Koncentracja w pracy – kilka porad jak ją utrzymać

czlowiek skupiony na pracy

Generalnie rzecz biorąc skupienie/koncentracja pomaga w efektywnej pracy. Warto pozostać skupionym na konkretnych zadaniach, które przed nami. Czasami jednak zdarzają się dni gdzie trudno o skupienie. Jesteśmy ludźmi i nie zawsze wszystko nam się chcę a musimy coś zrobić. Jak pozostać skupionym? Poniżej znajdziecie kilka trików, które mi osobiście pomagają w tym czasami trudnym zadaniu.

 

1.    Uporządkuj biurko

Pierwsza i najważniejsza, moim zdaniem, rzecz na którą niektórzy nie zwracają zupełnie uwagi. Kiedy chcę skupić się na konkretnej rzeczy zawsze mam porządek na biurku. I nie mówię tutaj o tym, że ma być ono sterylnie czyste. Chodzi o to, żeby rzeczy leżące na naszym biurku nie rozpraszały nas w tym co robimy. Np. kiedy pisałem jakąś pracę na studia to na moim biurku nie istniało coś takiego jak telefon, który był w drugim pokoju. W Fantastic Studio ze względu na specyfikę moich zadań takie rozwiązanie nie wchodzi w grę jednak staram się, by pisząc np. ten artykuł nie mieć na widoku lub pod ręką żadnych rzeczy, które mogłyby mnie rozpraszać. Warto paza tym wiedzieć gdzie co mamy i choćby dlatego posprzątać biurko raz na jakiś czas ;-) To że będziemy wiedzieli pozwoli nam ponadto na pewien automatyzm w działaniu.

 

2.    Napisz co masz zrobić i powieś „na ścianie“.

kartki z notatkami na ścianieTo bardzo pomaga skupić się na konkretnym celu. Warto zapisać swoje cele do osiągnięcia danego dnia – zazwyczaj robię to z wyprzedzeniem (np. wieczorem dzień wcześniej). W ten sposób wiemy na czym mamy się skupić po przyjściu do pracy. Dodatkowo zawsze stosuję jakąś kolejność zadań- w moim wypadku najważniejsze zadania są zazwyczaj na początku listy do zrobienia (w myśl dewizy: Zjedzmy tę żabę). Warto przy tym zapisywać sobie zadania nie tylko w głowie ale „na ścianie” – Mi pomaga Wunderlist, czy choćby przylepne kartki lub notes. Ponadto zapisanie pozwala mi często na „wizualizację celu”.

 

3.    Ubierz się wygodnie

To do skupienia zarówno w domu jak i w pracy. Nie przyjdziemy przecież do pracy w dresach a w domu nie będziemy siedzieć w jeansach lub w koszuli. W domu za wygodne uznaję zależnie od pogody bluzę/t-shirt i krótkie spodenki. W pracy natomiast wygodne są bluza/ t-shirt/koszula i do tego jakieś jeansy. Jednak to co dla mnie jest wygodne dla innego takim być nie musi. Dużo też zależy od okoliczności. Ważne natomiast, żeby ubiór był wygodny – czyli nie przeszkadzał nam w zadaniu, które mamy do wykonania.

 

4.    Pij dużo płynów

Kawa, woda i słodka przekąska na biurkuTak to też jedna z ważniejszych technik. Pijąc dużo płynów – przede wszystkim wody zamiast kawy czy czarnej herbaty, zapobiegamy pojawieniu się tzw. fikcyjnego poczucia głodu. To taki moment, w którym mimo, że przed godziną spożyliśmy posiłek wydaje nam się, że znów jesteśmy głodni. Fałszywy głód potrafi rozproszyć nawet najwytrwalszych. Może mieć różne przyczyny. Jeśli chcecie dowiedzieć się czym jest i z czego wynika fałszywy głód – zapraszam np. do tego tekstu. Uzupełnienie płynów często jest odpowiedzią na to „schorzenie”, bo zaspokajamy w pewien sposób potrzeby naszego organizmu. Warto też od czasu do czasu zjeść coś słodkiego – uzupełnić poziom cukru we krwi.

 

5.    Czasami wstań od komputera

Polecam szczególnie jeśli natrafisz na jakąś trudność w zaplanowanym zadaniu. Wtedy najczęściej wstaję od komputera. Pomaga przejście się po pokoju, wyjście na powietrze i przewietrz głowę. Jeśli nie masz tego luksusu to chociaż wstań i porozciągaj się trochę, żeby się nie zasiedzieć. Taka przerwa powinna też być w miarę regularna – ok. 7 min rozciągania na godz. pracy. Pomijając twój kręgosłup i ogólne samopoczucie dasz też w ten sposób odpocząć swoim oczom, co też jest plusem.

 

6.    Jeśli najdzie cię jakaś nowa ciekawa myśl – zapisz ją.

Często kiedy staramy się na czymś skupić myślimy nad tym dość intensywnie. To powoduje, że przychodzą nam do głowy różne pomysły, niekoniecznie związane z tematem przewodnim. Jeśli któraś z nich wyda Ci się szczególnie przydatna- dobrze mieć pod ręką kawałek kartki i długopis. W ten sposób „złapiesz” myśl zanim Ci ucieknie. Po skończonej pracy będziesz mógł do niej również powrócić. Na takie wypadki trzymam na tzw. podorędziu mój notes.

 

7.    Słuchaj muzyki (lub czegoś innego).
www.brain.fm

To jest punkt silnie opcjonalny i subiektywny. Nie wszystkim to pomaga, części nawet przeszkadza. Jednak dla mnie to coś co pomaga mi się skoncentrować – lubię posłuchać muzyki latino w trakcie wykonywania zadania.

Jednak podczas pracy w Fantastic Studio pokazano mi również fajną stronę, która przynajmniej mi pomaga się skupić. Chodzi o stronę Brain.fm., która umożliwia posłuchanie „muzyki stymulującej nasz mózg”. Aby to zrobić wchodzimy na stronę brain.fm, zakładamy konto podając imię, email, hasło, wiek i płeć. Jest to zupełnie darmowe. W ten sposób otrzymamy też 10 sesji testowych w zakładce FOCUS, czyli w strefie do pracy i działań kreatywnych. I teraz pewien trik. Wystarczy, że masz dwie przeglądarki – każdy ma swoją ulubioną i tą z której nie korzysta – choćby standardowy Internet Explorer. W tej drugiej przeglądarce, otwierasz w/w stronę i wykorzystujesz sesję Focus. Następnie czyścisz pamięć i historię przeglądarki. Jeśli nie wiecie jak to zrobić to tutaj są poradniki do Firefox, Chrome, Opera i Safari Po powtórnym zalogowaniu znów powinieneś ponownie mieć do dyspozycji 10 sesji. Niestety dwie pozostałe sekcje dostępne są tylko dla płatnych użytkowników serwisu. Niemniej brain.fm jest czymś co z czystym sercem mogę polecić wszystkim szukającym skupienia w pracy. Jeszcze jedno warto słuchać w słuchawkach. Nie wiem czy na głośnikach jest tak samo efektywne.

 

Podsumowanie

Reasumując koncentracja w pracy to jedna z podstawowych wartości. Warto ją utrzymać mimo, że nie jest to łatwe. W tym tekście zaprezentowałem kilka sposobów, które pomagają mi w tym zadaniu. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że każdy z nas jest inny, a co za tym idzie może mieć swoje własne sposoby na poradzenie sobie z tym zadaniem. Jeśli wciąż szukacie swoich polecam zapoznanie się z grafiką poniżej, która jakiś czas temu pomogła mi.  Jeśli macie swoje sposoby to zapraszam do podzielenia się nimi w komentarzach.

Źródło: http://fundersandfounders.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.