Google + i Youtube jako social media. Czy i dlaczego warto?

logo google powiekszone wirtualną lupą

Po krótkim przerywniku poświęconemu najbardziej inspirującym ludziom świata teraz powracamy do rozważań dot. Social Media Marketingu :) Ostatnio poruszyliśmy tutaj temat tego co i jak możemy robić na Twitterze. Dziś natomiast skupimy się na dwóch portalach, które są własnością giganta z Moutain Valley, czyli koncernu Google, czyli o Google + i Youtube. Zobaczymy czym są Google+ i Youtube jako social media i dlaczego jednak warto poświęcić im trochę czasu.  Zaczniemy od tego pierwszego.

Aktualizacja 7.02.2019r

Mała aktualizacja związana z Google +. Koncern z Mountain Valley postanowił bowiem zamknąć tą sieć społecznościową. Od dnia 2.04.2019 będą usuwane profile użytkowników, o czym poinformowano użytkowników mailowo.

Oznacza to (niestety ), że poniższy tekst dot. Google + stanie się nieaktualny :( Natomiast ten o Youtube nadal pozostaje aktualny i mamy nadzieję przydatny :)

Google+  Co to jest i dlaczego jest ważne?

Zacznijmy od tego czym miał być Google +. Po sukcesie Facebooka firma z Mountain Valley postąpiła logicznie i też chciała zjeść kawałek wielkiego tortu, który nazywa się Social Media. Aby to uczynić postanowili stworzyć nowy portal, który początkowo w 2011r. był elitarny i na zaproszenie . Wobec rosnącego zapotrzebowania na konta Google zrezygnowało z systemu zaproszeń i uczyniło go ogólnodostępnym. Pod koniec 2011 roku został on w pełni zintegrowany z pozostałymi usługami Google. Co oznacza nie mniej ni więcej to, że posiadając konto np. na Gmail (poczcie Google) posiadasz również konto w G+.

Sprawa jest o tyle ciekawsza, że od 2005 roku Google jest właścicielem innego wielkiego giganta telekomunikacyjnego. Mowa tutaj o systemie Android, stosowanym w 87,7% urządzeń mobilnych zgodnie ze statystykami na stronie Statista Oznacza to, że jeśli masz telefon obsługujący ten system, a pewnie tak jest jego pełną funkcjonalność uzyskasz dopiero po posiadaniu konta Google, czyli w domyśle również konta G+.

Teoretycznie zatem Posiadając konto na Google Plus twoimi odbiorcami mogą być wszyscy użytkownicy Androida. Jest to jednak tylko teoria ponieważ statystyki pokazują, że z 2 Miliardów zarejestrowanych użytkowników na co dzień z G+ korzysta jedynie 395 mln ludzi (19,75%). Ponadto w większości są to ludzie po 35 roku życia (82%) i będący obywatelami USA (55%). W większości z G+ korzystają mężczyźni (73,7%) Zdawałoby się zatem, że jest to chybiony ruch Google w temacie social mediai że G+ podzieli tutaj losy Google Buzz, które zamknięto, ale czy aby na pewno?

Google + – Platforma social media czy, coś więcej?

Otóż nie. Google + poza tym, że jest platformą społecznościową w czystym tego słowa znaczeniu ,jest również czymś więcej.

To platforma najbardziej „lubiana” przez wyszukiwarkę tego producenta, co nie powinno nikogo dziwić. Google indeksuje bowiem posty, które są rozpowszechniane przez G+. I tak wpisując tytuł naszego wpisu na blogu możemy zamiast jednego wyniku otrzymać 2 lub trzy dot. tego samego tekstu. Brzmi dobrze prawda?

Jeśli więc szukasz rozpoznawalności swojej marki, bloga etc. i jesteś w stanie poczekać to zamieszczaj swoje posty również na G+. Nie przyniesie Ci to może bezpośrednich kliknięć posta, ale może również wpłynąć na wyniki wyszukiwania twoich treści w najbardziej popularnej wyszukiwarce świata.

Google Plus to natomiast absolutny must– have jeśli twoim „celem” są mężczyźni pow. 35 roku życia zamieszujący terytorium Stanów Zjednoczonych :)

Konto na Google Plus? Nic prostszego.

„Centrum wszechświata” jest tutaj Twój profil Google. Tworzenie profilu, zwłaszcza jeśli korzystasz z Gmail, lub innej „usługi” od Google jest wręcz banalnie proste – wystarczy potwierdzić swoje dane. Aby stworzyć konto swojej strony firmowej przypisane do Twojego profilu musisz odwiedzić ten link i następnie podać informację, o które nas proszą (nazwa, dane kontaktowe, branża etc.).

Pamiętaj jednak, że jeśli twój content będzie przeznaczony dla dorosłych – zaznaczyć opcję 18+ a w wypadku contentu o tematyce alkoholowej – 21+ (ze względu na amerykańskie prawo w tym względzie).

Zdjęcie profilowe i „zdjęcie na okładkę”

Tutaj też, podobnie jak w wypadku innych Social Media mamy możliwość wgrania naszego zdjęcia profilowego. Zacznijmy od zdjęcia profilowego. Tak wygląda np. profil Fantastic Studio.

screenshot z profilu FS na Google Plus

Zdjęcie to na G+ jest kwadratem o wymiarach 250 x 250 px. I taki format też doradzamy. Minimalny rozmiar zdjęcia na Google Plus to 120 x 120 px. Wymiarów maksymalnych nie podano. Co ważne wgrywamy zdjęcie jako kwadrat a następnie Google renderuje je na naszej stronie w kształcie Koła. Warto więc zadbać aby nasze logo było maksymalnie na środku zdjęcia i zmieściło się po „przerobieniu go” przez Google. :),

Jeśli natomiast chodzi o zdjęcie „na okładkę ” to tutaj minimum stanowi rozmiar 480 x 270 px, a maksymalny rozmiar to 2120 x 1102 px. Rekomendowanym rozmiarem jest natomiast 1080 x 608 px. Wybierając zdjęcie na okładkę swojego profilu pamiętaj o tym, że jest to największe zdjęcie jakie zamieszczasz na swoim profilu w G+ Warto więc aby przestawiało najważniejszą, z perspektywy Twojej marki rzecz lub, jak w naszym wypadku slogan :) . Jesteś blogerem i piszesz o piwie – zamieść na nim jakąś ciekawą lokalizację w której byłeś, albo ładne zdjęcie piwa, które ostatnio wypiłeś. Jesteś Grafikiem – Pokaż jedną ze swoich prac, Piszesz książki – zamieść okładkę ostatniej z nich etc.

Co możesz zamieszczać na G+?

Tutaj jest bardzo podobnie do Facebooka. Na naszej ścianie na G+ mogą pojawić się zarówno zdjęcia, filmy, jak i linki.

Zdjęcia i Thumbnaile

W wypadku z zdjęć w Google + pojawiają się one na stronie w szerokości 426 px. Wysokość jest odpowiednio skalowana. Jeśli chodzi o minimalną szerokość zdjęcia to jest to 497 px. Natomiast maksymalne wymiary zdjęć to 2048 x 2048 px.

Wrzucając link na Google Plus widzimy też grafikę w postaci Thumbnaila. W wypadku tych grafik do dyspozycji mamy kwadrat o boku 150 px (150 x 150 px.). W wypadku filmów Thumbnail pojawia się w rozdzielczości 497 x 279 px.

Posty

Google + nie ma ustalonego limitu znaków w poście. Warto więc potraktować je jako swoiste opowiadania. W sensie jeśli planujesz dłuższy post to zamieść w pierwszym akapicie najważniejsze rzeczy, które pojawią się dalej.

Możliwość Stylizacji Tekstu

Dodatkowo możemy nasz tekst pogrubić napisać kursywą lub przekreślić. Aby to zrobić należy odpowiednio wstawić tekst między znaki *gwiazdki*, _podkreślnika_ lub –minusa-. Składnię i efekt pokazują poniższe obrazki (kliknij aby powiększyć :) )

stylizacja posta w googleplus
efekty stylizacji w google plus

Wyszczególniajmy więc nagłówki przez ich pogrubienie, cytaty przez kursywę etc. Wpłynie to pozytywnie na czytelność naszego tekstu. Ważna rzecz jest tu taka, że pierwszy nagłówek stanie się automatycznie tytułem naszego postu

Co do długości postów to nie jest ona ograniczona – mamy wolne 100 tys. znaków. Co ważne Google pokaże dwie pełne linijki naszego tekstu po nagłówku, po czym ukarze się przycisk czytaj więcej. Musimy zatem zadbać o to, żeby w pierwszych dwóch linijkach naszego „minibloga” zachęcić czytelnika do przeczytania całości wpisu. Oczywiście możemy również tutaj stosować hashtagi, które ułatwią wyszukiwanie naszych treści. Lepiej, żeby były to hashtagi krótkie max. 15-20 znakowe i nie było ich za dużo (optymalnie do 20 na post).

Youtube – Platforma social media, czy baza śmiesznych flmików?

Przejdźmy teraz do platformy, którą zdecydowana większość z nas przynajmniej kojarzy. Mowa oczywiście o chyba największym portalu z filmami w internecie czyli o Youtube. Od 2006 ta platforma jest również własnością Google. I tak to co pierwotnie miało być Wersją Video Facebooka (Portalem randkowym ;)– Kliknijcie w ten link a zobaczycie wersję strony z 2005r ), stało się jedną z najbardziej rozpoznawanych platform Video na rynku.

Należy jednak powiedzieć, że większość z nas w Polsce widzi w niej miejsce zabawy (choć, jak pokazaliśmy tutaj, znaleźć można na niej również wartościowe edukacyjnie treści). Zastanówmy się teraz jednak krótko nad tym, czy Youtube jest również siecią społecznościową.

Youtube jako sieć społecznościowa- argumenty.

No dobra w tekście dot. social media pisaliśmy o tym co musi spełniać strona, aby być za taką uważaną. Pisaliśmy też, że uważamy Youtube za sieć społecznościową. Dla przypomnienia aby portal uznać za Social Media musi on:

  1. Być aplikacjom/ stronom dostępną przez Internet
  2. Główną treściom musi być content tworzony i rozpowszechniany przez jej użytkowników.
  3. Użytkownicy muszą mieć możliwość utworzenia konta w serwisie, a same konta muszą być przez serwis utrzymywane.
  4. Ma ułatwiać tworzenie sieci społecznych online łącząc ze sobą użytkowników w wymiarze jednostkowym i grupowym.

Jak wygląda w tym kontekście Youtube? Co do pierwszych trzech punktów nie mamy chyba wątpliwości, że je spełnia. Platforma Google jest dostępna przez Internet zarówno w naszych telefonach, jak i komputerach/ Macach.

Jeśli chodzi o treść to tutaj również nie ma wątpliwości. Youtube udostępnia bowiem filmy tworzone przez swoich użytkowników dla użytkowników (w dodatku nie tylko zarejestrowanych). Filmy z Youtube można rozpowszechniać w różnych miejscach, a dając przysłowiową „łapkę w górę” lub „łapkę w dół”, również wpływać również na ich pozycję w samej platformie.

Po trzecie każdy może mieć swoje konto na Youtube. Jest ono obecnie połączone z naszym kontem Google (Podobnie jak w G+), Więc jeśli korzystasz z usług Google to masz konto na YT. To takie proste :)

Wydaje się też, że w wypadku czwartego punktu Youtube również wychodzi obronną ręką. Bo tak, jeśli chcemy porozmawiać z twórcą innymi użytkownikami o danym filmie to możemy zostawić pod nim komentarz. Twórcy na Youtubie zazwyczaj odpowiadają na nie, co stanowić może zalążek połączenia indywidualnego. Jeśli zaś chodzi o spełeczności grupowe, to na YT spełnia je system subskrypcji. Subskrybując jakiś kanał stajemy się częściom pewnej większej całości, z którą możemy dyskutować o treściach lubianego przez nas twórcy.

Youtube – Kto z niego korzysta.

Warto teraz poświęcić trochę czasu na analizę kto korzysta z Youtube. Zacznijmy od generalnej informacji, że przez platformę przewija się miesięcznie ok. 1,5 miliarda użytkowników, co pod względem liczby daje jej drugie miejsce zaraz po Facebooku. Jak pokazują badania przeprowadzone przez samo Google demograficznie są to w połowie kobiety a w połowie mężczyźni. Oczywiście proporcję zmieniają się w zależności od tematyki kanałów. I tak kanały modowe, czy poświęcone pielęgnowaniu ciała skupiają więcej kobiet, podczas gdy kanały gamingowe(poświęcone wszelkiego rodzaju grom), sportowe i technologiczne (nowinki, sprzęt komputerowy etc.) to domena panów korzystających z Youtube. Paradoksalnie nie ma też aż tak wielkiej konkurencji na Youtube. Jedynie 50 milionów użytkowników jest aktywnymi twórcami (ok. 3,33% ogółu regularnie korzystających z platformy). Osobiście zaliczam się do tych 96%, zobaczysz zatem jak wygląda kanał krótko po jego utworzeniu.

Profil i rozmiary grafik.

Podobnie jak w wypadku innych platform tak również i tutaj użytkownik może utworzyć swoje własne konto. I znów jeśli korzystasz z konta Google masz łatwiej :) Twoje dane zostaną bowiem automatycznie pobrane z Twojego konta. Oczywiście możesz je również później edytować wybierając opcję dostosuj kanał po prawej stronie na górze twojej strony głównej. Okno edycji wygląda tak:

okno edycji kanału na Youtube.

Zdjęcia i video na kanale – jakie rozdzielczości.

Tutaj pojawia się mały problem. Mianowicie taki, że Youtube może być odtwarzany na bardzo wielu typach urządzeń. Możemy go oglądać zarówno na komputerach jak również na telefonach, tabletach (urządzenia mobilne to ok 70% wszystkich podłączonych do Youtuba urządzeń)czy telewizorach. W takim wypadku zmieni się też rozdzielczość naszego banneru na kanale. Zaleca się jednak, aby nasz slogan/logo zamieścić na prostokącie w rozdzielczości 1546 x 423 px. W ten sposób będzie on widoczny na wszystkich urządzeniach. Ten prostokąt określa się jako tzw. „bezpieczne pole”. Ważne jest też to, że maksymalna wielkość wgrywanego pliku nie powinna przekroczyć 4 MB.

Jeśli zaś chodzi o rozdzielczości wideo to musimy pamiętać aby wgrywać je w proporcjach 16:9 (taki tryb obsługuje Youtube). Aby film został uznany za materiał w HD powinien być zatem nagrany w rozdzielczości minimum 720p. (1280 x 720).

Milion subskrybentów to nie wszystko !!!

Youtube to platforma, która może wspomóc swoim zasięgiem twoją działalność. Najpopularniejszym twórcą Youtube’a jest wg, statystyk Felix Kjellberg znany jako PewDiePie. Jest on szwedzkim komentatorem e-sportowym a na swoim kanale zaczynał od filmów typu let’s play – grał w gry :). Obecnie jego kanał subskrybuje ponad 62 mln. użytkowników.

Jednak nie chodzi tutaj tylko o to czy zdobędziesz srebrny (500.000 subskrybcji) czy złoty (1 mln. subskrypcji) przycisku Youtube’a i jak szybko go zdobędziesz. To co może pomóc Tobie i Twojej marce to przede wszystkim zbudowanie pewnej wspólnoty wokół tego co robisz i o czym nagrywasz. Zadbaj zatem, aby twoje wpisy stanowiły wartość dodaną dla Twoich subskrybentów, nie kupuj subskrybcji (to de facto do niczego nie prowadzi). Wykorzystuj też filmy, które nagrywasz na Youtube jako uzupełnienie dla Twoich innych social media (np. jako ilustrację tekstu na blogu, Facebooku, Twitterze etc.). W ten sposób zbudujesz wokół siebie większą lub mniejszą społeczność osób śledzących twój kanał(subów). Pamiętaj też że Youtube to również wyszukiwarka.   Aby twój film znaleziono ważny jest również opis twojego filmu i jego tytuł. Więcej o tym pisaliśmy tutaj. Wszystkie rzeczy takie jak wrzucanie filmów i stan swojej społeczności sprawdzasz w Studiu Twórców (Wygląda ono tak jak poniżej :))- kliknij aby powiększyć :)

ekran zarządzania kanałem

Podsumowanie

Podsumowując temat należy powiedzieć, że zarówno Google + jak i Youtube są platformami wartymi uwagi w kontekście Social Media. Pogłoski o „śmierci Google +” równoważy bowiem fakt, że dobrze wystylizowany post pojawi jako kolejny wynik wyszukiwania w największej wyszukiwarce świata (pomimo, że nie został kliknięty bezpośrednio na stronie). Jeśli zaś chodzi o Youtube to jest to zdecydowanie platforma służąca budowie społeczności wokół konkretnych wartościowych dla subskrybentów treści. Jako dodatkowy atut tych platform należy również pokazać łatwość z jaką zakłada się w nich konta – w szczególności jeśli używasz Gmail lub innej usługi Google. Reasumując działalność na tych platformach napewno nie zaszkodzi twojej marce, a może jej zdecydowanie pomóc.

To tyle w tym tygodniu. Jeśli myślisz, że te tekst jest wartościowy to podziel się nim w swoich Social Media. Jeśli masz jakieś przemyślenia, lub dowiedziałaś/-łeś się czegoś nowego, lub chcesz się podzielić swoimi przemyśleniami zapraszamy do komentowania.

Miłego dnia i do zobaczenia w kolejnym wpisie :)

2 thoughts on “Google + i Youtube jako social media. Czy i dlaczego warto?

    • Łukasz Głogowski says:

      Cześć Łukasz,

      Dzięki za feedback :) Takie wpisy o poranku robią człowiekowi dzień i od razu chce się po nich pisać kolejne treści ;-)

      Miłego dnia,
      Ł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.