Meetup? A co to takiego?

Każdy z nas posiada jakąś pasję. Dla jednych są to gry komputerowe, dla innych jazda na rowerze, jeszcze inni uważają za nią programowanie w jęz. „x” (zamiast x wpisz dowolny język, w którym można programować.) Niezależnie jednak co jest Twoją pasją fajnym sposobem na jej rozwój jest Meetup. Czym jest meetup? I dla kogo jest przeznaczony o tym trochę w tym artykule.

 

Co to jest meetup?

Meetup to, jak sama nazwa wskazuje, spotkanie (z angielskiego to meet up with somebody oznacza właśnie spotkać się z kimś). I teraz rodzi się pytanie dlaczego takie spotkania mają miejsce? Odpowiedzią musi być tutaj bo ludzie w nich uczestniczący mają wspólną pasję. Nie chodzi też przy tym o pasję zawodową, choć jeśli wejdziemy na stronę dot. Meetupów w okolicach Warszawy to zobaczymy, że tzw. Branżowych spotań jest sporo (szczególnie w ogólnie pojętym sektorze IT) – np. spotkania miłośników JavaScript czy Programistów aplikacji mobilnych.

W trakcie takich spotkań można podzielić się na forum jakimś zagadnieniem związanym z tematem przewodnim spotkania (każde spotkanie ma jakiś temat z np. przytoczonym tutaj JavaScript). Pokazać jak rozwiązało się konkretny problem. W takim celu należy zazwyczaj napisać do organizatorów przed spotkaniem i wtedy wygłosić wykład lub flash talk (kilkuminutowe wystąpienie zazwyczaj bez slajdów, gdzie możesz podsumować jakiś temat.). Poza tym są to świetne okazje do zawarcia nowych znajomości – na gruncie zarówno towarzyskim jak i zawodowym. Nie wszystkie meetupy są jednak związane tylko i wyłącznie z pracą. Przykładem takiego meetupu może być choćby spotkanie warszawskiej grupy towarzyskiej (Warsaw Social Group), czy osób lubiących gry planszowe. Zatem śmiem twierdzić, że każdy znajdzie dla siebie coś miłego.

Co ważne tematyka może być przeróżna. Istnieje platforma społecznościowa meetup.com, gdzie można znaleźć interesujące nas spotkania daje również możliwość dodania swojego własnego meetupu. Jest to platforma skoncentrowana tylko i wyłącznie na organizacji i koordynacji tego typu spotkań. O popularności tych spotkań niech świadczy fakt, że wspomniana firma jest już na rynku od 14 lat. Warto tutaj nadmienić, że nie jest to jedyna opcja jeśli chodzi o uczestnictwo w meetupach, jednak konto na platformie ułatwi nam znaczenie zadanie.

 

Meetup a networking.

Założeniem meetupu jest zebranie ze sobą osób o podobnych zainteresowaniach. To z kolei daje nam możliwość poznania nowych osób i poszerzenia naszej sieci kontaktów (networkingu). Jeśli uczestniczymy w spotkaniu jakiejś branży dobrze jest mieć ze sobą np. swoje wizytówki. Jeśli jest to spotkanie „prywatne” i nie związane z naszą pracą zapewne też nawiążemy tam jakieś znajomości. Warto poszerzać swoją bazę kontaktów zawsze kiedy mamy na to okazję. Nigdy bowiem nie wiadomo kiedy przyda nam się usługa zapoznanego w trakcie meetupu prawnika lub informatyka.

Ponadto niektóre grupy jak np. wspomniana wcześniej Warszawska Grupa Towarzyska organizują lub organizowały również spotkania networkingowe dla biznesu. Innymi słowy meetup może potencjalnie przysporzyć Ci partnerów w Twoim biznesie (czy to do wspólnych przedsięwzięć czy po prostu jako klientów). Kolejny plus to możliwość dyskusji o problemach (związanych z tematem meetupu) w gronie pasjonatów. W ten sposób znacząco  zwiększa się szanse na jego rozwiązanie.

Jeśli natomiast uczęszczasz na meetup tylko w celach towarzyskich to masz przynajmniej pewność, że obracasz się w gronie ludzi o takich samych zainteresowaniach, a to znacznie ułatwia przełamanie lodów :)

 

Dla Kogo jest meetup i co zrobić, żeby wziąć udział?

strona www.meetup.com

www.meetup.com

Najprostsza odpowiedź brzmi dla każdego. Jak mówiłem tematyka meetupów jest przeróżna, co za tym idzie każdy znajdzie coś dla siebie.  Jeśli chcecie skorzystać ze strony to rejestracja jest dziecinnie prosta, szczególnie jeśli masz konto Google (Gmail) lub Facebooka. Możesz się zarejestrować za pomocą tych kont (ja tak to zrobiłem) Można się też zarejestrować przy użyciu innej skrzynki email. W takim wypadku trzeba wypełnić krótki formularz rejestracyjny. W moim wypadku wystarczyło potem tylko potwierdzić swoje imię, nazwisko i adres email. Następnie podać swoje zainteresowania, doprecyzować je z podanych opcji i następnie można, lecz nie ma przymusu, wybrać konkretne grupy meetupowe do których chce się przynależeć. Potem przenosimy się na naszą stronę, główną, gdzie mamy możliwość zobaczyć meetupy, które odbywają się w naszej okolicy. Strona jest w jęz. angielskim, ale mnie pojawił się komunikat, aby dołączyć do społeczności i przetłumaczyć meetup.com na jęz. polski., więc może już niedługo będzie dostępna i w naszym języku. I dalej możemy już przebierać wśród dostępnych dla nas meetupów. A jak wskazaliśmy w powyższym tekście jak również w naszym poradniku jest to fajny sposób również na pozyskanie nowych klientów.

 

Podsumowanie

Reasumując temat meetup możemy rozumieć zarówno jako spotkanie kogoś z kimś, jak również jako platformę społecznościową poświęconą spotkaniom ludzi o podobnych zainteresowaniach. Możemy znaleźć meetupy zbieżne z tym czym się zajmujemy jak również takie, które są dla nas tylko prywatną odskocznią. W obu wypadkach ważne jest w nich to, że są polem do poznania nowych ludzi, czyli do poszerzenia naszych kontaktów. Warto jednak pamiętać o tym, żeby być ostrożnym i naturalnym. W końcu jeśli coś jest dla nas odskocznią może być też odskocznią dla innych. Nie mniej w trakcie spotkań w branży, którą się zajmujemy wypada mieć ze sobą jakąś wizytówkę. A nóż znajdziemy na nim nowego klienta. Najlepszym miejscem do znalezienia meetupów wydaje się być platforma meetup, o której również napisałem w tym tekście.

A czy wy bywacie na takich spotkaniach? Na jakich meetupach ostatnio byliście? Czy waszym zdaniem warto? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.