W ostatnim wpisie poruszyliśmy kwestie social mediów od koncernu Google – Google + i platformę Youtube. Dziś przyjrzymy się platformie, która do niedawna była popularna, szczególnie wśród ludzi młodych. Mowa oczywiście o Snapchacie i o Snapchat Marketing. Zobaczymy czy kradzież pomysłu przez Instagram rzeczywiście pogrzebała firmę z sympatycznym duszkiem w logo. Zastanowimy się najpierw nad tym czy i dlaczego jest on nadal tak popularny.
Kto korzysta ze Snapchat i czy to nadal popularne?
Jak wspomniałem powyżej Snapchat był bardzo popularną platformą szczególnie wśród młodych ludzi. Obecne dane zdają się podtrzymywać ten trend. Z raportu firmy Snap inc. za trzeci kwartał 2017 roku (Najnowsze dane do jakich się dokopałem) wynika że w ciągu miesiąca aktywnych na snapchacie jest 301 mln ludzi. Z tego codziennie aktywnych jest 178 mln. I teraz jeśli potraktujemy tą liczbę jako wyznacznik to tylko 43.26% (77 mln.) stanowią obywatele Stanów Zjednoczonych. Zatem pozostałe 101 mln (56.74%) jest rozsiane po świecie.
Jeszcze bardziej popularność Snapchat wśród młodych widać to jeśli spojrzymy na wiek użytkownika Snapa. Jak podaje Disruptive Advertising prawie połowę (45%) użytkowników Snapchata stanowią ludzie w przedziale wiekowym 18-24 lata. Jeśli dodamy do tego kolejną grupę – 25-34 lata to otrzymamy już 71 % użytkowników. Dodatkowo w prawie 70% użytkownikami są kobiety. Warto też wspomnieć, że jeśli ktoś już ma konto na tej platformie to zazwyczaj jest na niej aktywny – Regularnie wrzucający filmy stanowią 65%. Nawet jeśli nie tworzą snapów to je oglądają – liczba oglądanych na snapchacie zdjęć/ filmów przekroczyła 10 mld. Oglądając lub tworząc rzeczy na Snapchat spędzamy na nim średnio 30 min. dziennie. W wypadku ludzi do 25 lat ten czas wzrasta do statystycznych 40 min.
Patrząc na te liczby możemy moim zdaniem uznać, że pomimo przejęcia części ludzi przez Istagram (Skopiowanie jego funkcjonalności w ramach Instagram Stories), Snapchat i Snap inc. mają wciąż dość pokaźną liczbę widzów i odsłon. Zatem są medium godnym uwagi, zwłaszcza jeśli kierujesz swój produkt do ludzi młodych.
Specyfika Snapchata jako medium społecznościowego.
No dobra ale czy to aby na pewno jest platforma społecznościowa? Krótka odpowiedź brzmi jak najbardziej tak. Mamy tu bowiem do czynienia z platformą dostępną w internecie, gdzie każdy może założyć konto użytkownika i które umożliwa choćby przez funkcje czatu interakcję ze swoimi znajomymi i przyjaciółmi i tworzenie grup zainteresowań(śledzenia tych samych influencerów, znanych osób). Co prawda Snapchat dostępny jest tylko w wersji mobilnej jednak w czasach gdy i tak większość z nas korzysta z Internetu w naszych telefonach nie jest to jakieś straszne ograniczenie.
Pod koniec 2017r. Snapchat rozgraniczył strefę przyjaciół od strefy rzeczy, które chcesz śledzić na Snapchacie. Szczegóły fajnie obrazuje poniższy film:
Jak tłumaczy firma w ten sposób rozgraniczamy sferę social od sfery Media. Przesuwając ekran w lewo otrzymujemy dostęp do treści udostępnionych przez naszych znajomych, z którymi możemy wymieniać się wiadomościami.
Przesuwając ekran w prawo wejdziemy w sferę Discover, czyli na ekran, gdzie znajdziemy posty od Wydawców, znanych osób, w tym od Influencerów. Co ważne jeśli śledziłeś ich wcześniej to Snapchat wyszuka podobne subskrypcje dla Ciebie.
Domyślnym ekranem pozostaje jednak ekran aparatu, który zachęcać ma do stworzenia treści na Snapie, co jest głównym zadaniem użytkowników aplikacji.
Co można robić na Snapchat?
Dobra najpierw mały słowniczek (żeby wszycy, którzy czytają wiedzieli o czym mówimy). Zatem jeśli chodzi o Snapchat mamy do czynienia z kilkoma typami rzeczy które możemy robić. Należą do nich przede wszystkim:
- Snap – czyli pojedyncze zdjęcie lub film, który robisz swoją aplikacją Snapchat.
- Relacja (Story) – Zbiór tak)ich filmów i relacji zrobiony przez Ciebie.
- Niestandardowa relacja ( Custom Story) – Czyli taka relacja, gdzie możesz wrzucać snapy wraz ze znajomymi. Dzieli się ją na dwa typy: Grupową i Geolokalizacyjną. W tej pierwszej Smapy może wrzucać grupa znajomych, w drugiej wszyscy ludzie znajdujący się w konkretnym miejscu.
- Snapstreak – Sytuacja w której przez kilka dni wzajemnie przesyłacie sobie ze znajomym wiadomości. W takim wypadku przy nazwie znajomego pojawi się ikonka płomienia i liczba dni, przez które trwa snapstreak.
- Filtr – czyli to co po zrobienu snapa możemy nałożyć na zdjęcie – będą to np. jakieś ramki, napisy ale też np. sepia.
- Snapchat Lens – rzecz podobna do filtra, z tym wyjątkiem, że „nakładana” na zdjęcie już w momencie w którym je robisz. Jeśli kojarzysz serię zdjęć np. z animowanymi psimi uszami to właśnie był Snapchat Lens.
- Geofiltr – Ok to specjalny rodzaj filtra unikalny dla danej lokalizacji. Aby je odblokować należy zezwolić Snapchatowi na dostęp do lokalizacji. To np. różne warianty napisu „Praga Północ”.
- Snapkod – Specjalny kod QR dzięki któremu dodasz swoich znajomych i oni będą mogli dodać Ciebie.
- Bitmoji – czyli animowana wersja twojej osoby – możesz ją stworzyć przy pomocy kilku szablonów dostępnych w specjalnej aplikacji od Snap inc. Posiadanie Bitmoji jest nieobowiązkowe.
- SnapMapa – To funkcja Snapchat umożliwiająca odnalezienie innych członków tej społeczności na mapie.aby ją otworzyć musisz „ścisnąć” główny ekran aplikacji pojawi się mapa wyglądająca tak jak na poniższym zdjęciu
Dobrze to chyba wszystko jeśli chodzi o definicję a teraz o co w tym wszystkim chodzi.
Jak założyć konto na Snapchat?
Po pierwsze pobierz aplikację ze Sklepu Google lub z AppStore. Następnie po zainstalowaniu możesz przejść do tworzenia konta. W tym celu uruchom aplikację- pojawi się ekran taki jak poniżej.
Następnie wybierasz Zarejestruj się i wpisujesz potrzebne dane w kolejnych formularzach. Podać należy imię i nazwisko(alternatywnie nazwę firmy), datę urodzenia, dane kontaktowe (tel., adres email) oraz ustawić swoją nazwę użytkownika i hasło. I w ten sposób masz założone konto na Snapchat. Możesz dodawać swoich znajomych.
Jeśli ma to być profil Firmy to zmień jego ustawienia prywatności na dostępny dla wszystkich w tym celu po zalogowaniu kliknij w lewy góry róg aplikacji i wybierz ustawienia. Tam znajdź sekcję „Kto może…” i w opcji oglądać moje Story zaznacz Wszyscy zamiast Moi znajomi(Będzie ustawione domyślnie) w ten sposób będziesz widoczny dla wszystkich nawet jeśli nie masz ich w znajomych.
Snapchat– jak dodać znajomych?
Zasadniczo masz 3 opcje.
- Dodanie osoby z poziomu kontaktów – możliwe jeśli dasz Snapchat dostęp do swojej książki telefonicznej, a twoi znajomi mają Snapchat – w innym wypadku możesz ich przez SMS zaprosić do aplikacji.
- Zeskanowanie snapkodu danej osoby – Czyli skanownie czyjegoś snapkodu za pośrednictwem wbudowanej w Snapchat aplikacji
- Dodawanie po nazwie użytkownika – czyli moment w którym znasz nazwę użytkownika Snapchata i po prostu wpisujesz ją i wyszukujesz. Tutaj obecnie nie ma specjalnej sekcji a tylko wyszukiwarka na górze przy dodaj znajomych .
Dobra robimy Snapa
Po wejściu do aplikacji masz od razu do dyspozycji aparat. Aby zrobić swojego pierwszego Snapa wystarczy kliknąć przycisk (kółeczko) migawki na dole i zrobić interesujące nas zdjęcie. Możesz też nagrać film, który maksymalnie będzie trwać 10 sek.
Jeśli zastanawiałeś się natomiast jak możesz zrobić sobie to śmieszne selfi z uszami to z pomocą przychodzi Ci Snapchat Lens – aby ją uruchomić przejdź na przedni aparat i przytrzymaj przycisk na swoim nosie – Snapchat „zeskanuje” wtedy twoją twarz dopasuje do niej efekt.
Po zrobieniu Snapa możesz dodać do niego filtry(przesuwając na gotowym zdjęciu w prawo lub w lewo), edytować je dodając teksty, naklejki, emotki itp. , wysłać go do swoich znajomych,(co spowoduje jego usunięcie zaraz po wyświetleniu) dodać do swojej Story lub Custom Story (tutaj Snapy są do wyświetlenia przez następne 24h.).
I proszę tak oto zrobiłeś swojego pierwszego snapa.
Snapchat Marketing– co dla Firm na Snapchat?
Mamy konto firmowe i naszego pierwszego Snapa za sobą to co możemy jeszcze zrobić na tej platformie jako firma?
Linki w Stories.
Do naszych Snapów i Stories możemy dokładać linki do stron – aby to zrobić wystarczy po zrobionym snapie wykorzysać obrazek spinacza dzięki temu pojawi się nam ekran na którym będziemy mogli wprowadzić link na naszego Snapa. Po wpisaniu linka i kliknięciu „dodaj do Snapa” link będzie gotowy – wystarczy tylko wyrać jeszcze pole tekstowe i wpisać na Snapie jakiś Call to Action np. „Przesuń w górę, żeby zobaczyć więcej”.
Potem wysyłamy snapa do naszej relacji i gotowe. I teraz najważniejsza przewaga Snapchat nad np. Instagramem. To rozwiązanie jest tutaj dostępne by default, czyli dla każdego, od momentu założenia konta. Przypomnę tylko, że żeby mieć możliwość dodania linka do Instagram Story musisz mieć po pierwsze konto firmowe, po drugie i to większe ograniczenie 10 tys. Fallowersów na Instagramie. Tu masz to „za darmo”.
Stories w tym Custom Stories
Wiemy, że Snapy można łączyć w Stories. Dodatkowo możemy stworzyć tzw. Historię niestandardową, gdzie np. organizując jakieś wydarzenie zamieścimy relację wszystkich naszych znajomych lub wszystkich uczestników o ile posiadają Snapchat (Przy zawężeniu georaficznym). W ten sposób uzyskamy z niego unikalną relację. Taka relacja może zachęcić do skorzystania z naszych usług jako organizatorów eventów/ czy miejsc gdzie takie eventy mogą powstać.
Filtry w tym filtry spersonalizowane
Ok mówiliśmy, że po zrobieniu Snapa można na niego nałożyć np. filtr z napisem miejsca w którym obecnie jesteśmy (np. dzielnicy). Można też robić tzw. własne filtry dot. konkretnych społeczności/ wydarzeń. Póki co jedyne loga dozwolone w takich darmowych filtrach to loga szkół wyższych i innych społeczności lokalnych. Aby stworzyć swój daromwy filtr wejdź na tą stronę Jeśli chodzi o rozmiary filtrów to maksymalnie powinny one mieć 1080 px szerokości i 2340 wysokości. Rysunki muszą być w 100% oryginalne nie wolno zamieszczać fotografii lub hashtagów. Filtry takie powinny być również związane z daną społecznością lub wydarzeniem i maksymalnie lokalne.
Dla firm istnieje możliwość stworzenia filtra w wersji płatnej. Koszt takiego unikalnego filtra dla twojej organizacji zależy od dwóch rzeczy. Na jak dużym obszarze będzie dostępny i przez ile czasu. Średnie ceny filtrów do Aplikacji Snapchat wahają się od 5 do 20 $ za dzień.
Snapchat Ads
Powyższe rzeczy są skierowane zarówno do firm jak i do zwykłych szarych Snapchaterów. Teraz trochę o czymś co jest tylko dla firm, wydawców i marek osobistych. – Snap Ads.
Podobnie jak w wypadku Facebooka i Instagrama również tutaj mamy możliwość wgrywania swoich reklam. Aby wrzucać swoje reklamy na snapchat potrzebujesz konta w ads menagerze. Aby je założyć wejdź na Stronę snapchat dla businessu i zaloguj się lub utwórz konto. Następnie zostaniesz przekierowany na stronę, w której będziesz poproszony o dodanie informacji o swojej firmie. I w ten oto sposób będziesz mógł przejść do menagera reklam na Snapchat.
Warto powiedzieć gdzie pojawiają się reklamy. Pojawiają się one zarówno między pojedynczymi snapami twoich znajomych, jak również między stories. I teraz najlepsza część Snapchat Ad’s pojawiają się również pomiędzy stories zamieszczonymi przez wydawców czy Wydarzenia- więc spektrum jest dość szerokie.
Dalej będziesz musiał podać również swoją kartę kredytową lub PayPal – w końcu musisz czymś finansować Twoje Reklamy .
I już możesz tworzyć. Co ważne nie musisz tworzyć swoich reklam od zera – choć taka opcja też istnieje ale Snapchat przygotował też dla Ciebie specjalne narzędzie takie jak Snap Publisher, którym łatwo przekształcisz obrazy i filmy w reklamy w formacie Snapchat – tutorial znajdziesz poniżej. Jeśli szukasz pomocy przy tworzeniu kampanii czy samych reklam koniecznie odwiedź Kanał Snapchat For Business na platformie Youtube – tam jasno powiedzą Ci (po angielsku) jak zrobić najważniejsze rzeczy jeśli chodzi o reklamy na Snapchat.
Podsumowanie
Reasumując dzisiejszy temat należy stwierdzić, że Snapchat jest wciąż medium popularnym wśród młodych użytkowników Internetu. W odróżnieniu od innych przedstawicieli Social Media aplikacja ta nie posiada swojej wersji desktopowej, ale patrząc na pomysł jaki przyświeca tej aplikacji wersja desktop byłaby po prostu zbędna. Na popularność aplikacji co prawda wpłynęła „kradzież” pomysłu przez Instagram, jednak mimo wszystko jak widzimy liczby są nadal przyzwoite a gra, moim zdaniem, warta świeczki. Ogólnie rzecz biorąc jeśli celujesz w ludzi młodych również w Polsce to Snapchat może być fajną alternatywą.
Jeśli zaś chodzi o potencjał marketingowy aplikacji z duszkiem to jest on dość spory. Kreatywne wykorzystanie Geofiltrów, Snapchat Lens może nam przysporzyć nowych odbiorców. Możliwość zamieszczenia linku w naszym Story zupełnie za darmo to kolejna przewaga tego medium nad Instagramem. Możemy w końcu wrzucić na Snapchat fajne reklamy, które łatwo zrobimy przy użyciu narzędzi dostarczonych nam przez sam Snapchat jak choćby wspomniany wyżej Snap Publisher. Pamiętajmy przy tym, że Snapchat jak każde Social Media wymaga włożenia w niego odpowiedniej ilości czasu i pracy – zatem bądźmy cierpliwi a wyniki przyjdą.
To tyle w temacie Snapchata jako Social Media. Do zobaczenia przy okazji kolejnego artykułu. Miłego dnia :)