Jeśli mielibyśmy wybierać który rodzaj social media marketing jest najważniejszy to musiałby to być Facebook Marketing.
Jak pisaliśmy we wpisie wprowadzającym do tematyki Social Media, Facebook jest dziś największym graczem w segmencie Social Media. Obecnie posiada on ponad 2 mld aktywnych użytkowników w skali świata, co biorąc pod uwagę, że globalna liczba ludności to prawie 7,6 mld (7 mld 595 mln w momencie pisania tego tekstu) daje nam ok. 26,31% populacji. Oznacza to, że statystycznie więcej niż co czwarta osoba na świecie korzysta z „Fejsa”. A to z kolei oznacza, że reklamując się na Facebooku mamy szansę na dostanie się „na tablicę” 1/4 świata. Czy jest tak na pewno? Co możemy zrobić, żeby reklamować się na Facebooku? O tym w dzisiejszym tekście.
Na wstępie zaznaczamy, że ten tekst ma wam pokazać możliwości jakie daje Facebook jeśli chodzi o reklamę Twojego Biznesu i działalności.
Facebook Marketing – Tworzymy Fanpage
Podstawową rzeczą jeśli chcesz rozleklamować się na przez portal Marka Zuckerberga jest założenie strony poświęconej temu co chcesz reklamować. Może być to zarówno strona prowadzonej przez Ciebie działalności, jak również strona poświęcona prowadzonemu przez Ciebie blogowi, strona twojego kanalu na Youtube etc. To głowne miejsce na promowanie siebie i swoje marki, które każda firma/działalność mieć powinna.
Dla tych którzy jej nie mają podpowiadamy. Aby ją założyć musisz posiadać swoje prywatne konto na Facebooku. Następnie po prawej stronie na górze rozwijamy menu i wybieramy „Utwórz stronę” lub „Utwórz stronę firmową”
Przekierowuje nas do strony gdzie wyieramy typ strony, jaką chcemy stworzyć na Facebooku, kiedy już ją wybierzemy jesteśmy proszeni o podanie pewnych informacji. W wypadku strony firmowej Nazwy, adresu, telefonu itp. W wypadku bloga jego nazwy np. „Łukasz Głogowski – blog osobisty”.
Zdjęcia na Fanpage
Po kliknięciu „rozpocznij” otwiera się strona gdzie możemy wstawić na nasz fanpage zdjęcie profilowe i zdjęcie w tle. Warto wiedzieć w jakich rozdzielczościach wyświetlane są te zdjęcia na Facebooku. Otóż zdjęcie profilowe wyświetlane jest w rozmiarze 178 x 180 px na komputerach i 128 x 128 px. na telefonach. Dla zdjęcia w tle jest to odpowiednio 820 x 312 px na desktopach (PC i laptop) i 640 x 360 px na urządzeniach mobilnych. Jeśli chodzi o rekomendowane rozdzielczości specjaliści polecają w wypadku zdjęć profilowych rozdzielczości 340 x 340 px, co ma dać ładne wyostrzone zdjęcie po zmniejszeniu a w wypadku zdjęcia w tle minimum zdjęć 1640 x 624 px.
Oczywiście zarówno zdjęcia profilowe jak i „w tle” można zmieniać. W tym celu wystarczy kliknąć na znak kamerki/aparatu w prawym dolnym rogu zdjęcia profilowego lub w lewym górnym zdjęcia w tle.
Thumbnail
Ostatnim zdjęciem jakie będzie się pojawiało na naszym fanpage’u będzie najprawdopodobniej tak zwany Thumbnail w zamieszczanych przez nas treściach. Chodzi np. o miniaturkę głównego zdjęcia z twojego tekstu, który wrzucasz. na swój Fanpage. Wyświetlany jest on w wymiarach 450 x 235 px i jest automatycznie skalowany do tej rozdzielczości przez Facebook. Z doświadczenia mogę polecić w takim wypadku zdjęcia o rozdzielczości 800 x 445 px, bo takiej rozdzielczości są główne zdjęcia na naszym blogu i póki co się sprawdzają. Przykład Thumbnaila to np. poniższe zdjęcie żaby do jednego z naszych artykułów.
Jeśli jesteś fotografem i wstawiasz samo zdjęcie lub zdjęcia na Facebook to zależnie od tego co i ile wstawiasz będą to różne rozmiary – więcej informacji znajdziesz w tym artykule.
Zakładka opis
Kolejna ważna rzecz jeśli chodzi o Fanpage – to tu możesz napisać coś więcej o tym czym się zajmujesz i co będzie treścią przekazywaną twoim fanom. Nie ma konkretnej preferowanej długości tego opisu ważne jest natomiast aby znalazło się w nim kilka „słów kluczowych” dla twojej branży/ tematyki. Konwencja Facebooka jest luźna więc staraj się zachować przyjacielski i nieformalny styl w swoim opisie. Jeśli masz sekcję „o sobie” na twojej stronie internetowej i nie masz czasu się zastanawiać to w ostateczności możesz ją skopiować ;-)
Facebook Content – Chodzi o interakcję!
No dobra. Masz swoją stronę na Facebooku. Co dalej? Czas zapełnić ją jakimś contentem (treścią). I tutaj też bardzo wiele zależy od tego czym się zajmujesz. Jeśli masz do sprzedania jakieś usługi/ produkty – możesz tutaj zamieszczać wszelkie promocje, opisy, zdjęcia i filmy. Możesz zamieszczać na ścianie posty ze swojego bloga (takie jak ten, który czytasz teraz ;-) ). Możesz też zamieszczać inne ciekawe artykuły dla Twoich potencjalnych klientów. Możesz też zadawać im w ten sposób pytania i prowokować do dyskusji – W końcu zależy Ci na interakcji z Twoimi fanami, co spowoduje, że podzielą się twoim „ciekawym postem” dalej a co spowoduje, że ich znajomi zobaczą Twoją Markę. Pamiętaj o tym, że posty możesz zawęzić zarówno terytorialnie, jak również pod względem zainteresowań swoich czytelników co obrazuje ten obrazek. Aby wybrać odbiorców konkretnego posta należy kliknąć celownik pod miejscem na wpisywanie.
Najważniejsze są dwie zasady. Po pierwsze staraj wyróżnić się z tłumu. Jest dużo fotografów ślubnych, zastanów się co może być Twoją przewagą nad innymi (również w kwestii contentu). Po drugie może ważniejsze poprzez twój content dawaj wartość dodaną swoim czytelnikom. Zanim zamieścisz coś na swoim fanpage’u zastanów się do kogo jest on skierowany i jaka wartość jest dla nich ważna. Więcej o tym jak tworzyć fajny content znajdziecie w serii dot. Conent Marketingu na naszym blogu.
Jak często publikować posty?
Tutaj to kwestia prób i błędów. Tutaj pojawia się kwestia Spamu. Nikt nie lubi, kiedy jego tablicę zalewa miliard postów dziennie od firmy, w których namawia się ich do kupienia x czy zrobienia y. Sam usuwam „like’a ” ze stron, które bombardują mnie non stop treściami, które mało mnie obchodzą. Częstotliwość aktualizacji zależy też od tego co robisz. W wypadku blogera lub vlogera nowy post, gdy skończysz pracę nad tekstem/ video jest ok. My natomiast przyjęliśmy, że będziemy wrzucać na nasz fanpage 1 post dziennie – co przeważnie się udaje ;-) Pamiętaj o tym, że posty możesz zawęzić zarówno terytorialnie, jak również pod względem zainteresowań swoich czytelników
Zanim wyślesz coś na swoją ścianę zastanów się czy rzeczywiście będzie to wartość dodana dla twoich odbiorców.
Reasumując tą część każda firma/ twórca/ działalność powinna dziś naszym zdaniem mieć swój Fanpage. Plusem jego posiadania jest to, że jest darmowy i łatwy w stworzeniu i użyciu. Minusem fakt, że poprzez samą stronę na Facebooku trudno jest zebranie i utrzymanie dużej grupy obserwujących.
Grupy Facebook jako narzędzie marketingowe.
Kolejna sprawa to grupy tematyczne na Facebooku. Jest to, moim zdaniem, idealna rzecz dla wszelkiego rodzaju twórców internetowych, którzy poprzez stworzenie grupy, zbierają swoich odbiorców swoich treści w jednym miejscu- tworzą swoją społeczność.
Jednak grupy na Facebooku można również wykorzysać do rozreklamowania swoich biznesów, promocji etc. Wystarczy znaleźć grupę (najlepiej liczną i otwartą), która zajmuję się Twoją dziedziną i napisać na niej twój post promujący. Dotrze on wtedy do wszystkich użytkowników grupy. Plusem grup jest to, że wszyscy uczestnicy chcą do niej należeć – co może przełożyć się na ich poziom zaangażowania w dyskusję Minusem jest natomiast to, że aby założyć i moderować /znaleźć odpowiednią grupę musimy włożyć w to dużo czasu (na co nie wszystkich stać).
Reklamy na Facebooku. Płatny sposób dotarcia do ludzi.
Tutaj wychodzi na jaw potęga Facebooka w Marketingu. Poprzez zakres danych które zostawiamy w portalu stał się on „maszynką ” do strzelania w nas skierowanymi wprost do nas reklamami, które mogą ale nie muszą nam się spodobać.
Podobnie do Postów Kampanie reklamowe możemy zawęzić do konkretnej grupy wiekowej, płciowej, zainteresowań. Możemy też zawęzić ją geograficznie aby była skierowana do konkretnego obszaru zamieszkania (tu działa jeszcze lepiej niż w postach). Ważną kwestią jest możliwość zawężenia również do wyświetlanych urządzeń – Możemy zrobić inną kampanię na laptopy/komputery a inną na urządzenia mobilne.
Przy wymyślaniu reklam na Facebooku musimy jednak pamiętać, że jego użytkownicy otrzymali potężnego sojusznika w walce z reklamami na Facebooku. Kiedyś portal Marka Zuckerberga dawał nam bowiem możliwość jedynie polubienia reklam, które się nam podobały. Dziś możemy zadziałać też w drugą stronę, ukrywając reklamy będące dla nas nudne i bez sensu. Musisz więc zaciekawić swojego potencjalnego odbiorcę i podobnie jak w wypadku Fanpage wybić się z tłumu innych reklam.
Dodatkowo dochodzą jeszcze aplikacje z grupy AdBlock, będące coraz bardziej popularne w środowisku Internetu. Mogą one skutecznie zablokować twoje starania również na stronie Marka Zuckerberga. Nie mniej nie wszyscy jeszcze ich używają więc warto spróbować.
Reasumując Reklamy na Facebooku to temat bardzo szeroki (na który są oddzielne szkolenia podobnie np. do systemu AdWords od Google). Niewątpliwym plusem jest tutaj bardzo duża możliwość wyboru do kogo ta reklama ma trafić. Minusem, wyłączając kwestie płatności jest natomiast fakt, że nawet jeśli reklama trafi do twojego klienta, a ten uzna ją za niepotrzebną to będzie mógł ją po prostu ukryć.
Rewolucja na Facebooku. O co chodzi i dlaczego to ważne?
Ostatnim zagadnieniem jakie chciałbym poruszyć w tym tekście jest rewolucja w naszych aktualnościach na Facebooku. Zapowiedział ją Mark Zuckerberg w poście, który zamieszczam poniżej.
Zuckerberg zapowiedział, że od teraz wszyscy w zespole Facebooka mają skupić się na zagadnieniach związanych z interakcjami społecznymi, a sam portal ma być medium łączącym ludzi. Taka zmiana dotknie posiadaczy stron marek na Facebooku, którzy będą rzadziej pojawiać się w aktualnościach. Z postu CEO Fecebooka wynika również że strony marek muszą dostosować isę do tego trendu a miejsce w aktualnościach zyskają tylko posty powodujące interakcję.
Biuro prasowe portalu rzuca nieco więcej światła na ogólny post Zuckerberga. W praktyce o pozycji treści w aktualnościach zadecyduje liczba polubień, interakcji, komentarzy oraz udostępnień. Przy tym wszystkie baity, czyli np. posty z obrazkiem podzielonym na kilka części i opisane „łapka w górę dla x, a serduszko dla y” również nie będą promowane przez Facebooka. Teoretycznie, więc powinny zniknąć łańcuszki, ale jak będzie zobaczymy.
Jak Facebook będzie decydował o kolejności? Bardzo dobrze obrazuje ten film.
Wyżej znajdą się posty gdzie reakcja zachodzi na linii osoba-osoba niż takie, w których zachodzi relacja osoba – strona. Priorytet zyskają też posty wrzucane przez najbliższych (np. członków rodziny). Przez te zmiany wg. zespołu czas spędzony na Facebooku przez konkretnech użytkowników zmniejszy się, jednak będzie to czas, jak twierdzą spędzony w przyjemniejszy sposób. Ponadto ma to wpłynąć na powrócenie do społecznego charakteru Facebooka.
Co oznacza to dla nas posiadaczy stron? Ano to, że aby dostać się na „ścianę” potencjalnych klientów będziemy musieli albo „zapłacić za zasięg” – reklamę na Facebooku, albo jeszcze bardziej starać się selekcjonować treści, które wrzucamy na stronę. Priorytetem stanie się bowiem to aby były to treści angażujące naszych potencjalnch klientów. Wyjątkiem od reguły będą posty od marek, które użytkownicy chcą wyświetlać najpierw. Aby to zrobić muszą ponownie kliknąć w like na stronie co spowoduje rozwinięcie menu, z którego będą musieli wybrać opcję „wyświetlaj najpierw”
Podsumowanie
Reasumując nasze rozważania o Facebook Marketingu należy powiedzieć jasno, że lider rynku portali społecznościowych daje nam spore możliwości. Mamy dużą widownie (Teoretycznie 1/4 świata), oraz szerokie możliwości promocji (Choćby poprzez Fanpage, grupy, reklamy, wydarzenia, które możemy tworzyć). Po wprowadzeniu zmian opisanych w ostatnim akapicie na pewno zmieni się też nieco sama gra. Będziemy musieli produkować bardziej angażujące naszych odbiorców treści no chyba, że lubią nas na tyle, że zaznaczą odpowiednią opcję na naszym Fanpage’u. Alternatywą zawsze jednak zostanie płatne promowanie postów.
A co wy myślicie o tym sposobie marketingu? Korzystacie z Facebooka? Macie Fanpage? Reklamujecie się w sposób płatny lub nie? Zapraszam do dyskusji w komentarzach i do usłyszenia w kolejnym wpisie.