Jak pracować w open-space? 5 przydatnych porad.

osoba pracujaca w open-space

Coworking jest coraz bardziej popularny w Polsce. Świadczy o tym coraz większa liczba biur coworkingowych w naszym kraju. Obecnie zgodnie ze statystykami Coworking Poland jest ich 74 w samej Warszawie (Stan na sierpień 2016). Oznacza to też nie mniej ni więcej tyle, że coraz więcej osób decyduje się na pracę w takim środowisku. Esencją Coworkingu jest natomiast praca w open-space. Jak pracować w open-space? 5 przydatnych porad znajdziecie w tym tekście.

 

1.    Mimo wszystko postaraj się o swój własny kącik.

Tak wiem, że to nie jest łatwe. Szczególnie jeśli obok Ciebie pracuję 3 osoby i każda ma donośny głos. Postaraj się jednak aby Twoje stanowisko pracy stanowiło Twoją indywidualną przestrzeń. W końcu jak pisaliśmy w jednym z pierwszych tekstów esencja Coworkingu brzmi „Razem a jednak osobno”. Jak to zrobić? Jeśli jest to tylko i wyłącznie twoje stanowisko (biurko na wyłączność) to postaw sobie na nim jakiś fajny, duży kwiatek albo małą półkę. Stworzy to wrażenie twojej prywatnej przestrzeni, co pozwoli Ci się skupić. Jeśli pracujesz na biurkach rotacyjnych to wybieraj takie gdzie łatwo Ci będzie stworzyć tą „iluzję prywatności”– na przykład jeśli są rozdzielone poprzez ścianki działowe.  Jeśli masz możliwość to możesz też usiąść plecami do większej grupy ludzi – dzięki czemu nie będziesz rozpraszany wizualnie.

 

2.    Słuchawki to Twój przyjaciel.

czlowiek pracujacy w sluchawkachKolejny ważny punkt zwłaszcza, że dzisiaj po prostu nie da się pracować bez telefonów, a to z kolei prowadzi do powstania szumu wokół Ciebie, co może być dużym czynnikiem rozpraszającym. W takim wypadku gorąco polecam zabieranie ze sobą słuchawek do pracy. Jeśli tak jak ja lepiej skupiasz się słuchając muzyki jest to po prostu najprostsze z możliwych rozwiązań problemu. Jeśli natomiast muzyka Ci przeszkadza podobnie jak rozmowy innych rozwiązaniem mogą być stopery lub słuchawki z wygłuszeniem – nie zatrzymają one, co prawda, wszystkich dźwięków, ale słuchawki dobrej klasy skutecznie wygłuszą rozmowy z drugiego końca open-space. Proponuję nawet pójść po najmniejszej linii oporu i kupić parę słuchawek, którą będziesz nosić w swojej torbie na laptopa i w ten sposób nigdy jej nie zapomnisz.

 

3.    Korzystaj z przestrzeni biura.

Jak wspomniałem telefony to, w zawodach charakterystycznych dla freelancerów, część pracy. Jeśli wiesz, że musisz odebrać/wykonać telefon, który zajmie ci więcej niż 5 min. to Biura mają zazwyczaj przestrzenie, które możesz wykorzystać właśnie w tym celu. Zarezerwuj ją wcześniej i ciesz się prywatną przestrzenią na ważną rozmowę. U nas w Fantastic Studio taką rolę, o ile nie jest zajęta, pełni sala konferencyjna. Można również prowadzić rozmowy w naszej Kuchni/ Strefie Chill-Out. Jeśli pogoda do temu sprzyja można też przeprowadzić taką rozmowę na świeżym powietrzu, np. korzystając w ciepłe i słoneczne dni z wystawionych przez nas na zewnątrz leżaków. Podobnie ma się rzecz z telefonami prywatnymi.

 

4.    Higiena przede wszystkim

myjmy recePraca w środowisku open-space jak każda praca z innymi ludźmi może wpłynąć na nasze zdrowie. Drobnoustroje i wirusy są na tym świecie. Jesteśmy na nie narażeni na porządku dziennym. Warto zatem często myć ręce i zachować szeroko rozumianą higienę.

Jednocześnie nie chodzi tu tylko o higienę osobistą. Dbajmy o czystość swojego stanowiska pracy. Raz na jakiś czas wypada też wyczyścić naszą klawiaturę, myszkę komputerową i inne miejsca z którymi mamy styczność. Dbajmy też o przestrzenie wspólne z których wszyscy korzystamy.

W końcu w tym punkcie ważna uwaga. Jeśli czujemy się krótko mówiąc średnio (czy jak kto woli czujemy, że coś nas bierze) to rozważmy czy nie zostać tego dnia w domu i przynajmniej na czas choroby nie przychodzić do biura. Jeśli nie będziemy przychodzić chorzy do pracy, przynajmniej teoretycznie, oszczędzimy choroby innym.

 

5.    Szanuj pracę innych ludzi

Ostatnia i chyba najważniejsza zasada. Biura Coworkingowe mają być miejscem do pracy. Szanujmy więc to, że wszyscy przychodzimy tu z konkretnymi planami, na których wykonaniu nam zależy. Starajmy się nie przeszkadzać innym w tym co robią, ale również jeśli coś nam przeszkadza w pracy nie bójmy się o tym powiedzieć głośno.

Poza wskazanymi wyżej telefonami rozpraszaczem może też być np. stan porządku na naszym biurku, wybór zbyt mocnych perfum czy intensywnie pachnące jedzenie. Jednocześnie warto pamiętać, że jeśli wymagasz czegoś od innych zacznij od tego samego w swoim wykonaniu.

Reasumując szanujmy siebie nawzajem.

 

Podsumowanie

Przechodząc do podsumowania tematu. Praca w open-space może być przyjemna. Wystarczy, że sami ją taką uczynimy. Zacznijmy więc od siebie :) Myślę, że powyższe porady mogą stanowić krok w dobrą stronę. A jaki wasz pomysł na pracę w przestrzeniach open-space? Czy macie jakieś triki o których nie powiedziałem? Jestem ciekawy waszych sposobów. Podzielcie się nimi w komentarzach.

2 thoughts on “Jak pracować w open-space? 5 przydatnych porad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.