Filmy dla Przedsiębiorców – Nasze Top 20

Filmy możemy oglądać z różnych powodów. Jedne nas bawią, inne oglądam ze smutkiem, kolejne mogą nas zainspirować. W tym artykule przedstawię 20 propozycji moim zdaniem wartych obejrzenia i zawierających przesłanie dla każdego, kto je ogląda. Wpisują się one w kategorię Filmy dla Przedsiębiorców, pomimo, że nie zawsze są to też filmy dot. stricte tematyki businessowej, co zaprezentuje za chwilę.

 

Rocky (1976)


Jest to zobrazowanie typowego schematu walki silnego ze „słabym”. Twórcy filmu pokazują nam proste założenie, że poprzez ciężką pracę jesteśmy w stanie z „nikogo” stać się „kimś”. Dodatkowo historia Rocky’ego pokazuje nam jak należy wykorzystywać możliwości, jeśli się nadarzą, bo taka sytuacja może się już nie powtórzyć – w myśl zasady Carpe diem– chwytaj dzień.


 

Moneyball (2011)


Moneyball uczy nas jednej podstawowej rzeczy, a mianowicie takiej, że innowacyjne podejście nie zawsze musi być złe. Nawet w tak skostniałym świecie jak Baseball Innowacyjne podejście do sposobu uprawiania businessu może stanowić poważną przewagę pozwalającą bowiem, w myśl filmu i książki pokonać konkurentów małym nakładem sił.


 

Ojciec Chrzestny- trylogia (1972 ­–1990)


Jest to jedna z najbardziej klimatycznych trylogii filmowych w historii. Pomimo że opowiada o rodzinie gangsterskiej może też nauczyć jak postępować gdy już się jest na szczycie (dbanie o swój wizerunek poprzez nieangażowanie się w niektóre projekty). Jak również jak rozwijać swoją firmę i właśnie wizerunek (Vito Corleone zaczynał od handlu oliwą, aby potem posiadać jedno z największych imperiów w Nowym Jorku). Kolejna rzecz to kwestia lojalności wobec swoich przyjaciół, oraz nieustanne patrzenie na ręce konkurencji (trzymaj swoich przyjaciół blisko a wrogów jeszcze bliżej). Ponadto Ojciec chrzestny pokazuje nam, że pieniądze to nie wszystko i że czasem należy po prostu postępować honorowo. Ponadto film pokazuje dlaczego warto budować relację i swoją sieć kontaktów.


 

The Social Network (2010)


Ten film od początku wzbudzał duże emocje wśród ludzi. Wszyscy bowiem chcieli zobaczyć jak Mark Zuckerberg zmienił się ze studenta Harvardu w właściciela jednego z największych (jeśli nie największego) portalu społecznościowego na świecie. Moim zdaniem jest to świetny film (mimo zbyt dużej dramaturgii) pokazujący jak poprzez bycie elastycznym i upartym, w pozytywnym znaczeniu tego słowa, doprowadzić do sukcesu swoje przedsięwzięcie lub swój startup.


 

Glengarry Glen Ross (1992)


Film przenosi nas w świat handlarzy nieruchomości w mieście Chicago. Pokazuje nam to, co wszyscy wiemy lub powinniśmy wiedzieć o świecie biznesu. Mianowicie to, że jest to świat „brutalny” i bezkompromisowy. Na przykładzie tego filmu możemy się dowiedzieć jak bardzo.


 

Pirates of the Silicon Valley (1999)


Po filmie dot. Marka Zuckerberga warto zobaczyć ten dot. dwóch „piratów” z Doliny Krzemowej. Jeśli ktoś nadal szuka inspiracji postaciami Steve’a Jobsa i Billa Gates’a to w tym filmie znajdzie kilka przydatnych lekcji od tych panów.


 

The Pursuit of Happyness (2006)


Film opowiada historię Chrisa Gardnera i jest oparty na faktach. Pokazuje do czego można się posunąć chcąc podążyć za swoim marzeniem. Jest to jeden z najbardziej wzruszających filmów, promujących niezłomną postawę w pogoni za marzeniami, co powinno być cechą każdego dobrego przedsiębiorcy.


 

Wall Street (1987)


Film opowiada historię Gordona Gekko (Michael Douglas) i Buda Fox’a (Charlie Sheen). Pokazuje jakie nieetyczne i nielegalne decyzje musi podjąć Fox w pogoni za bogactwem, którego wzorem jest Gekko. Płynie z niego jednoznaczny morał, że nie wszystko w tym świecie obraca się wokół pieniędzy, o czym często w dzisiejszym zabieganym świecie zapominamy.


 

Jerry Maguire (1996)


Główny bohater na początku filmu posiada wszystko o czym może zamarzyć (Świetną karierę, dużo przyjaciół, piękną narzeczoną). Jednak w pewnym momencie dochodzi do wniosku, że agenci sportowi powinni poza kasowaniem kolejnych czeków dbać o swoich podopiecznych. W wyniku zmiany nastawienia traci to co miał i teraz stara się to odzyskać. Morał, który wynika z tej historii to fakt, że jeśli podążasz za marzeniami wszystko (zarówno zawodowo jak i prywatnie) ułoży się w swoim czasie – nie ma co iść „na łatwiznę”.


 

Office Space (1999)


Akcja komedii obraca się wokół Petera Gibbonsa (Ron Livingston), który coraz bardziej nienawidzi siedzieć w swoim boxie i wykonywać polecenia swojego szefa. Film w zabawny sposób pokazuje dlaczego przedsiębiorcy często rezygnują z pracy w korporacji.


 

Startup.com (2001)


Film dokumentalny pokazujący losy startupu GovWorks oraz jego upadek. Pokazuje nam z pierwszej ręki na czym polega zbieranie pieniędzy na rozwój startupu i to że partnerstwo biznesowe i przyjaźń nie zawsze idą ze sobą w parze.


 

Catch me if you can (2002)

Pewnie myślicie, że to dość nietypowy wybór. Jednak gdy przestudiować filmowy żywot Franka Abignail’a (Leonardo di Caprio) widzimy coś co przyda się każdemu przedsiębiorcy. Zajmuje się on ważną dla przedsiębiorców tematyką kreatywnego podejścia do napotkanych problemów, wyciągania wniosków z niepowodzeń i wytrwałego dążenia do sukcesu (do wyznaczonego celu).


 

The Devil Wears Prada (2006)


Ten film zmotywuje cię do ciężkiej pracy i pogoni za marzeniami. Pokazuje jak radzić sobie z niezręcznymi sytuacjami, łączyć ze sobą pozornie nie powiązane rzeczy i w końcu starą maksymę, że ciężka praca popłaca. Jednocześnie jeśli nadal pracujesz na etacie dowiesz się z niego kilku rzeczy o tym jak awansować w drabince korporacyjnej.


 

Thank you for Smoking (2005)


Film dla sprzedawców prawie każdego produktu. To historia lobbysty przemysłu tytoniowego, który obraca argumenty anty–tytoniowe tak aby bronić przemysłu. Jeśli chcesz nauczyć się czegoś o zarządzaniu kryzysowym, PR lub technikach negocjacyjnych to jest to film dla Ciebie.


 

Slumdog Milionaire (2008)


Historia Slumdoga to typowy przykład tego jak chwytanie okazji i trzymanie się swoich marzeń prowadzi do dobrych rezultatów. Bohater poprzez swoją nieustępliwość zdobywa wszystko co było do zdobycia – Pieniądze, sławę i dziewczynę ;-)


 

The Wolf of Wallstreet (2013)


Ten film daje nam kilka lekcji na temat tego co robić, gdy już osiągnie się sławę i bogactwo. Pokazuje nam zagrożenia dla naszego sukcesu, które potocznie nazywamy „uderzeniem wody sodowej do głowy”. Uczy nas, że tylko dyscyplina i świadomość tego co osiągnęliśmy (i jak do tego doszliśmy) pomoże nam uchronić nasz sukces.


 

Limitless (2011)


Kapitalny film mówiący o tym, że proste rozwiązania i pójście ”na skróty” nie zawsze są takie proste jakby mogło się wydawać. Częściej wiążą się z konsekwencjami i skutkami ubocznymi, których się nie spodziewamy tak jak ma to miejsce w wypadku Eddiego Morry (Bradley Cooper).


 

The Founder (2016)


Tutaj mamy do czynienia z dwiama rzeczami po pierwsze z chwytaniem nadarzających się okazji tak jak zrobił to Ray Kroc (Michael Keaton). Po drugie z pokazaniem czarnej strony biznesu, który jak pisałem wyżej jest nieetyczny i często polega na „Przekształceniu cudzego pomysłu” w swój własny sukces.


 

The Game (1997)


Nicholas Van Orton (Michael Douglas) to bogaty bankier, który poprzez zapatrzenie w swój biznes uznawany za samotnika. Jednak w wyniku prezentu, który otrzymuje od swojego brata całkowicie zmienia się jego perspektywa. Film pokazuje, że w życiu ważne są nie tylko pieniądze i sukces ale także odpowiednie jego przeżycie.


 

Shawshank Redemprtion (1994)


To świetny film sam w sobie. Opowiada historię niesłusznie skazanego Andy’ego, który musi sobie jakoś poradzić w niekorzystnej dla niego sytuacji. Poprzez nawiązanie relacji z współosadzonymi udaje mu się przekuć tą złą sytuację w coś dobrego i poprzez swoją wytrwałość udaje mu się osiągnąć więcej niż kiedykolwiek wydawało mu się, że osiągnie.


 

Podsumowanie

Reasumując myślę, że pokazałem, że filmy mogą również stanowić inspirację dla przedsiębiorców. Nie muszą przy tym być filmami dokumentalnymi lub biograficznymi. Z każdego filmu da się moim zdaniem wyciągnąć jakąś naukę. Jeśli nie widzieliście któregoś z przywołanych tutaj filmów to serdecznie zapraszam do nadrobienia zaległości. Być może znajdziecie w nich jeszcze coś, czego ja nie zauważyłem. Mam nadzieję, że ten cykl przypadnie wam do gustu. Na pewno pojawi się jeszcze kilka jego „odcinków”.  Jednak póki co zapraszam do oglądania :-)

 

2 thoughts on “Filmy dla Przedsiębiorców – Nasze Top 20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.