Instagram Marketing – Jak reklamować się na Instagram?

dziewczyna w niebieskim swetrze i kapeluszu robiąca zdjęcie na Instagram

Po artykule związanym z reklamowaniem się na Facebooku teraz pora na inny portal związany z Markiem Zuckerbergiem. Mowa oczywiście o kupionym przez Facebook w 2012 Instagramem i o Instagram Marketing. Należałoby najpierw zapytać dla kogo skierowany jest Instagram? Kto korzysta z Instagrama?

Jak wynika ze statystyk, z Instagrama korzysta ok. 32% wszystkich użytkowników Internetu Ponad połowa (59%) z nich jest w wieku 18-29 lat. 68% stanowią kobiety a tylko 20% użytkowników Instagrama pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.

Jaki jest wniosek z tej garści statystyk? Ano taki, że jeśli twoim wymarzonym klientem są, w szczególności, kobiety w wieku 18-29 i szukasz globalnej platformy promocji (liczącej 3 mln aktywnych użytkowników w Polsce) to Instagram powinien być dla Ciebie obowiązkowym medium społecznościowym. O tym co i jak możesz robić na tej platformie w kontekście Instagram Marketing przeczytasz poniżej. Zapraszam do lektury :-)

Instagram Marketing – Po pierwsze profil.

Pierwszą rzeczą. Której poświęcę trochę czasu będzie kwestia profilu. Jest to miejsce gdzie przedstawiasz siebie swoim klietom. Zdjęcie profilowe na Instagram jest Kwadratem o wymiarach minimum 110×110 px. Warto też powiedzieć o dwóch rzeczach, które wypełniacie tworząc konto i przy okazji mały trik :-)

Nazwa użytkownika i imię i nazwisko

Dobra to skracając sprawę mamy dwa pola: Nazwę użytkownika oraz Imię i nazwisko. W wypadku prywatnych kont na Instagramie te dwa pola są ze sobą prawie zbieżne. Nazwa użytkownika to coś uniwersalnego dla każdego konta, po czym możemy wyszukiwać strony nas interesujące. Nie ma dwóch identycznych. Jest to zawsze znak małpy (@) i dalej ciąg znaków. Dla przykładu moje prywatne konto znajdziecie na Instagramie pod nazwą @lukasz.glogowski (Screen z tym jak to wyświetla się na instagramie poniżej). Limit znaków w nazwie użytkownika to 30 znaków

Screenshot informacji profilowych na Instagram

Kolejna rzecz to imię i nazwisko. W prywatnych kontach sprawa jest jasna i wygląda najczęściej tak jak na górze :), jednak w wypadku marek (w tym marek osobistych) można zastosować pewien trik. Mianowicie jeśli w nazwie użytkownika zamieścisz nazwę swojej firmy/marki to nie ma sensu pisanie tego samego w rubryce imię i nazwisko. Zamiast tego możesz napisać czym się zajmujesz np. „Psycholog sportu” albo „Bloger, przedsiębiorca, podcaster” W ten sposób dostaniesz kilka dodatkowych znaków do swojego Biogramu, który następuje zaraz potem :-)

Biogram

150 znaków – dokładnie tyle wynosi limit jeśli chodzi o tą sekcję na Instagramie. Czyli jest niewiele dłuższy od Tweeta (140 znaków) i teraz w tym powinniście zmieścić to czym się zajmujecie, call to action i link np. do kupna waszej najnowszej książki. Specjaliści zalecają pisać biogram nie z naszego punktu widzenia („cześć jestem jan kowalski zajmuję się x,y,z”) tylko już w tym momencie dać jakąś wartość dla potencjalnego klienta /problemu jaki możesz dla niego rozwiązać.

Na koniec masz możliwość wstawienia jednego linka. Najlepiej krótkiego i spersonalizowanego. Przykładową listę serwisów skracających (Płatnych i darmowych) znajdziesz tutaj. Personalne linki uzyskasz np. dzięki darmowej opcji na Rebrandly (możesz ich za darmo zrobić 1000). Jako przykład możecie zobaczyć np. profile Tima Ferrissa (@timferriss) czy Gary’ego Veynerchuka (@garyvee).

Możliwość rozpoznania jako profil biznesowy

Możemy w końcu zmienić nasz profil na profil firmowy (Profil marki). Aby to zrobić należy wejść na stronę swojego profilu i kliknąć na znak trzech kropek w prawym górnym rogu. W ten sposób wejdziemy do menu opcji.

profil z zaznaczonym przyciskiem opcji

Scrollując w dół napotkamy opcję „Przełącz na profil firmowy”. Po jej naciśnięciu będziemy mogli połączyć nasze konto z naszym fanpage’m na Facebooku. Ważne aby połączyć konta musimy mieć na nim konto administratora na Facebooku. Instagram automtycznie pobierze z Facebooka dane naszej firmy, które będziemy mogli edytować. I już posiadasz konto biznesowe na Instagram.

screenshot ekranu opcji na intagramie

Ważna rzecz! W koncie biznesowym NIE zaznaczamy oczywiście tego, że jest to konto prywatne (czyli powinno być inaczej niż na zdjęciu). Jeśli masz swoje konto prywatne na Instagramie i nie chcesz się go pozbywać bez problemu możesz dodać nowe konto biznesowe (max. 5 kont). Inną opcją dostępną dla części telefonów jest stworzenie tzw. „aplikacji bliźniaczej”, czyli tak jakby osobnej aplikacji dla twojego konta firmowego.

Co możemy wrzucić na Insta?

Zdjęcia

Przejdźmy teraz tradycyjnie do tego co możesz wstawiać na Instagram. Na pierwszy plan wysuwają się oczywiście zdjęcia. Zanim powiemy o kilku przykładowych postach na Instagram dwie techniczne uwagi

Pierwsza jest taka, że zdjęcia które zamieszczasz powinny być w jednym z trzech formatów.

 1. Kwadrat 1080 x 1080 px (domyślny format Instagram)
 2. Panorama w proporcjach 1:91:1
 3. Zdjęcie portretowe w proporcjach 4:5

Po ich zamieszczeniu w wypadku 2 i 3 zostaną one zmienione w miniaturę, którą użytkownik będzie musiał kliknąć w celu obejrzenia zdjęcia.

Druga uwaga dotyczy tekstu, który możesz zamieścić przy zdjęciu. Instagram dopuszcza użycie maksymalnie 2200 znaków we wpisie. Wydaje się dużo, jednak jest pewien haczyk. Mianowicie taki, że po przekroczeniu 125 znaków tekst zostanie skrócony i opatrzony automatycznym linkiem – czytaj więcej. Zatem jeśli będziesz reklamował swoje usługi zadbaj aby najważniejsze informację , call to action i link znalazł się na początku twojego tekstu. Podobnie jak w wypadku biogramu polecamy używanie skracaczy linków.

Filmy

Po postach ze zdjęciami przyszły również filmy na Instagram . Możesz nagrać filmy mające od 3 do 60 sekund Istnieje możliwość dodawania kolejnych ujęć do Twojego filmu jednak całość musi się zmieścić w 1 minucie. Uwagi dotyczące opisu są w tym wypadku analogiczne jak w wypadku zdjęć.

Hashtagi

Przydatną rzeczą przy opisach jest umieszczanie tzw. hashtagów (#). Oznaczają one, że dany post pojawi się w danej grupie tematycznej. Dodatkowo dzięki hashtagom możemy również wyszukiwać treści, które interesują nas na Instagramie. Zatem jeśli dajmy na to jesteś właścicielem restauracji swoje wpisy powinieneś oznaczać Hashtagami takimi jak #food, #yummy ,#<nazwa potrawy na zdjęciu/filmie>(#sushi,#pasta#salad) etc. Maksymalna ilość hashtagów w poście to 30., a idealna ilość znaków zgodnie z raportem Track Maven to mniej 24 znaki.

screen szukania po hashtagu Coworking

NIE twórzmy zatem hahtagowych tasiemców takich jak #NajlepszyCoworkingWWarszawie a zamiast tego zróbmy trzy oddzielne tagi (#Najlepszy #Coworking w #Warszawa). Dlaczego w #Warszawa a nie w #Warszawie? Ano dlatego, że w ten sposób zamiast popularności rzędu 7 200 postów zawieramy popularniejszy hashtag (3 620 014 postów). Z ciekawości sprawdziliśmy też #coworking (efekty wyżej) :)

Ze względu na ograniczenia w opisie zaleca się dodawanie ich na koniec posta lub nawet w komentarzu (jeśli się rozpiszesz). Oczywiście jeśli kierujesz się do polskiego odbiorcy obok angielskich hashtagów powinny się znaleźć ich polskie odpowiedniki, Najczęściej używanym hashtagiem w 2017 roku był #love. Jeśli jesteście ciekawi innych to pierwszą setkę najczęściej używanych tagów znajdziecie na tej liście

Instagram Marketing – Pomysły na Insta Post.

Teraz krótko o tym co widzi się na Instagramie jeśli chodzi o posty. Rodzajów jest co najmniej kilka. Po pierwsze możesz prezentować swoje produkty/ usługi, które sprzedajesz zawierając w opisie link, który nie będzie klikalny z poziomu aplikacji. Jednak jeśli użyjesz skracaczy linków to przeważnie otrzymasz krótki, łatwy do skopiowania link . Jeśli założysz konto np. na bitly , dostaniesz możliwość stworzenia spersonalizowanego linku np. bit.ly/salka-konferencyjna. (Za darmo takich linków możesz stworzyć 10 000). W ten sposób będzie on łatwiejszy dla zapamiętania dla Twoich odbiorców. W tego typu postach zawierają się też wszelkie kupony rabatowe i promocje.

Inną propozycją na post na Instagramie jest zawarcie tzw. „kuchni”. Pokaż ludzi stojących za Twoją firmą, swoje przygotowania do wydarzeń w Twoim biznesie, nie ważne czy jest to prowadzenie restauracji czy dom mody – zawsze jest jakaś „kuchnia”.

Jeszcze inny pomysł to tzw. posty edukacyjne i motywujące – Wstaw na swój Instagram motywujący cię cytat, lub krótki przepis na wyśmienite ciasto marchewkowe.

W końcu możesz udostępniać posty użytkowników Instagram, którzy wykorzystali Twój produkt usługę i zaznaczyli twój firmowy Hashtag, lub Ciebie w swoim poście. W ten sposób zbudujesz pro-kliencki wizerunek swojej marki (w końcu to klienci chwalą się na Instagramie a nie ty ;-) ) Służą do tego specjalne aplikacje takie jak Repost on Instagram dostępna zarówno na Androida jak i na iOS

Influencer Marketing

W tym miejscu warto wpomnieć o jeszcze jednej możliwości marketingu na Instagramie, czyli o tzw. Influencerach. Kim jest Influencer? To taka osoba, która:

 • Jest ekspertem w danej dziedzinie, posiada w niej duże doświadczenie i jest z tego powodu znana.
 • Regularnie udziela się w danym temacie na wybranym portalu społecznościowym i posiada „bazę fanów”, którzy uważnie śledzą jej wpisy.

Z reguły wpisują się oni przynajmniej do jednej z 4 grup:

 • Celebryci (Aktorzy, piosenkarze, Słynni szefowie kuchni etc.)
 • Eksperci i autorytety z danej branży (dziennikarze, naukowcy, profesjonalni doradcy etc.)
 • Blogerzy i twórcy treści (specjaliści z danego tematu)
 • Mikro Influencerzy(czyli zwyczajni ludzie, którzy zasłynęli znajomością tematu, konkretnej niszy na rynku).

Każda z tych grup ma swoje Zalety i wady. Zaletą celebryty jest na pewno baza (mają zazwyczaj dużo „obserwujących ”) ale nie mamy wpływu na rzeczywisty zasięg i wpływ jaki wywołają swoim postem.

Jeśli chodzi o blogerów, twórców treści czy ekspertów tutaj zysk jeśli chodzi o zasięg i wpływ może być większy, ponieważ są uznawani za ekspertów w danych dziedzinach. Ponadto często pracują z liderami różnych segmentów rynku, co daje nam potencjalnie kolejne możliwości zwiększenia zasięgu.

Mikro influencerzy to natomiast najlepszy wybór jeśli potrzebujesz rozreklamowania w konkretnej niszy. Tutaj przykładem mogą być np. osoby streamujące gry w Internecie, czyli tzw. streamerzy, którzy mają swoich widzów i mogą np. rozreklamować wasz sprzęt do gamingu/ nagrywania. Często zrobią to w zamian za „darmowy sprzęt”, jednak niektórzy, szczególnie Ci bardziej znani i żyjący ze swoich kanałów, będą oczekiwali jakiejś formy zapłaty albo stałej współpracy.

Influencerzy reklamują konkretne marki poprzez zamieszczanie konkretnych produktów/ usług / marek w swoich postach. W ten sposób Twój biznes trafia do ich widzów, co zwiększa Twój zasięg. Kontakt z Influencerem często można zawiązać przez komunikator konkretnego medium społecznościowego. Influencerzy nie działają bowiem tylko na Instagramie ale o tych słyszy się najwięcej.

W wypadku Instagram komunikatorem będzie system Direct w który możecie wejść przesuwając palcem z prawej do lewej zaraz po wejściu na Instagram. Piszcie zatem do ludzi po drugiej stronie monitora i nie zrażajcie się jeśli nie wyjdą Wam pierwsze próby. Pokażcie im wartość dodaną swojego produktu.

Instagram Stories

Jak pisaliśmy w artykule wprowadzającym do Social Media to jest coś co Facebook „ukradł” od Snapchat. Ta opcja pozwala na zamieszczenie zdjęć lub filmów, które znikną z sieci po upływie 24h. Aby wejść do Stories musimy kliknąć Aparat po lewej stronie w aplikacji Instagrama. Zostaniemy wtedy przekierowani do edytora zdjęć, gdzie będziemy mogli spośród dostępnych opcji wybrać te nas interesujące.

screen głównej strony aplikacji Instagram

Do wyboru mamy od lewej Transmisję na żywo na Instagramie. Typ czyli po prostu zamieszczenie tekstu na ekranie, Normalne zdjęcie/ film, Boomerang, czyli stworzenie powtarzającego się krótkiego filmiku,, SuperZoom czyli dramatyczne zbliżenie na konkretny przedmiot/ osobę/ twarz (razem z możliwością dobrania soundtracku), filmik odtwarzany od tyłu, i taki nagrany bez użycia rąk. Jak to wygląda zobaczycie poniżej.

InstaStories aparat

Wybór należy do Ciebie. Klikając na ekran buźki możesz dodać do zdjęcia swojej twarzy np. kocie uszy (co było swego czasu plagą na Snapie ). Po zrobieniu zdjęcia masz jeszcze możliwość dodania tekstu, domalowania czegoś (coś ala pendzel), dodania tagu lokalizacji temperatury etc. Możesz też dodać zdjęcie z galerii. Aby to zrobić po wejściu w InstaStories przesuń palcem z dołu do góry swojego ekranu.

Ważne na przyszłość jeśli twoje konto jest zweryfikowanym kontem biznesowym i przekroczy 10 tys. osób obserwujących na Instagramie będziesz miał możliwość dorzucenia linka, który twoi odbiorcy będą mogli zobaczyć po wykonaniu gestu z dołu do góry ekranu. Jeśli myślicie, że 10 tys. to dużo to powiem wam, że gdy ta funkcja debiutowała potrzebny był 1 mln. obserwujących (więc różnica jest znaczna).

Instagram Ad’s.

Tutaj bardzo krótko. Jeśli masz konto, które reklamujesz na Facebooku to z tego samego modułu reklamowego (na Facebooku) możesz dodawać reklamy na Instagram. Pamiętaj jednak o opisanej powyżej specyfice portalu. (zdjęcia /filmy w odpowiednim formacie, tekst max. 125 znaków, żeby go nie ucięło, krótkie- skrócone linki). Reklamy mogą pojawić się w aktywnościach na Instagram, jak również w Instagram Stories. Oczywiście jest to płatny środek reklamy.

Podsumowanie

Podsumowując, jak widzicie możliwości reklamy na Instagramie jest dosyć sporo. Podobnie jak w wypadku Facebooka mogą być one zarówno darmowe i silnie powiązane z content marketingiem(Profil biznesowy, posty, Instagram Stories,  czasami Influencerzy), jak również płatne. Również podobnie do Facebooka liczy się tutaj kreatywne podejście do tematu. Instagram jednak jak wskazaliśmy na początku to portal o innej niże Facebook specyfice i demografii. Są też branże, które spotkacie na Instagram częściej takie jak restauracje, puby, blogi, usługi fotograficzne etc., jak i takie których byście się tutaj nie spodziewali jak np. General Electric. Jeśli twój target to kobiety w wieku 18-29 lat to Instagram to dla Ciebie drugi po Facebooku portal obowiązkowy. W innych wypadkach oczywiście też możesz spróbować reklamy na Instagram, a jeśli stwierdzisz, że to nie ma sensu oczywiście z niej zrezygnować.

Ale się rozpisałem ;-) To byłoby na tyle w tym artykule. Jeśli korzystacie z Instagrama to może znajdziecie tutaj coś o czym nie wiedzieliście, jeśli jeszcze z niego nie korzystacie to może rozważycie taką możliwość. W każdym razie mam nadzieję, że znaleźliście w nim coś dla siebie i do zobaczenia w kolejnym tekście :)

4 thoughts on “Instagram Marketing – Jak reklamować się na Instagram?

  • Łukasz Głogowski says:

   Cześć Szymon,

   Dzięki za miłe słowo. Ja tylko zebrałem wiedzę w jednym miejscu. Co każdy z nią zrobi to jego sprawa :)

   Udanego dnia
   Ł.

 1. Anonim says:

  Instagram
  Witam, mam pewien problem z promocja na Instagramie. Jestem nowym uzytkownikiem tej aplikacji i to dopiero moje pierwsze kroki. Chcac szybciej rozwinac swoj profil zdecydowalem sie na zakup reklamy za niewielkie pieniadze. Przy pierwszym podejsciu zdecydowalem sie na automatyczny wybor grupy odbiorcow mojej reklamy. Mial on odzwierciedlac strukture moich dotychczasowych obserwatorow. Niestety, mimo ze Polacy stanowia 45% moich followersow, dokladnie wszystkie osoby podeslane mi przez aplikacje pochodzily z Polski, a to nie do konca mi pasuje – chcialbym miec bardziej zroznicowanych obserwatorow. Nastepna promocje ustawilem wiec recznie, zaznaczajac pierwszy lepszy europejski kraj z brzegu, wybor padl na Austrie. Odzew byl wyraznie mniejszy. W miedzyczasie osiagnalem liczbe 100 obserwatorow i odblokowala sie na moim profilu mozliwosc obejrzenia statystyk. Dowiedzialem sie, ze wsrod followersow mam bardzo wyrazna nadreprezentacje osob w wieku 25-34 lata. Kolejna promocja ustawilem wiec rowniez recznie, ale tym razem doprecyzowalem target. Ponownie wybrawszy Austrie jako lokalizacje, tym razem zawezilem wiek do 25-34 lat oraz w rubryce dotyczacej zainteresowan zaznaczylem: „architektura”, jako ze tego wlasnie dotyczylo reklamowane zdjecie, jak i w ogole wiekszosc fotografii na moim Instagramie. Ku mojemu zdziwieniu okazalo sie, ze odzew jest ponownie jeszcze mniejszy, niz wczesniej!

  W zwiazku z tym moje pytania:
  1. Dlaczego przy automatycznym wyborze targetu moja reklama dociera wylacznie do Polakow?
  2. Dlaczego doprecyzowanie recznej reklamy, pomimo ze powinno przyniesc wzrost zainteresowania, odnosi przeciwskuteczny efekt?
  3. Instagram w ogole nie pobiera pieniedzy z mojego konta. Dlaczego?

  Zaznaczam, ze za kazdym razem fundusz przeznaczony na promocje byl dokladnie taki sam, podobnie jak reklamowane zdjecie.

  Bardzo prosze o pomoc.

  • Łukasz Głogowski says:

   Cześć,

   Odpowiadam na pytania (Przy czym zastrzegam, że to tylko moje przypuszczenia na ten temat). Po dokładniejsze odpowiedzi radziłbym skierować te pytania również do Supportu Instagrama.

   Odpowiadając poczyniłem kilka założeń bo o nich nie piszesz.
   1. Robisz reklamę z Polski
   2. Robisz ją w języku zrozumiałym dla odbiorców
   3. Wszystkie dane wymagane do płatności zostały przez Ciebie podane poprawnie.

   Odpowiedzi na pytania:

   Ad.1 Automatyczny wybór targetu może sugerować się adresem IP z którego korzystasz/ lokalizacją w aplikacji – jeśli dajesz do niej dostęp Instagramowi. Stąd może wynikać wybór Polski jako kraju docelowego.
   Ad.2 Wydaje mi się, że doprecyzowanie wyszukiwania (czyli de facto zawężenie grupy docelowej) niekoniecznie musi skutkować wzrostem ilości obserwujących. A przynajmniej nie w krótkim terminie. Czasami potrzeba czasu, żeby reklama chwyciła – zalecam Cierpliwość.
   Ad.3 I tutaj jestem w zupełnej kropce – radzę zapytać o to supportu Instagrama np. w ten sposób.

   Miłego dnia,
   Łukasz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.