Social Media w 2022r – na co należy zwrócić uwagę?

Pandemia zmieniła, patrząc globalnie, nasze podejście do bardzo dużej ilości spraw dot. naszego życia. Przez ostatnie dwa lata uczyliśmy się, pracowaliśmy a nawet w lekkich przypadkach leczyliśmy się zdalnie. Przez lockdowny, kwarantanny i kolejne fale pozostawaliśmy w domach, co również, a może przede wszystkim przełożyło się na nasza większą aktywność w Internecie, w tym na Social Mediach.

Social media przeszły ewolucję z okazjonalnego miejsca do pogadania z przyjaciółmi do praktycznie jedynego w 100% bezpiecznego, w sensie epidemii, miejsca spotkań z innym człowiekiem. W tym tekście podzielimy się z Wami naszymi przemyśleniami dot. trendów w Social Media. Jest to temat bardzo szeroki. Ja w tym tekście zwrócę szczególną uwagę na trendy, które być może nie są nowościami, ale moim zdaniem, zostaną z nami na dłużej. Serdecznie zapraszam do lektury.

Social Media stały się Platformą do Social Commerce.

Trzeba zacząć od prostego stwierdzenia. W socjałach odbywa się normalny handel. Nie są to tylko płatne reklamy na Facebooku czy Instagramie. Należy tutaj powiedzieć o całych działalnościach, które przeniosły swój kanał dotarcia do klienta w sferę Social Media. Wszystko, począwszy od pierwszego kontaktu z naszym produktem lub usługą, przez jej zakup po wsparcie po zakupowe przenosi się do Social Mediów.

Badanie „The power of social & live commerce”, które przeprowadziła Fundacja Kobiety e-biznesu pokazuje jednoznacznie, że 27% Polaków dokonało chociaż jednego zakupu za pośrednictwem Social Mediów. Jest to zatem, statystycznie rzecz biorąc, więcej niż co czwarty przedstawiciel naszego kraju. Co czwarty z kupujących zakupiło produkt w trakcie transmisji live na portalu społecznościowym. 44% tej grupy zadeklarowało też, że będzie częściej kupowało w ten sposób.

Dlaczego tak jest? Przede wszystkim dlatego, że zakupy przez Socjale są proste. Widzimy produkt, który nam się podoba klikamy obrazek i zostajemy przekierowani na stronę produktu. Dalej dokonujemy zakupu w myśl klasycznego E-Commerce i gotowe. Dodajmy do tego możliwość możliwość zapłaty w szybki i wygodny sposób (np. przez Blik połączony z Messengerem, który proponuje serwis TPay wraz z KODA)

Po drugie dlatego, że Samo E-Commerce bardzo przyspieszyło w trakcie pandemii. Zamiast wyjść na zakupy zamawialiśmy je z dostawą do domu. Stąd pojawienie się nowych rozwiązań typu „Lisek”. Który umożliwia zrobienie nam zakupów przez kuriera i dostarczenie pod drzwi. Rozwój rynku wpłynął na wszystkie jego gałęzie w tym na Social Commerce.

Reasumując należy powiedzieć jasno. Bezpowrotnie straciliśmy Social Media jako miejsce pokazywania słodkich kotków i bezinteresownego aktualizowania statusów. W zamian dostaliśmy kolejną platformę do sprzedaży, którą powinniśmy jako przedsiębiorcy wykorzystać, gdyż będzie się rozwijać.

Ekonomia Twórców będzie się rozwijać.

Ekonomia twórców (Creator Economy) to nic innego jak wspieranie Marek produktów przez Twórców internetowych. Najlepiej widać to w Polsce choćby w kampaniach McDonalda, który przez współpracę z raperem Matą nie tylko dotarł do nowych odbiorców, ale i zachęcił starych do spróbowania swojego nowego produktu.

W tym tekście nie chcę się skupiać na konkretnej kampanii, jednak zwrócić uwagę na fakt, że Social Media udostępniają twórcom efektywną współpracę z markami. Chodzi tutaj zarówno o prostą reklamę danego produktu, jak rynki referencyjne i inne formy marketingu.

Facebook, TikTok, Instagram i inne stały się bowiem głównymi źródłami rozrywki w tym trudnym czasie. To z kolei przyciągnęło do nich nowych użytkowników (TikTok był w zeszłym roku najczęściej pobieraną aplikacją w Sklepie Google). Do tego, większość z Twórców treści posiada konta na przynajmniej jednym, jeśli nie więcej z portali. Współpraca zatem kwitnie w najlepsze a sam rynek influencerski jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków na świecie. Szacuje się, że obecnie jest on wart 100 miliardów dolarów i że będzie jeszcze rósł.

Jest to oczywiście z korzyścią dla obu stron, gdyż ok 50 mln. znanych twórców treści na świecie, w zamian za dofinansowanie swojej działalności (nie tylko pieniężnie, ale też np. sprzętowe), oferuje firmom nowych potencjalnych klientów. Często takich do których bez ich pomocy marki po prostu nie byłyby w stanie dotrzeć.

Zatem jeśli mamy możliwość wykorzystania influencera w naszej kampanii to powinniśmy to jak najszybciej zrobić. Ten generalny trend może być lekko przystopowany w Polsce, bo UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) pod koniec zeszłego roku zaczął baczniej przyglądać się ich działalności, ze względu na przypadki kryptoreklamy. Natomiast biorąc pod uwagę to ile strony mogą na tym zyskać myślę, że ten trend będzie nadal funkcjonować.

Krótkie, pionowe Video jest w cenie.

Generalnie mówi się o tym, że coraz trudniej przychodzi nam jako ludziom skupienie uwagi na danej rzeczy lub zadaniu. Łatwo przychodzi nam być rozkojarzonym, co w czasie pandemii jeszcze bardziej się nasiliło. Nasza uwaga staje się zatem z dnia na dzień coraz bardziej cenna.

Dodatkowo większość czasu w Social Media spędzamy na naszych telefonach. Jeśli dodamy do tego fakt rozkwitu platform takich jak TikTok, czy rolki na Instagramie zobaczymy, że to co przyciąga nas do SM to krótkie Video, które możemy odpalić na naszych telefonach. To widać też w statystykach. Rolki (Rolls) na Instagramie przyciągają więcej osób niż wszystkie inne formy. Podobinie jest z Twittami z Video czy Pinami na Pinterest.

Zatem jeśli chcesz przyciągnąć klienta nagraj pomysłowe, indywidualne krótkie wideo i wrzuć je na Twoją relację na Insta, Facebooka czy TikToka :-)

TikTok w rozkwicie

TikTok to aplikacja, która z niszowej stała się przez pandemię jednym z głównych graczy. W zeszłym roku przebiła ona 1 miliard aktywnych użytkowników miesięcznie. Dla porównania Facebook ma 2,9 miliarda, Youtube – 2.2 miliarda i Instagram – 1,4 miliarda. Tiktok stał się zatem czwartą siłą w Social Media. Zyskuje on też non stop nowych użytkowników. Został on pobrany 656 milionów razy w samym 2021r.

Jednocześnie jest to aplikacja statystycznie najbardziej lubiana przez Pokolenie Z, które dorastało we w pełni scyfryzowanym Społeczeństwie i które uważane jest za nowe pokolenie Trendseterów. Jednak nie tylko oni korzystają z TikToka. Jest on rozciągnięty na wszystkie grupy wiekowe. Wynika to z faktu, że szukaliśmy rozrywki w Pandemii, a ta aplikacja była prostym źródłem jej dostarczenia. 

Wszystko wskazuje na to, że ten trend będzie się dalej rozwijał, zwłaszcza, że większość dużych graczy „ukradła” funkcjonalności TikToka. Jednak okazało się, że nie jest to rozwiązanie dla każdego. Na przykład w wypadku Twittera, funkcja Fleets nie spełniła swojej funkcji i została usunięta.

No Filter Feed i autentyczność zamiast perfekcji.

Jakiś czas temu na Instagramach królował trend kreatywnego układania zdjęć w feedzie tak, aby np. powstała z nich jakaś grafika. Były to też perfekcyjne dogiglane zdjęcia z zastosowanymi filtrami.

Dziś zamiast perfekcyjnie ustawionych feedów ze zdjęciami przechodzimy do feedów, które zawierają zdjęcia, które są bliżej „życia codziennego”. To wszystko wpisuje się w trend wzrostu autentyczności i odejścia od „Perfekcjonizmu” w Social Media.W ten sposób budujemy jako marki naszą wiarygodność, co jest poszukiwane przez klientów w dzisiejszych czasach. Pokazujemy bowiem, że jesteśmy podobni do nich- swoi.

Prowadząc zatem stronę swojej firmy/ marki, bloga zachowajmy w niej autentyzm i zadbajmy o jak najbardziej autentyczny przekaz, zamiast dogigliwać i pielęgnować zdjęcia. Autentyczność to przyszłość Social Media.

Memy wracają ze zdwojoną siłą.

Ostatnią rzeczą o której chciałbym powiedzieć jest fakt, że szczególnie w dzisiejszych czasach szukamy w Social Mediach rozrywki. Mają one stanowić odskocznie od ponurej codzienności, która kształtuje się wokół. W związku z tym drugą młodość przeżywają wszelkiego rodzaju memy, śmieszne filmy czy inne zabawne infografiki. Znajduje to odzwierciedlenie w tym co publikują Twórcy na swoich social mediach, chcąc bardzo często rozbawić swoich odbiorców a przy okazji zachęcić ich do oglądania kolejnych treści.

Niestety ma to też swoją „gorszą stronę”. Mianowicie taką, że szukając wartościowych treści na Platformach Społecznościowych jesteśmy wręcz zalewani contentem zabawnym i nie aż tak wartościowym. Ze swojej strony powiem też, że taka sytuacja bywa strasznie uzależniająca. Znalezienie jednej śmiesznej treści powoduje przypływ endorfin i chęć utrzymania tego statusu – co napędza koło i tak chcąc tylko sprawdzić co się dzieje łapię się na tym, jak długo siedzę na konkretnym portalu.

Podsumowanie

Podsumowując, trzeba stwierdzić, że bardzo trudno powiedzieć jak zmienią się Social Media w 2022r. Bezapelacyjne jest to że Social Media w dobie pandemii zmieniły swój profil, podobnie jak my zmieniliśmy się jako społeczeństwo.

Obok beztroskich statusów naszych znajomych prężnie rozwija się tam rynek Social Commerce i Creators Economy, dzięki którym łatwo możemy zrobić zakupy w trakcie przeglądania Facebooka czy Instagrama. Z drugiej jest to pewien mechanizm ucieczki w „Śmieszny content”, dzięki czemu możemy choć na chwilę zapomnieć o problemach, które mamy.

Dalej rozwijają się też trendy związane z urządzeniami mobilnymi i ich wykorzystaniem (pionowe filmiki, czy fenomen TikToka. W końcu firmy dążą do zbudowania jak największej wiarygodności i autentyczności, aby w ten sposób zjednać sobie klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.