Po rozważaniach dotyczących tworzenia contentu oraz tego czym jest evergreen content przyszła pora na sprawdzenie jak możemy sobie tworzenie contentu ułatwić. W tym tekście pokaże Wam kilka fajnych prostych i darmowych narzędzi, dzięki którym łatwiej będzie Wam napisać/zrobić/nagrać fajny content. W każdym dziale omówimy dokładniej jedno przykładowe narzędzie i odeślemy Cię do kilku podobnych narzędzi. Linki do konkretnych narzędzi zaproponowanych przez nas znajdziesz w nagłówkach lub w tekście. Natomiast po kliknięciu na zdjęcia powiększą się one, żebyś lepiej zobaczył co jest na nich przedstawione.
Content Marketing Narzędzia do researchu
Jak pisaliśmy choćby w wypadku Evergreen Contentu dobry reasearch to podstawa. Teraz pokażę kilka fajnych narzędzi i funkcji, dzięki którym stanie się to odrobinę prostsze.
Google Docs Research tool
Jest to jedna z funkcji Dokumentów Google – Edytora online od firmy Google. Jeśli pisząc w nim tekst zobaczymy, że brakuje nam jakiejś informacji to nie musimy otwierać nowej karty i jej szukać. Zamiast tego wystarczy na górze wybrać „tools” i „explore”. Gdy to zrobimy, to po prawej stronie otworzy się nam okno wyszukiwarki, gdzie będziemy mogli poszukać informacji w wyszukiwarce Google, oraz w obrazkach i tekstach na naszym dysku Google. Jedyny mały minus to fakt, że okno wyszukiwania jest stałej szerokości. Jednak jeśli chcemy przeczytać dokładniej co jest w konkretnych tekstach to linki otworzą się nam w nowej karcie, co jest fajną opcją.
Zaawansowane Szukanie w Google
Najczęściej wpisując jakieś słowo w wyszukiwarkę Google wprowadzamy tylko to czego szukamy. Czasami jednak w wynikach potrafią pojawić się szukane przez nas słowa, które są rozstrzelone w treści artykułu. Jeśli chcemy znaleźć konkretną frazę warto ją wziąć w cudzysłów („”). Spowoduje to, że wyszukiwarka Google przeszuka Internet w poszukiwaniu tej konkretnej frazy. Ponadto możemy stosować tzw. „Operatory”, które wprowadzą parametr do naszego wyszukiwania. Przykładem takiego operatora jest np. „site:” który ograniczy wyniki wyszukiwania do danej domeny. Mówiąc prościej jeśli wpiszemy w Google :
Content Marketing site: www.fantastic-studio.com
jako drugi artykuł (zaraz po naszej stronie głównej) pojawi się zestawienie wszystkich tekstów dot. Content Marketingu z naszej witryny :-) Kompletną listę operatorów znajdziecie tutaj
Google Trends
Google Trends to narzędzie, które przeszuka wyszukiwarkę Google i pokaże Ci które tematy są obecnie na topie. Możesz sortować wyniki ze względu na branżę jak również na kraj, który Cię interesuje. Po kliknięciu konkretnego tematu dostajesz dostęp do szczegółowych statystyk takich jak zainteresowanie w zestawieniu czasowym czy ze względu na podregion danego kraju.
Pisanie Contentu
Ja zasadniczo pozostaję przy pisaniu swojego contentu w Wordzie a następnie przenoszę go do WordPressa. Jednak szukając przykładów narzędzi do tego tekstu natknąłem się na kilka fajnych uzupełnień/alternatyw.
Google Docs
W sumie to taki Office, ale od Google. Pozwala tworzyć teksty, prezentację i arkusze kalkulacyjne. Jednocześnie zapisuje Twoją pracę na Dysku Google (czyli nie powinieneś mieć problemu z dostępem np. z dowolnego urządzenia z Androidem), a wraz z mechanizmem do szukania w Internecie, o którym było troszkę wyżej, oraz możliwością współdzielenia tekstów z innymi użytkownikami prezentuje całkiem fajną alternatywę wobec kombinacji Worda, Przeglądarki i Dropboxa.
Hemingway
To internetowy edytor tekstów i korektor. Jeśli potrzebujesz feedbacku odnośnie Twojego tekstu to Hemingway stanowi przyjemną dla oka alternatywę. Za długie lub trudne do odczytania zdania oznaczono tu kolorami, więc od razu widzisz gdzie masz co do poprawy. W tym wszystkim jest jednak łyżeczka dziegciu, gdyż pełna funkcjonalność Hemingway pojawia się dla tekstów w jęz. angielskim. W polskim doskonale wyłapuje jednak łamańce (długie zdania z wieloma przecinkami). A jeśli połączymy go np. z Language Tool, który sprawdzi nam pisownie, to korektę mamy, z grubsza z głowy :)
Word2CleanHTML
To fajna alternatywa jeśli nie korzystasz z WordPressa, lub innego CMS i jak ja do edycji tekstu używasz Worda. Po napisaniu tekstu wystarczy przekleić go do formularza na stronie i kliknąć guzik „Convert to clean html”. W ten sposób otrzymamy tekst napisany w HTML i ten kod możemy umieścić na stronie. Czyste i proste rozwiązanie dla osób niechcących bawić się w pisanie znaczników :-)
Obrazki – Portale grafiki stockowej
No dobra napisaliśmy nasz tekst to teraz przydałoby się ozdobić go jakimiś obrazkami, choćby takimi, żeby przykuć wzrok czytelnika. W tym celu możesz użyć kilku portali z tzw. grafikom skockową. To grafika, do której w większości przypadków nie musisz podawać źródeł jeśli wykorzystałeś ją w swoim wpisie. Jednym z takich portali jest Pixabay.
Pixabay
Chyba największy darmowy portal z obrazkami. Jak sami chwalą się na stronie dysponują ponad 1 mln. zdjęć w wysokiej rozdzielczości, grafik wektorowych, oraz ilustracji. Ze względu na licencję Pixabay możesz użyć wszędzie bez podawania tzw. atrybucji. Kilkukrotnie w trakcie prowadzenia researchu na bloga natknąłem się na zdjęcia, które „już gdzieś widziałem” i po wpisaniu kokretnej frazy w Pixabay już wiedziałem gdzie. Fajną funkcją w tym konkretnym portalu jest wyszukiwarka (nie wszystkie portale ją mają). Jeśli dodamy do tego, że obsługuje ona jęz. polski to mamy pełnowartościową stronę z grafikami do naszych wpisów.
Jeśli nie przeszkadza wam pisanie w jęz. niemieckim lub angielskim to alternatywą może być portal Pexels (oferujący niekiedy fajniejsze zdjęcia niż Pixabay), natomiast jeśli zdjęcia nie muszą być dopracowane w 100% to możecie sprawdzić też portal Morguefile. Niestety ten ostatni portal oferuje wyszukanie tylko po tagach zdjęć co czasami bywa lekko denerwujące (bo nie zawsze pokażą się dokładnie te zdjęcia o które nam chodzi :) ).
Tworzenie grafik
To przeszliśmy od szukania informacji przez pisanie contentu do portali z gotowymi zdjęciami. Teraz trochę o miejscach, gdzie możemy je edytować i w ten sposób tworzyć piękny content.
Canva.com
Chyba najbardziej znany darmowy edytor zdjęć i grafik online. Canva.com to fajne narzędzie, w którym szybko możesz stworzyć unikalne grafiki. Nawet w wersji darmowej dostajemy całkiem sporo możliwości. W tworzeniu pomoże nam bardzo duża ilość gotowych szablonów, które możemy wykorzystać i edytować. Przykład możliwości tej strony znajdziecie np. w Workshopie, który zrobił Dawid :-) Dodam, że obrazek główny również zrobiłem na tej stronie i zajęło mi to nieco mniej niż 5 min. :-)
Canva nie jest jednak jedynym dostępnym w sieci edytorem zdjęć i grafik. Innymi portalami zapewniającymi możliwość edycji zdjęć są np są na przykład Readymag.com, PIXLR lub PicMonkey
Prezentacje
Czasami musimy przeprowadzić prezentację jakiegoś zagadnienia. Jeśli macie dość klasycznych slajdów w PowerPoint to poniżej znajdziecie kilka alternatyw, pozwalających na zrobienie ciekawej prezentacji multimedialnych.
Prezi
Naprawdę fajna alternatywa dla narzędzia Microsoftu do tworzenia prezentacji . Podczas pracy w Prezi dostajemy do dyspozycji białe „płótno” na którym możemy stworzyć swoją prezentację od zera. Dostajemy też do wyboru kilka szablonów, które możemy dowolnie edytować. Zamiast slajdów Prezi używa tzw. Ramek (Co jeszcze nie odróżnia go od PP).
Jednak w odróżnieniu od PowerPointa w Prezi nie mamy do czynienia z monotonnym przesuwaniem się slajdów. Zamiast jednostajnych ujęć możemy w sposób dynamiczny przejść między kolejnymi slajdami opowiadając historię. To właśnie niestandardowe przejścia slajdów i animację powodują, że prezentację w Prezi wyglądają po prostu lepiej :-)
Przykład tego jak może wyglądać prezentacja w Prezi znajdziecie w filmiku poniżej. Ważna rzecz w darmowym Prezi wszystkie Twoje prezentację będą publicznie widoczne i dostępne dla wszystkich. Zatem nie jest to miejsce do tworzenia prezentacji z poufnymi danymi.
Alternatywą dla Prezi może być działający w podobny sposób portal Emaze. I teraz gwóźdź programu. Zarówno w wypadku Prezi jak i Emaze możemy w nich przekonwertować prezentację, które zrobiliśmy w PowerPoincie nadając im zupełnie nowy wyraz.
Tworzenie contentu Audio
Omówiliśmy już pisanie i tworzenie graficznego contentu został nam zatem jeszcze content dźwiękowy. Tutaj mamy do polecenia dwa narzędzia jedno do nagrywania drugie do udostępniania naszego contentu.
Audacity
To darmowy program do nagrywania i w miarę łatwy w użyciu program do nagrywania i edycji plików audio. Swoje pliki nagrasz w jednym z dwóch formatów – MME lub Windows Direct Sound. Oczywiście możesz nagrywać zarówno w mono jak i stereo. Gotowy plik możecie wyeksportować z Audacity w formacie mp3 (co odsuwa potrzebę konwersji plików – instalacji kolejnego programu ). Jak to zrobić pokazuje np. ten tutorial. Audacity, pomimo bycia darmowym, zapewnia kompleksową możliwość edycji nagranego materiału. Pełną listę funkcji znajdziecie na tej stronie. Innym, również darmowym, ale nieco uboższym urządzeniem do nagrywania jest np. Mp3MyMp3.
Soundcloud.
„Darmowym” miejscem, gdzie możesz wrzucić swoje audio jest Soundcloud. Jego wersja darmowa zapewnia Ci 3h (180 min.) miejsca na wgranie twoich plików audio. Jeśli przekroczysz tą kwotę możesz albo usunąć pliki, albo przejść na wersję Pro (koszt: 6$ mies. lub 55$ rocznie), która podwoi ten czas do 6h. Jeśli i to będzie dla Ciebie za mało to istnieje również opcja Pro Unlimited – z nieograniczoną ilością czasu nagrań (koszt: 9$ mies. lub 99$ rocznie). Podane plany i ceny są aktualne w dniu publikacji artykułu. Jeśli czytasz go w późniejszym terminie i chcesz zobaczyć jak to wygląda teraz to przejdź tutaj. Soundcloud daje również możliwość nagrywania swojego contentu bezpośrednio na stronę.
Podsumowanie
Reasumując temat przedstawione powyżej narzędzia na pewno mogą pomóc w tworzeniu pięknego contentu. To od Ciebie zależy jednak, którą formę contentu wybierzesz, a co za tym idzie jakich narzędzi będziesz używać. Nasze stanowią tylko propozycję w konkretnych grupach, nie mniej uważamy je za najbardziej pomocne przy tworzeniu odpowiedznich rodzajów contentu :)
To byłoby na tyle jeśli chodzi o ten tekst jak również o cały cykl związany z content marketingiem jako takim. Mam nadzieję, że podobał on się Wam równie bardzo jak mnie pisanie o nim. Następny tekst będzie już jednak poświęcony nieco innej tematyce. Jakiej? Przekonacie się wkrótce. Tymczasem pozdrawiam i miłego tygodnia.
Kliknij aby przejść do kolejnych części:
Content Marketing (1/4) – Co to jest i skąd się wzięło?
Content Marketing (2/4) – Tworzenie contentu, co musisz wiedzieć!!!
Content Marketing (3/4) – Czy istnieje content idealny? Czym jest Evergreen Content?
Content Marketing (4/4) – Narzędzia do tworzenia contentu.
Przydatna lista narzędzi! Dzięki ! Śledzę Twoje artykuły już od pewnego czasu i bardzo mi pomagają :)
Cześć Joanno :)
Dzięki za dobre słowo – to zawsze motywuje do dalszej pracy.
Pozdrawiam Serdecznie
Łukasz