymaj się! Daj mu odpocząć, czy jak to się mówi prześpij się z nim. Jeśli następnego ranka uznasz, że to nadal świetny pomysł to zacznij nad nim pracować.

 

Sprawdź swój pomysł.

Zacznij od sprawdzenia tego czym chciałbyś się zajmować wybadaj rynek, sprawdź popyt na dane rozwiązanie. W ten sposób unikniesz niepotrzebnej frustracji związanej z „niewypałem” w biznesie.

 

Zbadaj rynek

W dzisiejszych czasach to nie jest takie trudne jak się wydaje. Wszystko dzięki potędze Internetu. Korzystając zarówno z wyszukiwarki Google jak i innych narzędzi (choćby Google Trends ) możesz przekonać się jak bardzo Twój produkt/usługa jest popularne (w Google) w rejonie w którym mieszkasz. Wystarczy wpisać słowa i frazy kluczowe.  Np. jeśli weźmiemy pod uwagę coworking, zobaczymy jak często, gdzie i kiedy to hasło było wyszukiwane w Google. Obrazuje to poniższy obrazek (kliknij, żeby powiększyć).

strona z wynkami google trends

Kwestia Konkurencji

Warto jednak powiedzieć, że jeśli nie znajdziesz w Google Trends żadnych wyników nie warto się tym od razu dołować. Wpisz daną frazę w Google i zobacz co Ci się pokaże. Być może znajdziesz kilka odnośników do podobnych lub takich samych usług, które chciałbyś/chciałabyś udostępnić. I w ten sposób dochodzimy do kwestii konkurencji. I tutaj mamy dwie możliwości. Na obie nie nalaży się zrażać. Jeśli konkurencja jest bowiem duża oznaczać to może spory popyt na daną usługę. Należy wtedy zobaczyć gdzie jest twoja konkurencja (czysto geograficznie) i otworzyć się w miejscu, gdzie jest jej najmniej. Ponadto jeśli ktoś ma podobną do Ciebie usługę/ produkt zawsze jest możliwość, że zrobisz coś lepiej od niego :)

Jeśli zaś konkurencji nie ma lub jest nieliczna (1-2 usług podobnych) to też nie należy się zrażać. Co prawda brak konkurencji może oznaczać małe zainteresowanie, ale równie dobrze może oznaczać to, że trafiłeś nową niszę na rynku, a co za tym idzie będziesz pionierem w niszy, co pozwoli Ci w pewnym stopniu na kształtowanie „reguł gry” w tej dziedzinie, co może być sporym plusem.

 

Kwestia Grupy docelowej

Kolejna ważna rzecz. Tutaj odpowiesz sobie na pytanie dla kogo jest Twój Produkt/Usługa. Zastanów się nad tym kim jest Twój idealny klient i co rozwiązujesz poprzez swój produkt usługę. I tutaj może być to też w różnej formie. U nas na ścianie wisi tzw. Testimonial, czyli wykreowany przez nas i wydrukowany obraz naszego idealnego klienta. Jest to nasz obraz takiej osoby lub grupy, która mogłaby być naszym klientem. Staraliśmy się, żeby był jak najbardziej szczegółowy. Wymyśliliśmy jego imię i nazwisko, zawód , wiek, a nawet zastanowiliśmy się nad tym jakie cechy charakteru posiada (zdjęcie poniżej ;)).

nasz testimonial klienta indywidualnego

Jakie to ma zalety? Jest ich wiele, wymienię przykładowe trzy :) Po pierwsze pozwala dokładniej zobrazować sobie naszego idealnego klienta. Dzięki czemu wiemy dla kogo chcemy się nastawić z naszym produktem. Możemy dzięki temu skroić ją na miarę naszego idealnego klienta.

Po drugie mając swój Target w głowie, wiesz kogo szukasz i pokazujesz to innym. W ten sposób zaoszczędzisz swój czas przynajmniej ograniczając liczbę klientów, którzy nie pasują do Ciebie.

W końcu po trzecie mając obraz Twojego klienta wiesz jakie są jego potrzeby , co lubi, czego nie znosi etc. To może zaowocować nowymi pomysłami marketingowymi i sposobami na przyciągnięcie go do siebie.

 

Dobry Plan to podstawa

Dobra, wstępnie sprawdziłeś popyt na twoją usługę/ produkt na rynku i zbadałeś konkurencję. Przejdźmy do stworzenia dalszego planu działań. Będzie on różny i może mieć różne formy, zależnie od twoich preferencji i od tego co chcesz robić. I teraz jest kilka kwestii, nad którymi musisz się tutaj zastanowić. Podzielić je można ogólnie rzecz biorąc na te „logistyczne” i związane z formalnościami.

 

Kwestie logistyczne

Jeśli chodzi o „logistyczne” to chodzi tutaj o odpowiedzenie sobie na pytania , gdzie?, jak?/w jaki sposób? i za ile? Zobrazuj sobie to jak twoja usługa/ produkt będzie wyglądała, jak będzie dostaczana, lub jak będą dostarczane składniki/ komponenty (kwestię dostaw), jeśli to potrzebne to wyszukaj lokal w którym możesz ją świadczyć (szczególnie ważne jeśli np. chcesz otworzyć punkt gastronomiczny w swoim mieście). W końcu zastanów się jaki masz budżet i czy to na 100 proc. wystarczy, jeśli nie to zobacz, czy możliwe jest jakieś dofinansowanie dla twojego przedsięwzięcia.

 

Kwestie formalne czyli ogólnie rzecz biorąc biurokracja.

kobieta gryząca ołówek przed monitorem

Teraz przejdziemy do najmniej lubianego przez większość aspektu – obiecuję, że będzie szybko. No bo tak… Jak przekroczymy próg działalności nierejestrowanej to zaczyna się biurokracja.

Jako przedsiębiorcy powinniśmy zgłosić naszą firmę do rejestru. Jeśli to jednoosobowa działalność gospodarcza to będzie to CEiDG, jeśli spółka to może być zarówno CEiDG (np. S.C.) jak i KRS. Obowiązkowo w KRS muszą być rejestrowane Spółki Akcyjne i sp. Z o.o. Co za tym idzie musimy wybrać nazwę firmy i formę działalności.

Po drugie czeka nas wizyta w Urzędzie Skarbowym gdzie rejestrujemy się jako płatnik VAT(Jeśli chcemy wystawiać Faktury dla swoich klientów).

Po trzecie wybranie banku i założenie konta firmowego. W końcu gdzieś muszą trafiać nasze zyski.

W końcu jeśli prowadzicie specyficzny typ działalności powinniście dodatkowo dostać np. Opinie Sanepidu, koncesję, czy inne specjalistyczne zezwolenia. Jeśli interesuje Cie dokładniejsze omówienie procedur to zajrzyj na przykład na tą stronę :)

 

Próbne zaoferowanie produktu.

Jest w Polsce możliwe. Dajmy na to że chcesz sprzedawać łyżwy przez Internet. Zakup 5 par na wyprzedaży i sprzedaj je najpierw przez portal taki jak Allegro. Nie będzie to działalność, bo nie będzie miała charakteru ciągłego – kupiłeś tylko 5 par łyżew, które sprzedajesz raz na Allegro.

Od marca 2018 roku możliwe jest też w Polsce podjęcie tzw działalności nierejestrowanej, czyli bez konieczności rejestracji i płacenia składek w ZUS. Jest jednak haczyk mianowicie taki, że po przekroczeniu 1050 PLN brutto w skali miesiąca (połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę) musisz zgłosić taką działalność w ciągu 7 dni. Dodatkowo aby prowadzić działalność nierejestrowaną nie możesz prowadzić innej działalności (min. 5 lat wstecz). Ponadto jest to niemożliwe w niektórych rodzajach działalności wymagających zezwoleń i koncesji. W końcu musisz prowadzić ją samodzielnie (jednoosobowo). Jak widzisz jest dość dużo warunków ale taka opcja istnieje :)

Test produktu może mieć też charakter czysto Wirtualny. Możesz stworzyć mały landing page, gdzie opiszesz swój produkt usługę a następnie rozesłać go do rodziny i znajomych i zobaczyć co o tym sądzą. Możesz to też zrobić np. przy pomocy ankiety w Google – na zasadzie chcę zrobić kurs online, który podoba się wam najbardziej.

 

Formalności za nami pora na marketing… I tu dopiero Ważne jest logo firmy :)

Jak widzisz przed wymyśleniem logo mamy masę innej, mniej lub bardziej kreatywnej pracy, jednak w końcu przyszła pora na skonkretyzowanie Twojej Marki. Tutaj ważne jest twoje logo/ Logotyp (logo + nazwa firmy). Często mówi się o nim jako o twarzy twojego businessu. Klienci najczęściej kojarzą firmę z jej logo/logotypem. Kto twierdzi, że tak nie jest niech pomyśli o gigantach sportowych takich jak Adidas (i słynne trzy paski) czy Nike (i słynna łyżwa).

Tworząc Twoje logo/logotypu, czy Twojej Strony zastanów się najpierw co chcesz wyrazić przez Twoją markę. Jakie uczucia emocje ma wzbudzać? Jeśli jeszcze się nad tym nie zastanawiałeś wcześniej świetną sprawą i jednocześnie pomocą, dla osoby która zrobi twoje logo, Sronę, będzie stworzenie tzw. Profilu biegunowego i Moodboardu – O tym co to jest i jak to zrobić na przykładach opowiada Dawid w poniższym filmie.

Kiedy już wiesz co chcesz przekazać możesz zlecić lub spróbować samemu zrobić swoje logo. Zastanów się jak chcesz to zrobić. Przekaż swoje spostrzeżenia osobie, która robi Twój logotyp.

Jeśli chcesz i czujesz się na siłach możesz sam/ sama spróbować je stworzyć. Pomogą Ci w tym te dwa filmy poniżej :)

Jednocześnie pamiętaj o tym, że dobre logo powinno być :

  1. Proste (W myśl zasady, że mniej daje więcej lub jej angielskiego odpowiednika K.I.S.S czyli Keep it simple, stupid ;) )
  2. Unikalne (nie wpadające w jakieś trendy, ponadczasowe, ale też nie wzorowane na istniejących już logach).
  3. Dopasowane do twojej marki (kolorystyczni i np. jeśli chodzi o font).
  4. Przekazujące twoją historię (np. Pochylenie fontu w logo DHL obrazujące szybkość wysyłki).

Dodatkowo w Internecie jest mnóstwo narzędzi, które mogą Ci ułatwić stworzenie twojego loga/logotypu. Jako przykład niech posłuży choćby platforma Canva czy designer.gravit.io, które umożliwi ci edycje go w formie wektorowej.

Jeśli nie czujesz się na siłach, to możesz to po prostu zlecić twojemu grafikowi :) Tak czy inaczej po zaprojektowaniu logo powinieneś je ochronić. O tym jak to zrobić dowiesz się na przykład tutaj :)

 

Podsumowanie

Reasumując logo/logotyp firmy jest nazywane twarzą Twojego Businessu. Jest to to co najczęściej w pierwszej kolejności zapamiętują Twoi Klienci. Zatem w kontekście marketingu jest ono ważne. Jednak, jak pokazałem w tym tekście, przed jego zaprojektowaniem jest jeszcze masa innych czynności do zrobienia. Niektóre z nich takie jak dobry pomysł, czy planowanie są przyjemne, inne jak spotkanie z „Polską Biurokracją” już mniej. Nie dajmy się zatem ponieść emocjom i ekscytacji nowym projektem i dokładnie go rozplanujmy. W tym może Wam pomóc lista, w której w 7 krokach pokazujemy jak wystartować z Twoim Businessem (również tym online) (Kliknij w obrazek i pobierz ją for free :)).

Ok, mam nadzieję że ten artykuł przypadł Wam do gustu. Na dziś to tyle :) Widzimy się w kolejnym wpisie :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.