Pewność Siebie w Biznesie. Czemu jest taka ważna?

dziewczyna skacząca w górach

Po zakończeniu serii dot. Social Media Marketingu przejdźmy do czegoś zupełnie nowego. W dzisiejszym tekście zastanowimy się nad tym dlaczego pewność siebie w Biznesie jest taka ważna. Powiemy też co zrobić aby zbudować swoją pewność siebie jako przedsiębiorca. Zacznijmy jednak od przyjrzenia się samemu pojęciu „Pewności siebie”.

 

Czym jest pewność siebie?

To pytanie mimo, że dość ogólne jest trudne do odpowiedzi. Nie ma bowiem jednej konkretnej definicji pewności siebie a termin ten używany jest w wielu dziedzinach od filozofii przez psychologię na biznesie kończąc. Z jednej strony można uznać, że pewność siebie to taki stan, gdy czujemy się dobrze we własnej skórze. Nie chodzi tutaj jednak o aspekt fizyczny(choć w pewnym sensie zapewne również on ma wpływ na naszą pewność siebie o czym później), ale przede wszystkim o akceptowanie nas jako jednostek ze wszystkimi naszymi zaletami i niedoskonałościami.

Z drugiej strony można powiedzieć, że Pewność siebie to zaufanie i wiara we własne siły, talenty, umiejętności i możliwości. Mając pewność siebie uzyskujemy poczucie bezpieczeństwa, co powoduje, że dążymy do osiągnięcia swoich celów pomimo naszych wątpliwości i lęków.

linoskoczek grający na skrzypcach w trakcie przejścia po linie

 

Co wpływa na naszą Pewność Siebie?

Jest bardzo wiele czynników mogących mieć wpływ na naszą pewność siebie. Zaczynając od nas to to jak sami postrzegamy siebie(nasza samoocena i poczucie własnej wartości). Po drugie to to jak inni reagują na nas. Po trzecie to co do tej pory przeżyliśmy, czyli zarówno to jak zostaliśmy wychowani, jak również to, co dosłownie się nam przydarzyło (kontuzje, choroby, wypadki etc.) W końcu na naszą pewność siebie ma wpływ informacja zwrotna, jaką dostajemy od naszego otocznia. Najważniejszy jednak jest punkt pierwszy czyli właśnie to co sami myślimy o sobie. Krótko mówiąc problem leży w nas.

I tutaj mała rada. Jeśli nie mamy pewności siebie – to zatrzymajmy się i pomyślmy z czego to wynika? Z braku pasji, frustracji. A może martwisz się o finanse, masz jakiś inny problem osobisty, a może jesteś znudzony, zmęczony, wypalony. Cokolwiek sobie odpowiesz zapisz to na kartce i przypnij na ścianie. W ten sposób będziesz znał swoje uczucia i będziesz mógł nad nimi zapanować. Jeśli potrafisz znaleźć przyczyny będziesz mógł coś z nimi zrobić.

 

Co można pomylić z pewnością siebie?

Często myślimy, że pewność siebie to brak jakiegokolwiek strachu przed porażką czy wątpliwość w własnej samoocenie. Jeśli też tak myślisz to jesteś w błędzie i pewnie mylisz pewność siebie z butą, arogancją i samozadowoleniem z siebie, czy po prostu chamstwem.

Wszystkim zdarza się jednak mdleć ze strachu, mieć wątpliwości i obawy. Zacznijmy od tych największych. Matka Teresa z Kalkuty całe życie borykała się z wątpliwościami, a mimo to nie można jej odmówić pewności w tym co i jak robiła. Inny przykład to aktorom/aktorkom i artystom/ artystkom, którzy są pewni na scenie ale przed występami zdarzało się im np. wymiotować z nerwów (choćby aktorowi Henry’emu Fondzie czy piosenkarce Adele). Wszyscy mamy swoje lęki i musimy sobie z nimi radzić. Możliwość działania pomimo naszych wątpliwości i lęków to właśnie pewność siebie.

 

Dlaczego pewność siebie jest ważna w Biznesie?

Ok to teraz przejdźmy bardziej do sfery biznesowej. Zastanówmy się nad tym dlaczego pewność siebie o jakiej pisaliśmy wyżej jest ważna i jak możemy podbudować naszą pewność siebie w biznesie.

 

Na co wpływa pewność siebie w biznesie?

W krótkich żołnierskich słowach można powiedzieć, że na WSZYSTKO. Im większa twoja pewność siebie tym łatwiej Ci sprzedać Twój produkt/usługę, rozreklamować go, czy sprostać innym wyzwaniom dla Twojego Biznesu. Brak pewności siebie często prowadzi  do mniejszych lub większych problemów w tych wszystkich dziedzinach. Bo a to boimy się telefonu od klienta, a to nie wiemy co zrobić w niestandardowej sytuacji, a to to , a to tamto itd.

 

Co zrobić aby podbudować swoją pewność siebie?

Ok to co zrobić aby poprawić swoją pewność siebie w Biznesie – poniżej znajdziecie nasze 7 propozycji na pokazanie większej pewności siebie.

 

1.     Dbaj o postawę i dostosuj ubiór do okazji :)

Tutaj trochę o stronie wizualnej. Jeśli wyglądasz na pewnego siebie to ludzie cię takim postrzegają (Jak cię widzą tak Cię piszą :) ). Zatem przed spotkaniem dowiedz się nieco więcej o tym jaki image ma twój kontrahent i spróbuj się do niego dostosować.

Po drugie jeśli twoja praca polega głównie na siedzeniu przy biurku to nieświadomie możesz się garbić nawet o tym nie wiedząc. Bądź świadomy swojej postawy wyprostuj kręgosłup ściągnij łopatki, unieś lekko podbródek i krocz pewnie przed siebie z wypiętą piersią :-)

spotkanie biznesowe 5 ludzi

 

2.     Daj z siebie wszystko i zmień perspektywę

To chyba najbardziej trudny punkt bo dotyczy naszego myślenia. Zmiana perspektywy polega tutaj na uświadomieniu sobie swoich mocnych i słabych stron. Większość z nas żyje w stresie przez to, że przejmuje się tym co mówi o nas otoczenie. Zwłaszcza jeśli popełniamy błędy (nikt nie może powiedzieć, że w życiu nie zrobił błędu w swojej pracy). Wtedy czujemy się oceniani przez nasze otoczenie za każdy błąd jaki zrobimy co nakręca nasze negatywne myślenie. Tą perspektywę trzeba zmienić. Jeśli możesz skup się zatem na tym co Ci wychodzi i deleguj zadania, z którymi nie czujesz się pewnie innym.

 

3.     Skup się na Celach :)

Kolejna zmiana perspektywy. Czasami zdarza się, że utkniemy w codziennej rutynie, przez co zapominamy o naszych celach i marzeniach biznesowych i stopniowo wypalamy się w kieracie pracy. Warto natomiast poświęcić chwilę każdego dnia aby zrobić krok wstecz i uświadomić sobie po co właściwie to robię, jaki mam cel. To pozwala odnowić koncentrację i wzmacnia pewność siebie.

łuczniczka skupiona przed strzałem.

 

4. Bądź pozytywny

Codziennie jesteśmy bombardowani złymi emocjami na które reagujemy. Niezależnie od tego czy to telewizja, samopoczucie współpracowników. Trzeba się temu przeciwstawić. Więc od dzisiaj bądź wdzięczny za małe akty dobroci, które dzieją się wokół ciebie i rozsiewaj wokół siebie pozytywny przekaz. W ten sposób wpłyniesz nie tylko na poziom swojej pewności siebie ale ułatwisz też lepszą pewność siebie u innych.

 

5.     Pozwól sobie na małe błędy i rozwijaj się

Nie ma ludzi bezbłędnych. Pogódźmy się z tą prawdą. Jedynymi, którzy się nie mylą są Ci którzy nic nie robią. Chęć bycia perfekcyjnym w każdej dziedzinie jest po prostu niemożliwe. Zatem pozwalaj sobie na małe błędy i nie traktuj ich jak końca świata i jako naukę na przyszłość. Bądź odpowiedzialny. Jeśli popełnisz błąd z klientem, przeproś, napraw swoje postępowanie, przemyśl sytuację i rusz naprzód. Pamiętaj ucz się na swoich doświadczeniach.

Ponadto rozwijaj się (niekoniecznie w sferze zawodowej i z nią związanej). Małe sukcesy na różnych polach są doskonałym motorem pewności siebie. Zatem naucz się nowej umiejętności, przeczytaj interesującą Cię książkę, Jeśli chciałbyś rozwinąć się w jakiejś konkretnej dziedzinie a nie wiesz jak samemu się za to wziąć – zainwestuj w siebie i wykup lekcję.

dziewczyna siedząca i czytająca książkę.

6.     Planując czas, zaplanuj go też dla Siebie

To bardzo ważny punkt. W dzisiejszym świecie wszędzie się jesteśmy narażeni na stres i pośpiech. Jeśli poświęcasz na pracę 60-80 h tygodniowo i nigdy nie planujesz czasu na odpoczynek, jest to prosta droga do wypalenia zawodowego i stanu ciągłego zmęczenia. Znajdź czas na to co kochasz i dla tych których kochasz. Odprowadź córeczkę do przedszkola, przejdź się w trakcie przerwy w pracy, zainwestuj w swoje hobby/ zacznij nowe hobby. Taka inwestycja sprawi, że poczujesz się młodszy i będziesz gotowy do podjęcia kolejnego zadania.

 

7.     Nie bój się pytać mądrzejszych o radę.

Za każdym razem gdy czujesz się źle, jesteś na rozstaju dróg, masz wątpliwości zadzwoń do swojego najbliższego przyjaciela, doradcy, albo kolegi z pracy i poproś go o radę. Pamiętaj nie ma głupich pytań i uczymy się przez całe nasze życie.  Jeśli postrzegasz kogoś jako swojego mentora to zadaj mu nurtujące Cię pytania. Często obiektywna opinia może pomóc Ci spojrzeć inaczej na Twój problem i zmienić twoje nastawienie do niego.

 

Podsumowanie

Reasumując pewność siebie to ważna cecha w Biznesie. Bywa jednak często źle utożsamiana z brakiem jakiegokolwiek strachu i wątpliwości (często jest to po prostu buta danej osoby lub jej zawyżona samoocena), Istnieje bardzo wiele zmiennych mających wpływ na stan naszej pewności siebie. Jest ona bardzo ważna dla osób prowadzących swoje biznesy, ponieważ może wpłynąć na wszystkie jego sfery.  Jej brak może doprowadzić do mniejszych lub większych problemów w naszej pracy. Jeśli czujesz się niepewnie zatrzymaj się i zadaj sobie pytanie dlaczego tak jest. Zapisz swoje przemyślenia na kartce i powieś je na widoku.  To znacznie ułatwi ci pracę nad sobą.  Ponadto istnieje też kilka sposobów na podbudowanie własnej pewności siebie zaczynając od sfery wizualnej na sferze własnych myśli skończywszy. Kilka z nich zawarliśmy powyżej.

 

Tyle jeśli chodzi o temat pewności siebie w biznesie. Mam nadzieję, że ten artykuł się wam spodoba i do zobaczenia przy okazji kolejnego wpisu. Miłego dnia i weekendu :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.