Google Duo czyli… po co kolejny komunikator wideo?

kobita ze smartfonem w plaszczu
Nowy Produkt Google’a – Google Duo

Okno Przeglądarki Google

Facebook Massenger, Skype(Microsoft), FaceTime(Apple), to tylko niektóre z aplikacji umożliwiających użytkownikom urządzeń mobilnych wideo-rozmowę z innymi użytkownikami. Po 16.08.2016r na rynku zrobiło się jeszcze bardziej tłoczno, ponieważ firma Google postanowiła wypuścić swój własny komunikator- Google Duo.

Aplikacja została zapowiedziana w maju 2016r na konferencji I/O 2016. Ma być ona dostępna zarówno dla posiadaczy urządzeń z systemem Adroid, jak również dla posiadaczy Iphone’ów.

Google Duo ma stopniowo pojawiać się w sklepach Google Play i App Store. W Polsce pojawiła się 19.08.2016r.

Nic nowego pod słońcem…… czy aby na pewno?

Czy komunikator Google’a różni się w znaczący sposób od swoich konkurentów? Na pierwszy rzut oka – nie. Aplikacja to typowy video-komunikator przeznaczony do rozmów one-to-one. Google nie przewiduje dla niego możliwości rozmów konferencyjnych, co jest możliwe choćby przez Skype.

Największą moim zdaniem zaletą Duo jest to, że jest to aplikacja cross- platformowa. Otwiera ona most komunikacji wideo między użytkownikami Apple i Android. Bo przecież pomimo jego zalet nie każdego stać na telefon z jabłuszkiem na plecach. Sama rozmowa jest szyfrowana metodą end-to-end.

Zaletą jest też brak reklam – Google zarzeka się, że aplikacja będzie ad-free. Natomiast nie zdziwię się jeśli pojawią się one za jakiś czas.

Rewolucyjna ma być za to funkcja, która umożliwia nam podgląd obrazu na żywo z kamerki dzwoniącego i w momencie, gdy dana osoba chce się z nami połączyć- co Google nazywa Puk, Puk (ang. Knock, knock). Warto wspomnieć, że ta funkcja działa na ekranie blokady w urządzeniach z Androidem. W urządzeniach Apple aplikacja musi by włączona. Podgląd działa tylko jeśli osoba dzwoniąca figuruje w naszych kontaktach.

Kolejne pytanie czym różni się jeszcze Duo od innego produktu amerykańskiej firmy- Google Hangouts? Zasadnicza różnica jest taka, że do Duo nie potrzebujemy posiadać konto Google. Rejestrujemy numer telefonu, czekamy na kod weryfikacyjny, zapraszamy znajomych i możemy rozmawiać. I na tym przynajmniej z tego do czego dotarłem różnice się kończą.

kobitka z telefonemDla kogo Google Duo?

Komu zatem może się przydać Google Duo? Po pierwsze tym, których telefony mimo posiadania przedniej kamery nie posiadają funkcji wideo-rozmowy (Niestety zaliczam się do tego grona ;-P).

Po drugie osobom które mają wśród przyjaciół użytkowników FaceTime a sami mają telefon z Androidem.

Po trzecie osobom, które szukają sposobu na „darmową“ (wyłączając koszty Internetu) wideo-komunikację np. z bliskimi w innych, czasami dalekich krajach a nie mają Skype, lub Google Hangouts.

Podsumowanie

Czy Google Duo się sprawdzi? Czas pokaże. Ja myślę o tej  aplikacji głównie jako możliwość kontaktu między użytkownikami IOS i Systemu Android, gdyż sam mam telefon z Androidem i znajomych, korzystających z IOS. Google zapowiedziało jeszcze aplikację Allo służącą do obsługi czatu Google.

Rozumiem, że mają one (Duo i Allo) stanowić alternatywę dla FaceTime i iMassage, ale pojawia się w mojej głowie pytanie po co tu jeszcze Google Hangouts, z którego i tak zasadniczo nie korzystam? Okazuje się, że gigant z Mountain Valley zamierza ukierunkować tą aplikację na klientów biznesowych podczas gdy klienci indywidualni będą korzystać z nowych aplikacji co moim zdaniem wydaje się dość sensowne- więcej na ten temat znajdziecie tutaj.

Czy warto pobrać Google Duo? Ja pobiorę ją w imię swojej gadżeciarskiej ciekawości i dla wyrobienia sobie pełnego zdania nt. powyższej aplikacji. Może nawet namówię na to kilku znajomych, korzystających z różnych platform sprzętowych o ile sami jej nie pobiorą.

Jeśli i wy chcielibyście spróbować linki do sklepów i krótki filmik zamieszczam poniżej. Jeśli już próbowałeś zostaw swoje przemyślenia w komentarzu :)

guzik_google

guzik_apple

One thought on “Google Duo czyli… po co kolejny komunikator wideo?

  1. Roman kaczynski says:

    Nie mogę patrzeć na ikonę DUO w moim Samsungu. Nie da się tego odinstalować ani wyłączyć. Ciągle się aktualizuje i przywraca, mimo wyłączenia aplikacji oraz wyłączenia jej powiadomień. Nie używam tego natręta i tak mi obrzydł, że na pewno nawet gdyby było mi to potrzebne, to nie użyje tego, bo doprowadza mnie do wymiotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.