Najbardziej inspirujący ludzie świata cz. 5 – Superheroes DC Universe Edition

Dzisiaj chcielibyśmy wam przedstawić dosyć nietypową piątkę postaci, które nas inspirują. Tym razem będzie to piątka bohaterów z uniwersum DC (Uspokajamy przy tym fanów Marvel’a – taki odcinek też się pojawi.). Zanim jednak omówimy piątkę postaci przedstawionych powyżej zastanówmy się nad czymś szerszym. A mianowicie nad tym dlaczego tak bardzo lubimy superbohaterów i dlaczego można je uznać za postaci inspirujące?

 

Dlaczego lubimy superbohaterów?

Aby w pełni odpowiedzieć na to pytanie trzeba najpierw stwierdzić czy i dlaczego lubimy supeherosów naszych czasów. Odpowiedź jest dosyć złożona. Generalnie jednak można powiedzieć, że ludzie w każdym wieku , a szczególnie mężczyźni superbohaterów lubią albo co najmniej tolerują.

Dlaczego? Przyczyn jest kilka. Przytoczę sześć, które najbardziej przemawiają do mnie osobiście. Więcej znajdziecie np. w tym zestawieniu.

 

Chcemy być silni!

Po pierwsze lubimy bohaterów ponieważ sami chcemy być silni. Superbohaterów możemy podzielić na takich, którzy mają supermoce i takich, którzy ich nie mają. Szczególnie w przypadku tych drugich widzimy, że każdy człowiek może być bohaterem, co wzbudza, zdaniem psychologów naszą sympatię do tych postaci.

 

Coś dla narcyzów.

Drugi argument to nasze skłonności do narcyzmu. Bohater, który gości na naszym ekranie posiada cechy narcystyczne – czyli przeświadczenie o swojej wyższości, pewność siebie, czy świadomość swojej wyjątkowości. W ten sposób łatwiej utożsamiają się z nimi ludzie o takich właśnie skłonnościach.

 

Obrona ważnych dla nas wartości.

Po trzecie jest to kwestia zbieżnych z naszymi wartości. Zazwyczaj superbohaterowie walczą w imieniu wartości, które dla każdego człowieka są ważne. I tak walcząc w imię sprawiedliwości, wolności czy ogólnie pojętego dobra stają się współczesnymi odpowiednikami herosów znanych nam z mitologii. W ten sposób w połączeniu z czołową zasadą heroizmu, zawartą w sformuowaniu „dobro zawsze zwycięża” dostajemy na tacy nowe wzory do naśladowania. Nota bene jedna z teorii powstania superbohaterów mówi o tym, że amerykanie stworzyli ich aby posiadać własną mitologię, ja jednak nie do końca się z tym zgadzam.

 

Chcemy być lepsi od innych

Kolejnym wytłumaczeniem fenomenu superheroes jest to, że dają nam oni poczucie wyższości. Dobry pokonuje złego co ważniejsze człowiek pokonuję obcego. W ten sposób dają nam posmakować poczucia wyższości(ang. superiority), do którego wg. m in. Alfreda Adlera. dąży każdy normalny człowiek.

 

Bo dają nam nadzieję

Po piąte dają nam nadzieję. Pokonują oni bowiem przeszkody niejednokrotnie wydające się niemożliwymi do pokonania. Przez to przekazują nam cząstkę tej nadziei, którą przyjmujemy w sposób nieświadomy. Potem mówimy sami do siebie, że skoro Superman/Batman dał sobie radę z x to dlaczego my nie mielibyśmy sobie dać rady z naszym problemem.

 

Bo lubimy akcję i bijatyki a bohaterowie są fajni.

Na koniec zostawiłem przyczynę najbardziej oczywistą jeśli chodzi o mężczyzn. Lubimy bowiem akcję i walki. Wynika to z naszego unikalnego hormonu, czyli testosteronu. Jego nadmiar może prowadzić do zachowań agresywnych (dlatego większość bijatyk rozpoczynają meżczyźni). Oglądając jednak jak bohater spuszcza spektakularny łomot złoczyńcy dodatkowo, w tzw. słusznej sprawie i przy pomocy swoich umiejętności powoduje w nas rozładowanie tej agresji w sposób nieszkodliwy dla otoczenia. Poprzez utożsamianie się z bohaterami wchodzimy bowiem w „ich buty” co wiąże się również z odczuwaniem ich emocji – w tym satysfakcji wynikającej ze „stoczonej walki”.

To wszystko powoduje, że bohaterowie „nowej mitologii”, jak często określa się superbohaterów mogą być dla nas inspiracją. Pomimo fikcyjności świata (przynajmniej w wypadku bohaterów DC ) stoją oni, jak wspomniałem, na straży wartości ważnych dla ogółu ludzi takich jak sprawiedliwość, honor, czy wolność. Przy tym wykazują cech takie jak odwaga, waleczność, wytrwałość i inteligencja. W ten sposób mogą stanowić pewien wzór postępowania dla innych- czyli inspirować nas. A teraz krótko omówię piątkę bohaterów przedstawioną powyżej.

 

Batman

źródło: http://pchdwallpapers.in/

Właściwie Bruce Wayne to jeden z najbogatszych mieszkańców Gotham City. Jest przymysłowcem właścicielem Wayne Enterpreises i spadkobiercą fortuny Wayne’ów. Gdy był mały był świadkiem śmierci swoich rodziców z rąk bandyty chcącego ich okraść. To zdarzenie powoduje, że u młodego Bruce’a zachodzi przemiana. Można je potraktować jako zalążek postaci Batmana. W ramach zemsty poprzysięga on bowiem rozprawiać się z kryminalistami w swoim mieście. Batman stanowi przykład bohatera, który nie ma żadnych nadzwyczajnych zdolności. Swoją walkę ze złem toczy posługując się swoimi wytrenowanymi umiejętnościami i gadżetami wytwarzanymi w Wayne Enterprises. Po mieście przemieszcza się swoimi pojazdami np. Batmobilem. Współpracuje ściśle z Policją Gatham City a szczególnie z jej komisarzem Jimem Gordonem. Aby go wezwać używają reflektora ze znakiem Batmana czyli Batsygnału.

Brak super-zdolności pozwala nam łatwiej utożsamić się z Batmanem. Podoba nam się właśnie dlatego, że bez specjalnych supermocy potrafi spuścić łomot swojemu arcywrogowi Jokerowi i innym superzłoczyńcom Gotham. Jednocześnie nie schodzi z raz obranej ścieżki, co ma nas zainspirować do podobnej wytrwałości.

 

Superman
superman
źródło: http://cine3.com/

Ukrywa się pod imieniem i nazwiskiem Clark Kent, Tak naprawdę nazywa się Kal-L i pochodzi z nieistniejącej już planety Krypton. Wychował się na farmie w stanie Kansas gdzie znaleźli go Jonathan i Martha Kent. Clark w końcu dowiaduje się o swoim pochodzeniu i aby chronić siebie i najbliższych kreuje swój wizerunek na najdalszy od tego, z którym utożsamiany jest Superman. Nosi okulary, jest niczym nie wyróżniającym się mężczyzną, a na co dzień reporterem dla Daily Planet, miejskiej gazety w Metropolis. Tam też Clark poznaje swoją wielką miłość- red. Lois Lane. Gdy jednak dzieje się coś nieporządanego ze sceny znika Clark Kent, a pojawia się na niej Superman.

Jest to z kolei bohater z prawdziwego zdarzenia. Obiekt naszej zazdrości, jednocześnie pokazujący swoją wyższość nad kryminalistami. Co prawda jest przybyszem z innej planety jednak wykorzystuje swoje super-moce (takie jak moc latania czy niewrażliwość na pociski) w obronie Ziemi przed zagrożeniami. To z kolei w połączeniu z jego „ludzkim wyglądem“ budzi w nas skojarzenia z herosami z mitologii. Podoba nam się, że nawet przybysz z innej planety może tak bardzo pokochać naszą, aby jej bronić. Jeśli do tego dodamy to że podobnie do nas posiada słabości (kryptonit, wykorzystywany przez jego wrogów), które pokonuje to otrzymujemy obraz, który inspiruje – w myśl zasady, że mimo przeciwności jakoś sobie poradzimy.

 

Wonder Woman

Wonder Woman

źródło: http://flicksided.com/

Czyli książniczka Diana z Themyscira, półbogini, księżniczka amazonek. Znana poza swoją ojczyzną jako Diana Price. Zgodnie z oryginalną historią została ona ulepiona z gliny przez swoją matkę – Królową Hipolitę i ożywiona przez boginię Atenę. Ostatnio jednak autorzy pokazują ją również jako córkę Zeusa. Jej moce są darami od mitologicznych bogów greckich. Swoją tożsamość jako Diana Price zdobyła w trakcie II Wojny Światowej. Było to nazwisko sanitariuszki bliźniaczo podobnej do naszej bohaterki, które Wonder Women otrzymała za przysługę dla Diany Price. Po wojnie aby się utrzymać prowadziła butik z modną odzieżą.

Zgodnie z historią Wonder Woman otrzymała od bogów następujące dary. Od Demeter niespotykaną siłę (wg. DC Database porównywalną z Supermanem). Od Ateny niezwykłą mądrość zwłaszcza w kwestiach strategii. Od Artemidy zdolność dogadywania się ze zwierzętami i zmysł myśliwego(wyostrzenie wszystkich zmysłów). Od bogini Hestii otrzymała „ogień prawdy” czyli moc, która osobie skrępowanej jej lasso uniemożliwiała kłamstwo. Od posłańca bogów, czyli Hermesa otrzymała zdolność latania, a Afrodyta obdarzyła ją nieziemską urodą i dobrym sercem.

Tutaj mamy klasyczne odwołanie do herosów i mitologii greckiej. Arcywrogami naszej bohaterki również są postaci bazujące na mitologii Takie jak Ares, czy Kirke, jednak uamerykanizowani i przedstawieni nieco inaczej niż w dziejach bogów grackich.

 

The Flash

superbohater the flash

źródło: http://www.movienewsguide.com/

Barry’ego Allena poznajemy jako śledczego w amerykańskim Central City. Jest technikiem kryminalnym. Wiemy, że jego matka została zamordowana i że o zabójstwo został oskarżony jego ojciec. Wychowuje go Ira West, którego córką jest Iris West- wielka miłość naszego bohatera. Jednocześnie dowiadujemy się o tym, że Allen jest strasznie powolny i analityczny w swoim działaniu. Powoduje to też, że notorycznie się spóźnia. Pewnego dnia w wyniku katastrofy eksperymentu w pobliskim laboratorium, zostaje trafiony przez piorun(lub trafia on w menzurkę z chemikaliami, które oblewają Allena), co zmienia ciało Allena, przyspieszając wszystkie procesy. W wyniku tego Allen staje się nieziemsko szybki. Nie jest on jednak jedynym „beneficjentem” wypadku. Powstają również inni metaludzie – obdarzeni niezwykłymi zdolnościami. Ochronić miasto może tylko Allen. Wtedy też staje się Flashem.

Głównym atutem Flasha jest jego szybkość. Pozwala mu ona przemieszczać się po lądzie i wodzie. Może również produkować swoje sobowtóry, wprawić swoje ciało w wibrację przez co może przebijać obiekty, czy nawet jeśli przekroczy prędkość światła może podróżować w czasie.

Jego największym wrogiem jest Profesor Zoom- zwany także antyflashem To meta-człowiek również obdarzony nieziemską prędkością (na początku większą niż nasz bohater, co też jest słabością Flasha). Jak się okazało to on był zabójcą jego matki co trochę przypomina nam motyw z Batmana. Flash poprzez trening dochodzi jednak do prędkości Zooma, co w pewnym momencie jak wspomniałem skutkuje nawet jego podróżą w czasie. Jednak dzięki ciężkiej pracy naszego bohatera zawsze udaje mu się cało wyjść z potyczek z jego arcywrogiem.

 

Green Lantern

zielona latarnia

źródło: http://fxgallery.com/

Hal Jordan to pilot eksperymentalny(oblatywacz). Jego zadaniem jest testowanie nowych maszyn dla armii USA. Podczas jednego z testów traci przytomność i rozbija najnowszy myśliwiec, przez co zostaje uziemiony. Zrządzeniem losu jest świadkiem wypadku. Otóż na ziemi rozbija się jeden z przedstawicieli Green Lantern Corps – międzygalaktycznej jednostki do zwalczania przestępców. Hal odnajduje rozbitka i jako że jest jedyny na miejscu zdarzenia zostaje przez niego mianowany jego następcą w jednostce. Od tej pory staje się po szkoleniu(między innymi pod okiem Sinestra) członkiem korpusu i odpowiedzialnym za ziemski sektor kosmosu (sektor. 2814) Jego następcą w korpusie jest John Steward.

Otrzymuje pierścień, dzięki któremu może zmaterializować różne twory. Ogranicza go w tym tylko jego wyobraźnia. Nieraz widzimy jak posługuje się nie tylko tarczą ale np. przenośnym działem energii. Poza tym pierścień daje mu możliwość ukrycia swojej tożsamości. Dodatkowo uzyskuje nadludzką siłę i umiejętność latania.

Arcywrogiem naszego bohatera jest Sinestro (były dowódca „zielonych latarni“), który zapatrzony przez swoją moc zatraca się w niej(Pragnie potęgi). Od tej chwili zamiast silnej woli napędza go strach innych przed jego mocą. Aby stać się jeszcze potężniejszy dąży on do zniszczenia kolejnych galaktyk a w konsekwencji wszechświata. Powstrzymują go jednak jego byli towarzysze z Green Lantern Corps.

 

Podsumowanie

I oto nasza pierwsza piątka superherosów. Będzie jeszcze pięciu z konkurencyjnego uniwersum (Marvel). Generalnie można przyjąć, że powyżsi superherosi wpisują się w punkty, o których mówiłem na początku tekstu, a które powodują, że lubimy superbohaterów. Są oni tak wykreowani, że łatwo przychodzi nam postwienie się w ich sytuacji i to właśnie sprawia że mogą być dla nas inspirujący. A czy wy lubicie superbohaterów? Jeśli tak to jakich.  Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.