Ok omówiliśmy już to co w kontekście marketingu można zrobić na portalach, których właścicielem jest Mark Zuckerberg (Facebook i Instagram) teraz przyszła kolej przyjrzeć się nieco konkurencji. Zacznijmy od Twittera i Twitter Marketing. Czym charakteryzuje się Twitter? Dla kogo może być atrakcyjny i co można na nim robić? O tym kilka słów w tym tygodniu.
Specyfika Twittera – co różni go od Facebook i Instagram.
Zacznijmy od tego, że Twitter nie powinien być traktowany jako typowa „tuba” dla naszego contentu, a bardziej jako źródło informacji i newsów. Sami Twórcy o czym pisałem we wprowadzeniu do tematyki social media zakładali, że ich portal w pierwszej kolejności będzie służył do przekazywania i rozgłaszania informacji np. dla jakiejś konferencji. Sam portal ma obecnie 330 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie, którzy wysyłają 500 mln. tweetów dziennie. Wg infografiki na stronie Huffington Post. Większość użytkowników Twittera stanowią kobiety (62%), a ponad 79% kont to konta spoza Stanów Zjednoczonych (Brazylia, Japonia to największe po USA państwa korzystające z Twittera). Wg bloga Sotender w Polsce dominującymi na Twitterze są sport, muzyka i polityka co pokazuje przede wszystkim ilość obserwujących (W pierwszej czwórce znalazły się TVN 24, MTV Polska, Robert Lewandowski i Radosław Sikorski a w pierwszej dziesiątce aż 60 % to media/osoby związane z polityką). Najwięcej fanów przybyło też na kontach sportowców/ Polityków (głów państw) i dziennikarzy.
Podsumowując tą część zdawać by się mogło, że Twitter jeśli chodzi o marketing nie jest najlepszym portalem, przynajmniej w Polsce. Jednak czy aby na pewno? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Twitter Marketing – Co możemy zrobić na Twiterze?
Po części statystycznej teraz trochę o tym co możemy zamieścić jako firma na Twitterze. Skupimy się tutaj w szczególności kwestiach związanych z profilem, Tweetami oraz zobaczymy jak można wykorzystać Twitter w ramach biznesowych. Zacznijmy jednak od początku.
Profil
Podobnie jak w wypadku Instagrama tworząc profil na Twitterze mamy możliwość wymyślenia swojej unikalnej nazwy użytkownika oraz napisania biogramu. W wypadku nazwy użytkownika jest podobnie jak na instagramie z zastrzeżeniem, że na swoją nazwę masz 20 znaków. W wypadku biogramu limit wynosi 160 znaków. Wynika to z tego, że pierwotnie Twitter wzorował się na konstrukcji SMS a, tam limit to właśnie 160 znaków, co po odjęciu 20 znaków nazwy użytkownika dawało nam starą długość tweeta – 140 znaków. Jednak w wypadku bio na Twitterze nie używamy nazwy użytkownika więc limit to 160 znaków. Co ważne możesz też tagować swój profil podobnie jak ma to miejsce w wypadku Istagrama. Jednak 160 znaków to bardzo mało. Zrób research i zobacz jakie słowa dla Twojego biznesu warto zastąpić Hashtagami (#). Pod spodem jako przykład mój prywatny profil na Twitterze (jak widać dawno nie używany ;-) )
Więcej o tweetach i zmianach powiem za chwilę. Jeśli chodzi o profil to mamy jeszcze możliwość dodania konkretnej lokalizacji oraz co ważne dla marek również klikalnej strony internetowej (Adresu Internetowego).
Zdjęcie Profilowe i zdjęcie w tle
Kolejna rzecz to nasze zdjęcie profilowe i tutaj też są pewne reguły. Jeśli chodzi o zdjęcie profilowe to rekomendowanym przez portal rozmiarem zdjęcia jest kwadrat o wymiarach 400 x 400 px. Samo zdjęcie zostanie pomniejszone o połowę i wyświetlone w rozdzielczości 200 x 200 px. Maksymalna wielkość pliku ze zdjęciem nie może przekroczyć 100 KB. Można przesłać pliki w formatach PNG, JPG i co ciekawe w formacie GIF. Czy oznacza to możliwość animowanych zdjęć profilowych? Niestety nie – po 2013 roku portal zakazał animowanych zdjęć profilowych.
W wypadku zdjęć w tle maksymalna rozdzielczość to 1500 x 500 px a wielkość pliku nie może przekroczyć 10 MB. Formaty są analogiczne z poprzednimi. Tutaj również nie możemy mieć animowanego zdjęcia :-(
Tweet
Tutaj robi się ciekawie. Wyżej pisałem, że standardowy limit Tweeta to 140 znaków i było to prawdą do listopada 2017r. Wtedy też limit podwyższono dwukrotnie i obecnie wynosi on 280 znaków. Jednak, żeby nie było za różowo radzimy w swoich tweetach trzymać w długości max. 153 znaki. Po takiej długości tweet zostaje bowiem skrócony przez aplikację. Jednocześnie w poście na Tweeterze możemy dodawać zdjęcia i linki do naszych produktów. Tutaj przydadzą się wspomniene przy instagramie skracacze linków takie jak Bit.ly. Jednocześnie jak pokazują badania zrobione dla HubSpot największe CTR – czyli wskaźnik klikalności posiadają Tweety gdzie linki znajdują się zaraz na początku tekstu lub na jego końcu. Co ważne dla nas jeśli ludzie obserwują nas na Twitterze to każdy nasz Tweet trafi do naszych odbiorców i to jest główna różnica między Facebookiem i Twitterem. Można też poprosić naszych stałych klientów aby podali Tweet z promocją dalej – przez co zyskamy zasięg o osoby obserwujące ich profil. Jednak nie róbmy tego za często – nikt nie lubi być wykorzystywany :-) Jak pisać Tweety pokazuje jeden z naszych ulubieńców przywoływany na tym blogu kilkukrotnie Gary Vaynerchuk – zobaczcie sami :) Tak dla kontekstu –wszystkie poniższe Tweety z 14.02.2018r
Tweet ze zdjęciem.
Oczywiście możecie do swoich Tweetów dołączyć również zdjęcia. Standardowe zdjęcie w tweecie nie powinno być mniejsze niż 440 x 220 px. Maksymalny rozmiar zdjęcia nie powinien przekraczać 1024 x 512 px. Jeśli chodzi o tozmiar plików to dopuszczalne są zdjęcia nie większe niż 5 MB. Można tu również dodać animowane pliki GIF. Jednak w wypadku animacji pliki nie mogą być większe niż 3 MB.
W porównaniu do Instagrama widzimy zatem, że Twitter oferuje znacznie skrominiejsze opcje jeśli chodzi o promowanie się za pośrednictwem zdjęć. Ale biorąc pod uwagę charakterystykę Twittera jako źródła informacji (czasami szybszego niż telewizja i inne media) wiemy, że nie o to tu chodzi.
Wideo na Tweeterze/ Periscope
Teraz przejdźmy do możliwości wideo jakie daje „Ćwierkacz”. Tutaj zasadniczo możemy wyróżnić dwie możliwości.
Albo wgrywamy nasz film bezpośrednio na Twitter. W takm wypadku mamy do wykorzystania 2 minuty podzielone na 20 sek. filmiki. Aby to zrobić musimy kliknąć ikonę tweeta i zaraz potem ikonę video. Przeniesie nas to do ekranu na którym możemy nagrać nasze przesłanie. Po nagraniu będziemy mogli również edytować przed wysyłką . Następnie klikamy Tweet co kończy proces nagrania.
Druga opcja to prowadzenie audycji na żywo. W tym celu potrzebujemy jednak dodatkowej aplikacji Periscope dostępnej zarówno na Androida jak i na iPhone. Po zainstalowaniu aplikacji łączymy ją ze swoim kontem Twitter i już możemy nagrywać ustawiając odpowiedni opis. Nasza transmisja zostanie automatycznie udostępnionoa na naszym koncie Twitter.
Hashtagi po raz drugi.
Kolejne podobieństwo do Instagrama to możliwość tagowania tweetów za pomocą hashtagów . Odbywa się to podobnie jak w wypadku portalu Marka Zuckerberga wystarczy zapisać znak hash (#) przed słowem i w ten sposób otrzymamy hashtag. Listę najpopularniejszych tematów możesz znaleźć za każdym razem gdy klikasz szukaj na Twitterze. Możesz też wypróbować interesujące cię Hashtagi wpisując je w pole wyszukiwania . Wtedy też zobaczysz liczbę postów do znalezienia pod konkretnym tagiem. Próbuj zatem podobnie jak w Instagramie znaleźć hashtagi dla Twojego biznesu. Pamiętaj jednak, że w odróżnieniu od Instagram nie przesadzić z ilością w końcu mamy tylko (lub aż) 280 znaków a najlepiej zmieścić się w 153 znakach. Poniżej 10 tematów, które były trendy na polskim Twitterze, kiedy pisałem ten tekst.
Ok ale jak mogę to wszystko wykorzystać?
No dobra – widzimy, że Twitter daje pewne możliwości marketingowe podobne do Facebooka i Instagrama. Czy to jednak znaczy, że należy go wykorzystać w taki sam sposób jak powyższe dwa portale? Tutaj mam pewne wątpliwości.
Oczywiście można działać na zasadzie kopiuj- wklej post z jednego na drugi portal ze zmienionym i dopasowanym opisem. Jednak Twitter daje, dzięki swojej specyfice jako sieciowych SMS ’ów jeszcze inne możliwości.
Po pierwsze jest to świetna platforma do zebrania i aktywizacji twoich fallowersów. Poprzez system Mentions czyli możliwość „wspominania” konkretnego użytkownika w Tweecie (Wystarczy wstawić jego nazwę użytkownika poprzedzoną „@”) daje też moim zdaniem łatwiejszą opcję do komunikacji z klientami i innymi przedstawicielami branży, niż portale Marka Zuckerberga, które wykorzystują do tego oddzielne aplikację. Warto zatem pisać tak, aby zachęcić do rozmowy lub włączyć się do jakiejś dyskusji w temacie Twojej Branży. Znajdź zatem swoich obecnych klientów na Twitterze. Poszukaj też swojej „konkurencji” do dyskusji.
Po drugie na Twitterze widać wszystko. Jest to świetna wiadomość, jeśli reklamujemy jakiś produkt/ usługę , robimy promocję etc. Jednak pamiętajmy aby w swoich Tweetach być jak najbardziej kreatywni, gdyż średnie życie Tweeta to ok. 120 sek.
Natomiast jeśli poważnie myślimy o Twitter Marketingu musimy wiedzieć, że sama platforma jest bardzo absorbująca. Jeśli bowiem uda nam się zgromadzić i rozpocząć relację z klientami to musimy bacznie ją śledzić. Zdarzy się bowiem, że klient napiszę do nas lub wspomni nas na Twitterze – trzeba wtedy będzie jak najszybciej mu odpowiedzieć – Statystycznie klienci czekają ok. 90 sek. Warto też przy tworzeniu swojej strategii (co polecamy nie tylko przy Twitterze) zaplanować to o czym będziemy pisać w najbliższym czasie. Specjaliści radzą nawet aby przy planowaniu na początku w październiku uwzględnić akcje na Twitterze, które będą miały miejsce przynajmniej do Halloween jeśli nie dalej .
Twitter Marketing – Reklamy na Twitterze.
Dobra to teraz troszkę o reklamach na Twitterze. Tak tutaj też jest system pozwalający nam na tworzenie kampanii (Twitter w końcu musi na czymś zarabiać).
Pozwala on nam nie tylko na przeprowadzenie spersonalizowanej kampanii, zależnie od tego co chcemy osiągnąć (możemy wybrać czy chcemy aby nasza kampania przekierowywała na naszą stronę Internetową, czy zachęcała do polubienia naszej strony na Twitterze etc). Ale również i to moim zdaniem największa wada Twittera jako platformy dopiero tutaj możemy planować posty(Tweety). Na Facebooku taka opcja na Fanpage w momencie pisania tego tekstu jest darmowa. Dodatkowo dopiero tutaj masz możliwość wejścia w Statystyki (analitics) – znów na Facebooku masz podgląd w statystyki od momentu powstania Fanpage.
W kontekście tego co dokładnie można zrobić w tej platformie głos w ręce profesjonalistów (osobiście nie miałem styczności z Twitter Ads. ) Kompleksowy bardzo fajny poradnik do Reklam na Twitterze (ok. 30 min.) znajdziecie poniżej(video w jęz. angielskim).
Podsumowanie
Reasumując, Twitter to inny typ social media. Ludzie z niego korzystający nastawieni są głównie na to, że będzie to dla nich przede wszystkim źródło informacji. Czy jednak oznacza to, że jeśli nie pracujesz w branży informacyjnej to musisz zarzucić Twittera jako środek marketingowy. W żadnym wypadku. Jako, że jest to medium nastawione na komunikację to należy w pełni wykorzystać jego potencjał. Zacznij od zebrania swoich fallowersów (albo organicznie albo poprzez system Ads.). Potem rozmawiaj z nimi za pośrednictwem Twoich tweetów, zadawaj pytania, rób promocje etc. Najważniejsze jest jednak to, że poprzez Twitter, w moim odczuciu, prościej niż w wypadku innych portali można rozpocząć lub kontynuować relację z klientami czy to w formie ogólnodostępnej – poprzez właśnie wymianę tweetów/ ich przekazywanie dalej, czy w formie prywatnej poprzez system wiadomości prywatnej (DM na Twitterze). Miłego Tweetowania :)
Ciekawy artykuł. Popraw linki wewnętrzne, bo masz ustawione „mailto:”
Pozdrawiam
Hej,
Dzięki za komentarz i pozytywny feedback. Sorry, że tak późno podpiąłem post ale trochę działo się w tym tygodniu :) Linki już poprawiłem (Wielkie dzięki za uwagę) :)
Pozdrawiam
Łukasz