Jak być kreatywnym? – 10 porad ułatwiających twórczą pracę

chłopak piszący schemat na whiteboardzie

W każdym biznesie prędzej czy później ważna jest kreatywność. Niekiedy kreatywny pomysł stanowi zalążek nowego biznesu (Patrz przykład Marka Zuckerberga i portalu Facebook), niekiedy kreatywność potrzebna jest aby pchnąć nasz biznes naprzód – jakaś kreatywna kampania czy projekt. Nie mniej jednak kreatywność jest jedną z esencji biznesu. Jak być kreatywnym? W tym tekście znajdziecie 10 sposobów na poprawę tej sfery działalności. Artykuł jest napisany na podstawie infografiki z witryny Founders&Founders, która mówi o 31 sposobach. Ja jednak wybrałem 10 z nich, które moim zdaniem są najbardziej efektywne.

 

1.    Rób to do czego nie masz kompetencji

Ok, może nie chodzi o zupełny brak kompetencji. Jeśli nie umiesz rozkręcić komputera i złożyć go z powrotem tak aby nie została Ci żadna „niepotrzebna śrubka” to po prostu tego nie rób. Jeśli natomiast masz wiedzę np. z zakresu dyplomacji i musisz napisać jakiś tekst na bloga lub inny, to wybierz temat, który będzie dla Ciebie stanowił nowe doświadczenie. W ten sposób nauczysz się czegoś nowego, co wytrenuje trochę twój umysł, a przy okazji zdobycie nowej wiedzy może okazać się frajdą, która bardziej pozytywnie wpłynie na efekty twojej pracy niż pisanie o czymś na czym zjadłeś zęby i co byłoby po raz setny„tylko odtwarzaniem Twojej wiedzy”. Poszerzaj horyzonty i wyjdź poza twoją strefę komfortu.

 

2.    Wizualizuj

Kolejny ważny punkt. I to chyba najbardziej działający ze wszystkich. Kiedy mi zleca się jakieś zadanie w pierwszej kolejności staram się zobrazować sobie efekt do którego dążę i dopiero później przechodzę do pytania jak to osiągnąć. W ten sposób łatwiej jest zacząć pracę, bo wiemy do czego dążymy.

 

3.    Najpierw zrób a potem pomyślmęzczyzna skaczacy miedzy budynkami

Często kiedy pracuję nad czymś mam ten problem – za dużo myślę. Oczywiście ten punkt podobnie do poprzedniego ma swoje rozsądne granice. Jednak w pracy kreatywnej musimy pamiętać, o tym że w momencie planowania wszystko jest możliwe. Dopiero później przychodzi „zderzenie z rzeczywistością”

 

4.    Nie ma głupich pomysłów

Punkt powiązany z poprzednim, chodzi w nim o to, że za bardzo przejmujemy się pomysłami już w momencie ich tworzenia. O tym, że nie ma głupich pomysłów może świadczyć choćby to zestawienie z pozoru niekoniecznie najmądrzejszych pomysłów, które przyniosły osobom, które to wymyśliły krocie. Mój ulubieniec z tej listy to Milion Dollar Homepage, gdzie za wynajem 1 pixela na stronie płaci się 1$ i jakoś nie widzę na niej wolnych pixeli. Jednocześnie brak myślenia defensywnego to jedno z założeń, moim zdaniem, najbardziej kreatywnej techniki tworzenia pomysłów, czyli brainstormingu.

 

5.    Staw czoła swoim lękom

Wszyscy się czegoś boimy. Nie ma osoby nieustraszonej . A jeśli tak to boimy się z jakiegoś powodu ( np. niska samoocena swoich możliwości, opinia innych etc. ) a jeśli się boimy to nasza kreatywność spada. Należy stanąć z naszym „strachem” twarzą w twarz a emocje z tym związane przekuć w coś kreatywnego.

 

6.    Nie ma nowych pomysłów

Taka prawda. Jeśli myślisz, że wpadłeś na coś zupełnie nowego to jesteś w błędzie. Nawet takie nowinki jak Facebook, czy Instagram bazują na tym co już było. W wypadku Instagram’ a jest to koncept galerii zdjęć połączonej z nowoczesnymi aparatami fotograficznymi w smartphone’ ach, a Facebook to kolejne „miejsce spotkań”, które korzysta z dobrodziejstw techniki, jaką jest Internet. Nie mówię tu nawet o kazusie Billa Gatesa i Steve’a Jobsa opisanym w „Piratach z doliny krzemowej”, którzy znaleźli się na naszej liście filmów dla przedsiębiorców,

 

7.    Nie rezygnuj – Jest na to za wcześnie.

Zawsze. Rezygnacja to znaczy przerwanie pracy. Jeśli jesteś twórcą treści to nie możesz sobie na to pozwolić. Jeśli piszesz bloga/robisz vloga lub jesteś twórcą innych treści to po pierwsze musisz pamiętać, że nikt nie zrobi tego lepiej od Ciebie (sam najlepiej wiesz co chcesz zawrzeć w swoich mediach/pracach/kodzie etc.). Po drugie nikt nie zrobi tego za Ciebie, jeśli tobie właśnie powierzono to zadanie. Zatem nawet jeśli natrafisz na brak pomysłu to przeczekaj brak weny, szlifuj swój warsztat i twórz dalej. W końcu to trening rodzi mistrza, jak mówi przysłowie.

 

8.    Nie próbuj robić – Rób

To chyba podstawa każdego działania – nastawienie. Mówiąc, że spróbuję coś zrobić zostawiamy sobie furtkę, że a może tego nie zrobię lub do odłożenia zadania na później (prokrestynacji) i tu jest błąd. Za autorką infografiki posłużę się słowami mistrza Yody z Gwiezdnych Wojen : „Rób albo nie rób. Nie ma próbowania”

9.    Popełniaj błędy

Nie myli się ten, kto nic nie robi. To też jedno z przysłów, które lubię powtarzać. Błędy są naturalną częścią procesu twórczego i każdy z nas – twórców je popełnia. Jeśli nie widzisz błędów daj obejrzeć swoją pracę innym. Warto również powiedzieć, że na błędach powinniśmy się uczyć, ale nie rozpamiętywać ich. Reasumując proces twórczy zazwyczaj wygląda następująco: Tworzysz –> popełnisz błąd –> Zauważysz go/Inni go zauważą –> Poprawisz go i wyciągasz z niego wnioski (udoskonalasz swój twór). Błędy zatem działają na plus poprzez konstruktywną krytykę.

 

10. Współpracuj

druzyna planujaca strategie

Ostatni punkt z mojej dziesiątki, który jest moim zdaniem najprostszy do zrobienia. Jeśli tworząc coś masz zagwozdkę. Jeśli dochodzisz do „kreatywnej ściany” to nic nie pomoże Ci równie bardzo jak współpraca z drugą osobą. Razem np. poprzez wspomniany wcześniej brainstorming możecie znaleźć rozwiązanie każdego problemu, które później możesz zaaplikować do swojego kreatywnego projektu.

 

Podsumowanie

Reasumując temat każdy może być kreatywnym. Wystarczy znaleźć swój sposób na kreatywną pracę. Kiedy np. piszę jakiś tekst to często w pierwszej wersji piszę to „co mi ślina na język przyniesie” aby potem pracować już nad gotowym tekstem, co daje, jak sądzę, pozytywne rezultaty. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że jesteśmy różni i każdy musi odnaleźć swoją drogę do bycia kreatywnym.

A jak wy zabieracie się do tzw. pracy kreatywnej – może praktykujecie którąś z metod pokazanych powyżej, a może którąś, której nie wymieniłem, a która znajduje się na poniższej infografice? Zostawcie swoje sposoby na kreatywną pracę w komentarzu.

infografika jak byc kreatywnym

Źródło: http://fundersandfounders.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.