POP, IMAP, SMTP – Jak skonfigurować klienta pocztowego na telefonie lub komputerze?

Większość z nas korzysta z poczty elektronicznej (email). Robimy to zarówno na komputerach jak i na urządzeniach przenośnych takich jak smartphone i tablet. Sytuacja jest bardzo prosta jeśli mamy konto na Gmail i telefon z Androidem – wtedy najczęściej domyślnie mamy zainstalowaną aplikację pocztową Gmail, do której musimy się tylko zalogować przy pomocy danych naszego konta Google. Co zrobić natomiast jeśli korzystamy z innego serwisu pocztowego, mamy inny adres służbowy lub chcemy skorzystać z klienta pocztowego takiego jak Microsoft Outlook, Mozilla Thunderbird czy The Bat (Ten ostatni był kiedyś płatny). O tym jak skonfigurować klienta pocztowego napiszę w tym tekście.

 

POP, IMAP, SMTP – Czy on mnie czasem nie obraża…?

Zacznijmy od definicji. Czym są te dziwne skróty przywołane powyżej? Ogólnie rzecz biorąc dwa pierwsze to protokoły poczty elektronicznej dot. poczty przychodzącej. SMTP dotyczy natomiast poczty wysyłanej.

O ile w wypadku poczty wysyłanej póki co dominuje SMTP o tyle w wypadku tego jak otrzymujemy listy mamy do wyboru jedną z dwóch opcji POP3 lub IMAP i teraz troszkę o nich.

 

POP3

Protokół POP3 (Post Office Protocol 3) to opcja przeznaczona do pracy „offline”. Połączenie z Internetem ma miejsce w dwóch momentach. Po pierwsze kiedy sprawdzamy pocztę czyli de facto pobieramy wiadomości z serwera. Następnie możemy pracować nad odpowiedziami na wiadomości nie będąc podłączonymi do sieci. Drugie połączenie z Internetem następuje gdy chcemy wysłać gotowe odpowiedzi. Jest to zatem opcja dla tych, którzy mają ograniczony czasowo pakiet internetowy, przez który ściągają pocztę. Mówi się też o tym, że jeśli z konta będzie korzystał jeden użytkownik – nie będzie to konto współdzielone przez kilka osób to należy wybrać właśnie metodę POP3 – przy domyślnym ustawieniu kopie maili nie zostają na serwerze, a to może doprowadzić do utraty części korespondencji przez inne urządzenia. Kolejnym minusem POP są bardzo duże listy, które chcemy usunąć – musimy je najpierw pobrać a to może zająć czas.

 

IMAP

Inaczej działa IMAP, który potrzebuje stałego połączenia z Internetem. Pobierając pocztę przez ten protokół pobieramy jedynie nagłówki wiadomości. Aby zobaczyć ich treść i załączniki pobierane są w momencie otwarcia listu. Co za tym idzie jest to doskonały sposób korzystania z adresów przez wielu użytkowników Oczywiście jeśli pozostawiamy wiadomości na serwerze (domyślna opcja usuwa pocztę).

Reasumując jeśli masz ograniczony czasowo dostęp do Sieci i będziesz korzystał z poczty sam – wybierz POP, natomiast w wypadku stałego dostępu do Internetu (przez kabel lub Wi-Fi) lepsza będzie konfiguracja IMAP.

 

Jak skonfigurować klienta pocztowego krok po kroku.

Teraz przejdziemy do clue programu, czyli do konfiguracji klienta pocztowego. W moim wypadku będzie to przeniesienie konta Gmail do Outlook’a na Mac. Jednak zasada działań jest analogiczna dla systemów Windows. Podam też adresy do innych popularnych w Polsce usług pocztowych. ( Kliknięcie w obrazek spowoduję jego powiększenie)

 

1.     Zaloguj się i zmień ustawienia na poczcie (na stronie WWW)

Pierwszy krok to zalogowanie się na poczcie Gmail z poziomu przeglądarki. Po zalogowaniu przechodzimy do opcji i klikamy na ustawienia .

 

okno gmaila

Następnie przechodzimy do zakładki przekierowanie POP/IMAP.

ustawienia_gmail

Odblokowujemy wszystko jak na ilustracji poniżej.

 

Następnie nie wylogowując się przechodzimy pod adres https://myaccount.google.com/lesssecureapps i zezwalamy na dostęp dla mniej bezpiecznych aplikacji (Za taka Google uważa Outlook).

strona mniej bezpiecznych aplikacji

Teraz możemy przejść do kroku drugiego.

 

 

2.     Konfiguracja Outlooka

Jeśli pierwszy raz uruchamiamy Outlook pojawi nam się ekran konfiguracji konta. Jeśli otwieraliśmy już go wcześniej to otworzy nam się puste okienko programu. Na górnym pasku klikamy w Narzędzia i przechodzimy do zakładki Konta.

 

pusty outlook

konta outlook

Następnie klikamy konto email i wprowadzamy adres email i hasło – możemy dalej skonfigurować konto ręcznie lub automatycznie w tym wypadku chcę pokazać jak wygląda ręczna konfiguracja.

ustawienia kont w programie outlook

Wybrałem metodę IMAP jako, że mój Mac jest podłączony pod Wi-Fi. Teraz trzeba wpisać serwery poczty przychodzącej i wychodzącej. W moim wypadku są to serwery imap.gmail.com i smtp.gmail.com z portami odpowiednio 993(poczta przychodząca) i 465 ( poczta wychodząca). Ważne w tym momencie ustawiamy też czy korzystamy z szyfrowania SSL czy też nie.

Oto lista adresów serwerów i porty dla popularnych w Polsce portali, gdzie możemy założy pocztę elektroniczną.

Gmail :

POP3: pop.gmail.com Port: 995

IMAP:  imap.gmail.com Port: 993 SSL : TAK

SMTP: smtp.gmail.com Port 465(SSL) ub 587(TLS/STARTTLS) Wymaga uwierzytelniania: TAK.

Wirtualna Polska

POP3: pop3.wp.pl Port 995 SSL

IMAP:  imap.wp.pl Port 993 SSL

SMTP: smtp.wp.pl Port 465 SSL

Onet.pl

POP3: pop3.poczta.onet.pl Port 110/ 995 dla SSL

IMAP:  imap.poczta.onet.pl Port 143/993 dla SSL

SMTP: smtp.poczta.onet.pl Port 587/465 dla SSL

O2 (tlen.pl)

POP3: poczta.o2.pl Port 995 SSL

IMAP:  poczta.o2.pl Port 993 SSL

SMTP: poczta.o2.pl Port 465 SSL

Następnie klikamy dodaj konto. I Gotowe. Możemy stworzyć też nową wiadomość i zobaczyć czy do siebie i zobaczyć czy ją otrzymamy.ustawienie zaawansowane

skrzynka ze sciągniętą pocztą

okienko outlooka z wiadomością testową

 

Podsumowanie

I tak z grubsza wygląda konfiguracja klienta pocztowego. Podobnie odbywa się ona w wypadku każdego klienta z tych o których wspomniałem we wstępie, jak również aplikacji telefonicznych innych niż ta dostarczana przez Google. Aby być w 100 proc. dokładnym należy wspomnieć, że jeśli korzystacie z Gmaila i macie przeglądarkę Chrome to możecie podobnie jak w wypadku smartphoneów z Androidem korzystać z poczty nawet jeśli jesteście offline – w sensie przygotowania odpowiedzi na maile etc. Wtyczkę Gmail Offline dla Chrome znajdziecie tutaj.. Jeśli jednak używacie poczty innego dostawcy to mam nadzieję, że powyższy poradnik pomoże wam skonfigurować waszego klienta pocztowego. Jeśli będziecie mieli jakieś pytania to piszcie je w komentarzach.

 

Podziel się na ...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

2 myśli na temat “POP, IMAP, SMTP – Jak skonfigurować klienta pocztowego na telefonie lub komputerze?

 • 10 lipca 2019 o 12:46
  Permalink

  Mam tę samą pocztę na 2-ch kompach – w biurze i domu. Na oba dostaję te same wiadomości. Ale…. Jak odczytuję wiadomości w biurze to te same wiadomości znikają z komputera domowego. I cały czas mam pustą skrzynkę odbiorczą. Co zrobić, żeby zachować te maile na obu komputerach ??

  Odpowiedz
  • 10 lipca 2019 o 13:35
   Permalink

   Cześć Pierre,

   Proponuję sprawdzić ustawienia na Poczcie w przeglądarce i w klientach pocztowych na obu komputerach. Prawdopodobnie masz w którymś miejscu zaznaczoną opcję pobierania poczty i usuwania jej z serwera. W takim wypadku może się zdarzyć sytuacja o której mówisz. Obstawiałbym, że robi to komputer w pracy. Jeśli używasz protokołu IMAP na komputerze domowym, a komputer w pracy ściąga Ci skrzynkę odbiorczą i kasuje ją z serwera, to na domowym komputerze będzie ona pusta. Rozwiązaniem będzie zmiana tej opcji na ” przy pobieraniu pozostaw kopię poczty na serwerze”, lub coś podobnego. Wtedy skrzynka powinna być widoczna w obu miejscach.

   Mam nadzieję, że pomogłem
   Łukasz

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.