Content Marketing (3/4) – Czy istnieje content idealny? Czym jest Evergreen Content?

W ostatnim tekście mówiliśmy o tym jak tworzyć content. Znajdziecie tam kilka naszych porad w tym zakresie z podziałem na content pisany i content video/audio. Dziś chciałbym się zastanowić nad tym czy istnieje content idealny i jeśli tak to co możemy za niego uznać. Zastanowimy się też jak go stworzyć.

 

Content idealny – czym jest evergreen content?

Z punktu widzenia SEO (Search Engine Optimalization) istnieje coś takiego jak treść idealna. Taką treść określa się mianem Evergreen Contentu. Nazwa wywodzi się od drzew z tak zwanej grupy wiecznie zielonych (czyli z angielskiego Evergreen)

Co do zasady jest to taka treść, która jest ukierunkowana na SEO i zawiera słowa kluczowe, tagi etc. Jednak od zwykłego artykułu różni ją jeden zasadniczy fakt, mianowicie taki, że pozostaje aktualna długo po opublikowaniu jej na stronie, podobnie jak drzewa Evergreen nie tracą swojej zieleni.

 

Co nigdy nie będzie Evergreen?

Biorąc powyższe pod uwagę możemy założyć, że wszelkiego rodzaju wiadomości, statystyki, artykuły sezonowe czy określenie trendów nie będą contentem wiecznie zielonym. Wynika to z faktu, że to co jest opisane w tego typu artykułach może się zmienić w każdej chwili, a co za tym idzie nasz artykuł straci na aktualności.

Jeśli na przykład napiszemy coś apropo niedawnej wizyty Donalda Trumpa w Warszawie to możemy być pewni, że za parę dni (o ile nie właśnie teraz) słowa kluczowe potrzebne do napisania tego artykułu wylądują na „cmentarzu Google”– czytaj nigdy nie będą już wyszukiwane. To z kolei nie przełoży się w żaden sposób na zwiększenie liczby wejść na naszą stronę, czy w efekcie na kupno naszych usług.

wyniki-wyszukiwania-google

 

Co z kolei możemy uznać za Evergreen Content?

Przeciwieństwem treści przedstawionych powyżej będą natomiast wszelkiego rodzaju listy, porady, tutoriale, recenzje produktów, czy wpisy encyklopedyczne. Warto zaznaczyć, że jeśli wybierzemy któryś z tych formatów to nie czyni go to od razu Evergreen Contentem. Jednak mają one potencjał, żeby się nim stać. Wszystko zależy od tematu, który poruszymy. Pamiętaj przy tym, żeby choć po części temat, który poruszysz był związany z Twoją branżą. W ten sposób będziesz mógł zainteresować nią swoich odbiorców.

 

Przykłady Tematów Evergreen :)

Przykładem evergreen contentu w branży motoryzacyjnej może być poradnik pt. „Jak zmienić oponę krok po kroku.” Jest to temat związany z branżą, a czynność ta, co do zasady, pozostała niezmienna od momentu gdy powstał samochód. Dodatkowo nie zanosi się na zmianę tego stanu rzeczy, no chyba, że za kilka lat zamienimy się w Jetsonów z popularnej kreskówki i opony staną się po prostu zbędne.

 

Kolejnym, tym razem modowym przykładem może być artykuł pt. „Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów”. I nie chodzi tutaj o pokazanie tego co jest trendy w danym sezonie. Tylko o to czy ważne jest np. dobranie fasonu buta do sylwetki. W takim artykule może się też znaleźć np. odpowiedź na pytanie co sprawdzić aby but nas nie obcierał etc. (to tylko przykładowe pytania czy zagadnienia – nie jestem znawcą tematu).

Ważne w tym wszystkim jest jednak to, że poruszane w tych artykułach tematy pozostaną aktualne, a co za tym idzie mogą być Evergreen Contentem. Zastanów się zatem jaki może być temat Evergreen dla Twojej branży :)

 

A co jeśli taka treść już powstała?

Tak tylko ile można pisać o wymianie opon czy doborze butów – zdaje się, że takie poradniki raczej już powstały, a jeśli tak to co możemy z tym zrobić? Odpowiedź jest jedna – wejść głębiej.

Jeśli wejdziemy głębiej w temat to albo dostarczymy bardziej szczegółowych informacji (których może jeszcze nikt nie zamieścił), albo zaoferujemy naszym odbiorcą nowe spojrzenie na dany temat. W ten sposób twój content stanie się bardziej wartościowy i evergreen niż contenty konkurencji. Jeśli natomiast uznasz, że nie wniesiesz do tematu nic nowego, to niestety pozostaje tylko znaleźć inny, w którym taka możliwość istnieje, lub wymyślić coś zupełnie nowego.

grafika_z_naglowkiem_na_gorze

 

Evergreen Content – jak go stworzyć?

Teraz nasze cztery porady dot. tego jak tworzyć Evergreen Content:

 

Nie twórz dla ekspertów i nie używaj technicznego słownictwa – Po pierwsze dlatego, że eksperci raczej nie będą szukać pomocy. Myśl o swojej treści jako o treści dla początkujących. Czasami pisząc/ nagrywając nasz evergreen content będziemy chcieli się popisać tym czego się nauczyliśmy podczas pracy nad nim. Jednak skomplikowane terminy szybciej odstraszą naszych odbiorców niż zachęcą do dalszego czytania.

 

Zawężaj temat – Pisanie długich tekstów na szerokie tematy niekoniecznie będzie Evergreen. Jeśli chcesz poruszyć jakiś rozbudowany temat twój tekst będzie dłuższy i trudniejszy do zrozumienia przez czytelnika. Są też trudniejsze dla autora, który musi uważać na to aby treść tekstu była spójna. Zamiast tego podziel temat na małe części.

 

Twórz serie – W nawiązaniu do poprzedniego podpunktu jeśli mamy do poruszenia ciekawe i szerokie zagadnienie stwórzmy na jego temat serię artykułów, które pokryją dokładnie specyficzne aspekty dużego tematu. Jeśli np. prowadzisz warsztat i chcesz stworzyć content o tym, jak dbać o swoje auto, to podziel go na kilka części (np. jak pielęgnować tapicerkę, jak dbać o silnik, o opony, o elektrykę etc.). Zyskasz w ten sposób dwie rzeczy. Po pierwsze będziesz miał więcej treści na swojej stronie. Po drugie przy serii najczęściej w tekście pojawiają się odsyłacze (hiperłącza) do kolejnych części tekstu co da twoim odbiorcą kolejny wartościowy artykuł do przeczytania i korzystnie wpłynie na wyniki SEO twojej planowanej serii.

 

Daj drugie życie swojej treści – Jeśli wyprodukowałeś coś co okaże się być taką treścią o której tu mówimy to daj jej nowe życie np. przez zmianę formatu. Jeśli na przykład był to przewodnik jak coś zrobić zmień go, po jakimś czasie, na videotutorial. Jeśli była to prezentacja w Powerpoint zmień ją na pokaz slajdów itd. Wraz z nową formą możesz uzyskać nowych odbiorców, którzy rozprzestrzenią właśnie Twoją uniwersalną treść.

 

Podsumowanie

Kończąc ten temat należy powiedzieć o kilku rzeczach. Po pierwsze o tym, że jeśli coś możemy nazwać treścią idealną to będzie to Evergreen Content. Nie powinien być jedynym rodzajem contentu, który zamieszczasz na swojej stronie. Ten typ powinien jedynie zachęcić twoich odbiorców do przeczytania kolejnych wpisów.

Po drugie jeśli zdecydujesz się na napisanie czegoś co jest Evergreen to upewnij się, że jest możliwe indywidualne podejście do tematu, ewentualnie wniesienie czegoś nowego do zaganienia. Jeśli nie to wybierz inny temat – kopiowanie nie ma sensu.

Po trzecie w tym tekście znalazło się trochę informacji o tym co może być evergreen i o tym jak pisać taki content. Te cztery porady są esencjonalne do napisania czegoś co możemy nazwać Evergreen Contentem.

To byłoby na tyle jeśli chodzi o tą część rozważań. Mamy nadzieję, że cykl o content marketingu się Wam podoba (równie bardzo jak nam :-)). W kolejnej części przejdziemy do tego jakich narzędzi możesz użyć do stworzenia swojego contentu. Serdecznie zapraszamy :-)

 

Kliknij aby przejść do kolejnych części:

Content Marketing (1/4) – Co to jest i skąd się wzięło?

Content Marketing (2/4) – Tworzenie contentu, co musisz wiedzieć!!!

Content Marketing (3/4) – Czy istnieje content idealny? Czym jest Evergreen Content?

Content Marketing (4/4) – Narzędzia do tworzenia contentu.

2 thoughts on “Content Marketing (3/4) – Czy istnieje content idealny? Czym jest Evergreen Content?

  • Łukasz Głogowski says:

   Hej Janek,

   Dzięki za miłe słowa. Aktualnie powstaje jeszcze kolejny tekst dot. Content Marketingu. Myślę, że pojawi się tutaj najpóźniej w przyszłym tygodniu :) A póki co zapraszam do lektury innych tekstów na naszym blogu.

   Pozdrawiam
   Ł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.