Content Marketing (2/4) – Tworzenie contentu, co musisz wiedzieć!!!

praca nad tworzeniem contentu

W poprzednim tekście pochyliliśmy się ogólnie nad pojęciem content marketing. Pokazaliśmy historyczne przykłady tego rodzaju marketingu, wraz z ogólną lekcją jaką mogą nam dać, jak również trendy jakie będą charakterystyczne dla Content Marketingu. Dziś zajmiemy się tworzeniem contentu. W tym tekście znajdziecie kilka porad dot. tego jak tworzyć wartościową treść.

 

Tworzenie contentu – porady ogólne.

Generalnie rzecz biorąc,  jeśli tworzysz content powinieneś najpierw zastanowić nad kilkoma rzeczami:

 

Do kogo kierujesz swój content?

To kwestia tzw. grupy docelowej. Zastanów się kto przeczyta Twój tekst/ obejrzy video/ wysłucha Twojej audycji. Może masz profil swojego idealnego klienta? Jeśli tak to pisz tak jakbyś pisał właśnie dla niego. Jeśli masz swoją grupę docelową to staraj się ją poszerzać. Pisząc „uśmiechaj się” do twoich stałych odbiorców ale zawieraj też treść atrakcyjną dla nowych czytelników.

Jeśli dopiero zaczynasz tworzyć treści i nie prowadzisz przy tym innej działalności, to nie skupiaj się na konkretnej grupie docelowej – twórz content, zobacz kogo przyciągnie i wyciągnij wnioski odnośnie ewentualnej grupy docelowej.

 

Jaki będzie temat?

Druga sprawa to wybranie tematu o którym będziesz pisał lub mówił. Wybierając temat skup się na potrzebach Twoich klientów (grupy docelowej). Zastanów się jaka wiedza przydałaby się im najbardziej i na jakie pytania szukają odpowiedzi.

W ten sposób stworzysz coś co będzie dla nich jakąś wartością dodaną. Dobrze byłoby aby temat o którym chcesz napisać był dla Ciebie równie fascynujący jak dla twojego odbiorcy – w ten sposób sam się nie zanudzisz przy pisaniu, a jednocześnie szukając informacji na dany temat sam nauczysz się czegoś nowego.

Ważna uwaga zawsze staraj się dodać swój punkt widzenia w danej sprawie, lub nowe informację w poruszanym przez Ciebie temacie. W ten sposób stworzysz oryginalny content. Jeśli do tematu nie możesz wnieść nic nowego to wybierz inny.

 

Jaka będzie forma?

Ok wiesz już dla kogo i co pojawia się zatem pytanie jak. Chodzi tutaj o „jak” w sensie formy. Dajmy na to że chcesz zrobić content o social media, bo ten temat jest dla Ciebie ciekawy, lub się nim zajmujesz. Ponadto Twoje spojrzenie stanowi dla odbiorców wartość dodaną.

W takim wypadku mamy do wyboru całe spektrum form zarówno tekstowych, jak również wizualnych i audio. To od Ciebie zależy którą formę wybierzesz. Pamiętaj przy tym, aby zwracać uwagę na Twoje mocne strony. Jeśli lubisz pisać to napisz, jeśli wolisz mówić to nagraj, jeśli dobrze czujesz się przed kamerą to zrób video. Pamiętajmy, że te trzy podstawowe formy mają pod sobą wiele możliwości takich jak np. Videotutorial, Podcast, recenzja i inne. Nie ograniczaj się do jednej formy i bądź oryginalny :)

 

Jak napisać dobry content?

maszyna do pisania remington

No dobrze, przejdźmy do sedna. Jeśli wybrałeś tekst jako nośnik twojej treści pamiętaj przede wszystkim o:

 

Rozplanowaniu swojego tekstu.

Masz temat, który cię interesuje i stanowi wartość dodaną dla twoich czytelników. To świetnie ale zanim przelejesz go na papier zacznij od podzielenia go na części. W tekstach pisanych wyróżnia się trzy części.

Pierwsza to wstęp, który zarysowuje poruszone w tekście zagadnienie. Potem następuje rozwinięcie tematu (czyli część tego tekstu, którą czytasz w tej chwili ;-) ). To tu znajdą się wszystkie informację, statystyki, definicję do których dotarłeś, szykując się do napisania tekstu. To też proporcjonalnie największa część twojego tekstu, w której powinieneś używać nagłówków i omawiać kolejne rzeczy związane z Twoim tematem.

Zakończenie to z kolei miejsce na podsumowanie dotychczasowych rozważań i wnioski. Tutaj może się również znaleźć zapowiedź kolejnej części tekstu (jeśli takie planujesz).

 

Podziel go na akapity.

Kolejna rzecz to podział tekstu na akapity. Nikogo nie zainteresuje bowiem jednolita ściana tekstu, nawet ta najbardziej przemyślana i mądra.

Podziel ją więc na akapity. Zasadniczo jeśli kończysz jakąś myśl powinieneś razem z nią skończyć dany akapit. Należy jednak pamiętać o tym, że akapity „do Internetu” powinny być krótsze niż te w książkach. Wynika to głównie z tego, że uwaga jaką poświęcamy na czytanie tekstu w Internecie jest niższa niż w wypadku książek. Dzieląc tekst na akapity dodatkowo pomożesz czytelnikowi, bo łatwiej czytać krótkie akapity niż wielką ścianę tekstu.

 

Zadbaj o chwytliwe nagłówki

To rzecz związana z podziałem tekstu. Twoje nagłówki powinny jasno i w miarę krótko powiedzieć o tym co znajduje się pod nimi. Jak podaje Copyblogger średnio 80% z twoich czytelników przeczyta tylko twoje nagłówki, podczas gdy tylko 20% przeczyta od razu cały tekst.

Odbiorca jest zatem wybredny i szuka tylko interesujących go treści. Czytamy więc części artykułów, które nas najbardziej interesują, tak aby jak najszybciej uzyskać informację. Dobre nagłówki to podstawa.

 

Zamieszczaj zdjęcia, grafiki, filmy.

Tekst internetowy tym różni się od tekstu w książce, że nie wszystko musi być w nim wyrażone literami. Wstawiaj do swojego tekstu Grafiki, Infografiki, czy choćby nawiązujące do tematu filmy np. z platformy Youtube.

Będą one stanowić z jednej strony wzbogacenie dla Twojego tekstu, bo jak mówiliśmy nikt nie lubi pojawiającej się przed nim „ściany” liter. Z drugiej strony będzie to swoista kotwica dla oczu odbiorcy – będzie dzięki nim wiedział np. gdzie skończył czytać tekst, gdy musiał zająć się czymś innym.

narysowana recznie kotwica

 

Linki do źródeł.

Nikt z nas nie jest omnibusem (nikt nie wie wszystkiego). Jeśli więc zamieszczasz jakieś statystyki , czy korzystasz z jakiegoś tekstu do napisania swojego to pochwal się tym. Korzystanie z treści innych twórców przy pisaniu swojego contentu nie jest zbrodnią.

Bądź jednak fair i przyznaj się do tego z czego korzystałeś. Nigdy nie stosuj też metody Kopiuj – Wklej (a widziałem kilka takich tekstów). Może to bowiem doprowadzić do spadku twojego tekstu w wynikach wyszukiwania w największej wyszukiwarce, czyli w Google. To sprawi z kolei, że trudniej będzie się ludziom dostać do twojego tekstu. Po drugie jest to po prostu złamanie praw autorskich i może się dla Ciebie nie dobrze skończyć.  Pisz zatem oryginalnie i własnymi słowami.

 

Zadbaj o SEO swojego tekstu ale bez przesady.

Jeśli Twój artykuł ma być łatwo wyszukany przez odbiorcę musisz znaleźć chwilę na poszukanie słów kluczowych do zagadnienia, którym się zajmujesz. Sprawdź je np. przy pomocy Kayword Plannera od Google. Ideałem jest takie słowo kluczowe, które pomimo dużej ilości wyszukań ma małą konkurencję. Warto też wpisać wybraną przez nas frazę kluczową w Google i zobaczyć czy nastąpi jej autouzupełnienie.

Zadbaj o to aby słowo kluczowe/ fraza kluczowa pojawiła się na początku tytułu, w pierwszym akapicie i przynajmniej w jednym z nagłówków twojego tekstu. Jeśli tak jak ja korzystasz z WordPress, fajną opcją, która skontroluje twój artykuł jest wtyczka Yoast SEO. Przykładowe sprawdzenie tekstu znajdziecie poniżej :-)

Nie przesadzaj jednak. Artykuły pisane wyłącznie pod klucz wyszukiwarek są nijakie jeśli chodzi np. o język. Zamiast starać się przypodobać przeglądarkom zawrzyj w tekście swój unikalny styl, który zbuduje Twoją relację z odbiorcą.

 

screen z wordpress yoast seo

 

Nim opublikujesz tekst daj mu odczekać.

To trik, który stosuje w większości swoich tekstów. Wiedząc, że chcę opublikować treść np. w piątek staram się aby część merytoryczna była gotowa dzień wcześniej. Po skończeniu głównej części tekstu zostawiam podsumowanie na dzień publikacji.

Tego dnia najczęściej czytam jeszcze raz to co napisałem i dopiero później piszę podsumowanie. W ten sposób po pierwsze uzyskuje logiczne i spójne z tekstem wnioski (a przynajmniej tak mi się wydaje ;-)). Po drugie mogę wyłapać błędy w tekście (co każdemu może się zdarzyć) i poprawić je .

W kontekście poprawek w tekście dobrą metodą jest też danie go do przeczytania innej osobie. Sami bowiem bardzo rzadko widzimy swoje błędy, bo wiemy co chcieliśmy tam napisać i dopowiadamy sobie sami znaczenie akapitów.

 

Jak nagrać dobre video/ audio?

Na początek uwaga ogólna. Nagrywanie filmów i audio to bardzo złożona kwestia na którą wpływa wiele czynników. Dodam, że jeszcze nie jesteśmy w tym ekspertami :-)  mamy kilka naszym zdaniem fajnych porad.

W tym tekście jedynie „nadgryzę” ten temat prezentując kilka kwestii jeśli chodzi o tzw mindset i sposób pracy. Mówiąc o filmach będę mówił o wrzucaniu ich na największą platformę czyli Youtube.

Jeśli jesteście zainteresowani szczegółami tego jak robić filmy to możecie zajrzeć np.na kanał DSLRguide, gdzie znajdziecie wiele ciekawych informacji i propozycji.

Jeśli chodzi o audio to najbardziej rozpowszechnioną dziś formą jest podcast.
O tym jak je nagrywać mówią dokładniej na przykład prowadzący podcastów, które słuchamy i polecamy – „Mała wielka firma” – tutaj i Michał Szafrański, twórca podcastu „Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” – tutaj

Mając to na uwadze przejdźmy do rzeczy.

Dobry plan to podstawa.

Zanim zaczniesz cokolwiek nagrywać dobrze jest zaplanować swoje wystąpienie. Zarówno w wypadku audio jak i video przygotuj sobie plan tego co chcesz przekazać. Szczegółowość tego planu zależy w dużym stopniu od Twoich preferencji. Ja osobiście lubię przy wystąpieniach używać tzw. bullet points, czy jak kto woli punktów. Inni natomiast zapisują sobie całe zdania.

Pisząc plan zapewnisz swojej wypowiedzi ciągłość i logiczność. Warto też mieć notatki blisko, w razie gdybyśmy się zgubili. Warto sobie spisać jakieś statystyki, których użyjemy, czy przydatne strony z których korzystaliśmy.

W wypadku nagrywania video starajmy się nie czytać wszystkiego z kartki – wygląda to nie profesjonalnie.

człowiek planujący na tablicy

 

Nie stosuj tylko jednej formy.

Zarówno filmy jak i nagrania mogą być prezentowane w różnych formach. Nagrywając film lub audycję możemy zaprezentować nasze spostrzeżenia na dany temat (w formie monologu), przeprowadzić na dany temat wywiad z ekspertem, czy videotutorial .

Podobnie z długością formy. Zobacz czy lepiej będziesz się czuł w krótkich formach np. daily vlogach,  tak jak Casey Neistad czy w dłuższych ale pojawiających się raz na jakiś czas. Najprościej spróbuj obu i zobacz jak zareaguje na to twoja widownia. Nigdy natomiast nie korzystaj tylko i wyłącznie z jednej formy, ta po jakimś czasie zwyczajnie może (ale nie musi) znudzić Twoich odbiorców.

 

Kwestie sprzętowe.

To jedna z ważniejszych kwestii w końcu czymś musimy nagrać nasze przesłanie. Uspakajamy w większości przypadków na początku wystarczy Ci właśnie telefon z podłączeniem do Internetu, dobry pomysł i…. no właśnie jeśli miałbym coś polecić to dobry mikrofon.

Spokojnie nie musi kosztować kroci. Można znaleźć mikrofon z przyzwoitym dźwiękiem za kwotę nie przekraczającą 100 PLN. (Sprawdziliśmy). W ostateczności jeśli chcesz zacząć już teraz to wykorzystaj swój mikrofon dołączony do zestawu słuchawkowego w telefonie. Wraz z rozwojem twojego kanału (który zakładamy) inwestuj w polepszenie jakości video/dźwięku. Mówi się nawet, że to dobry dźwięk staje się podstawą.

kilka kamer

 

Nagraj –> Zmontuj –> obejrzyj /odsłuchaj –> Popraw/Publikuj

Tutaj chodzi o wypracowanie pewnego rytmu pracy. Po nagraniu materiału, który chciałeś przekazać zmontuj go. Następnie odsłuchaj i/lub daj komuś do odsłuchania (w wypadku filmów obejrzenia).

Poproś tą osobę o  szczery feedback. W ten sposób zobaczysz co może pomyśleć przykładowy odbiorca. Taki Feedback pozwoli ci też na poprawę Twojego dzieła przed jego ostateczną publikacją. Gdy poprawisz błędy opublikuj swój film/ audycję i zobacz co myślą o niej inni.

Jednak najważniejsza jest tutaj zasada, którą poruszyliśmy w tym tekście o tym jak pracować kreatywnie. Konkretnie chodzi o zasadę nie próbuj robić –rób, którą można zmienić w kontekście tego tekstu na „nie próbuj publikować – publikuj” :-)

 

Zadbaj o Tagi i dobry opis twojego filmu/audio, ale nie tylko.

screen z YT

Musimy pamiętać, że nagrywając film na Youtube/ Podcast tworzymy treści internetowe. Co za tym idzie musimy zadbać, żeby w ich tytule i opisie podobnie jak w wypadku tekstu pojawiły się słowa kluczowe. Tworząc film warto też poświęcić chwilę na wybranie fajnego ujęcia na miniaturę, tak aby zachęciła odbiorców do jego obejrzenia. W serwisie Youtube ważna jest też w tym kontekście nazwa pliku, który wrzucamy.

Ponadto w wyszukiwaniu na Youtube ważne jest to jak długo masz dany kanał, ilu masz subskrybentów, ile osób obejrzało twój film, jak długo go oglądali i to czy jest obecny w innych serwisach społecznościowych. Google niestety nie podaje, który z tych czynników jest najbardziej wartościowy.

 

Podsumowanie

Reasumując jeśli chcesz zostać twórcą contentu musisz skupić się na kilku podstawowych sprawach. Kluczowa jest tutaj kwestia tematu, formy i tego do kogo skierujemy daną treść. Każda z form ma swoją unikalną specyfikę. Rady ich dotyczące przedstawiliśmy powyżej. Mamy nadzieję, że choć część z nich przyda się wam w tworzeniu contentu. Najważniejsze jest jednak to by content tworzyć, gdyż uczymy się też z doświadczenia. A może wy macie jakieś rady, o których my nie wspomnieliśmy. Zapraszam do komentowania.

W kolejnym tekście zastanowimy się nad tym czy jest coś takiego jak content idealny. Serdecznie zapraszam :)

 

Kliknij aby przejść do kolejnych części:

Content Marketing (1/4) – Co to jest i skąd się wzięło?

Content Marketing (2/4) – Tworzenie contentu, co musisz wiedzieć!!!

Content Marketing (3/4) – Czy istnieje content idealny? Czym jest Evergreen Content?

Content Marketing (4/4) – Narzędzia do tworzenia contentu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.