W dzisiejszych czasach, gdzie każdy szanujący biznes posiada stronę internetową SEO staje się kluczową kwestią. Każdemu bowiem zależy na tym, żeby jego strona została znaleziona przez potencjalnych klientów. W tym tekście powiemy nieco nt. tego czym jest SEO i jakie działania możesz podjąć na początku Twojej pracy nad Twoją stroną.
Na początek małe zastrzeżenie. Nie jesteśmy specjalistami w tym zakresie. Mamy jednak pewne doświadczenie i chcemy się nim z Wami podzielić, tak aby było Wam łatwiej zacząć swoją przygodę z SEO. Zacznijmy jednak od krótkiej definicji i podziału jakiego możemy w SEO dokonać.
Czym jest SEO?
Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych – SEO (ang. Search Engine Optimalization) to proces, którego celem jest maksymalne zwiększenie pozycji strony w organicznych wynikach wyszukiwania. Przekładając to na prostszy język to wszystkie działania, które podejmujemy aby nasza strona pojawiła się jak najwyżej w tzw. SERP-ach, czyli listach wyszukiwania.
Z punktu widzenia statystyk widać jak na dłoni, że dziś lwią część wyszukiwania na świecie odbywa się poprzez wyszukiwarkę Google.(w ostatnim roku 91,65%). Drugie miejsce w tym rankingu zajmuje Bing (Wyszukiwarka Microsoft) jednak odsetek ludzi z niej korzystających wynosi już tylko 2,74% Trzecie jest Yahoo z wynikiem 2,12%. Pozostałe wyszukiwarki nie przekraczają natomiast granicy 2 %. Biorąc powyższe pod uwagę trzeba powiedzieć, że jedyną wyszukiwarką na której powinniśmy się skupić jest ta od Google’a. Dominację koncernu z Moutain View owocuje wykres poniżej:
Źródło: http://gs.statcounter.com/search-engine-market-share#monthly-201803-201903-bar
On-Page i Off- Page SEO.
SEO możemy podzielić. Pierwszy podział jest podziałem funkcjonalnym i odnosi się do tego gdzie coś robimy.
W takim wypadku mówimy o On-Site SEO/ On-Page SEO (czyli optymalizacji odbywającej się na naszej stronie Internetowej) i Off-Site SEO/ Off-Page SEO (Czyli o tzw. zbieraniu linków). W tym poradniku powiemy co nieco o każdej z tych części.
White i Black-Hat SEO
Wyróżniamy też Black i White- Hat SEO. Black- Hat SEO to działania, które są nie dozwolone i za które jeśli Cię złapią możesz dostać Bana od Google. Jako przykład niech posłuży tutaj choćby Duplikowanie (kopiowanie) contentu, nadmierne używanie słów kluczowych (Spamowanie nimi w tekście), czy farmienie linków (poprzez kupienie lub wymianę).
White- Hat SEO to natomiast wszystkie działania, które w dobry sposób wpłyną na twoją pozycję w Google. Są to działania do których potrzeba czasu , jednak jeśli przeprowadzimy je dobrze to pozytywnie wpłyną na naszą pozycję w Google. Tutaj możymy powiedzieć choćby o nadaniu odpowiednich tytułów naszym stroną, treści pisanej w naturalny sposób czy odpowiednio dobranym Tagom na naszej stronie.
Ok, a kto sprawdza SEO i na co zwraca uwagę?
W wypadku Google robią to roboty nasłane w tym celu przez producenta wyszukiwarki. Wchodzą one na stronę i działając wg specjalnego algorytmu indeksują stronę w wynikach wyszukiwania. Boty Google analizują stronę pod kątem treści strony – użytych słów i linków, obrazków i tagów użytych na stronie. Jeśli uznają, że Twój Content jest przydatny to twoja strona jest wyżej w rankingu, jeśli jest mniej przydatny – twoja strona spada.
Przede wszystkim User Experience.
Kluczową rzeczą, jeśli chodzi o pozycjonowanie w dniu pisania tego tekstu jest coś, co możemy nazwać User Experience lub jeśli ktoś woli polską terminologię doświadczeniem użytkownika. Jeśli użytkownikowi podoba się twoja strona, jest dla niego przydatna jeśli chodzi o treści, łatwa w obsłudze, „szybka” to prawdopodobnie będzie ona wyżej niż strona, która nie spełnia powyższych kryteriów. Chodzi tutaj również o czas jaki użytkownicy spędzają na Twojej Stronie.
Linki do Twojej strony też są ważne.
Liczą się również linki do Twojej strony. Jeśli komuś podoba się twój content to gdy podzieli się nim na jakimś forum/ w mediach społecznościowych/ na swojej stronie Internetowej to siła Twojej strony powinna wzrosnąć. Od tej reguły jest mały wyjątek. Mianowicie jeśli link do Twojej strony pojawi się na stronie z „kiepską reputacją” w Google to może to pogorszyć Twój status. Jednak generalnie rzecz biorąc jeśli nas linkują to dobrze dla nas.
Generalnie rzecz biorąc na twoją pozycję w Algorytmie Google’ a ma wpływ ok. 300 czynników. Najważniejsze jest jednak, aby Twoja strona była Przyjazna Użytkownikowi (ang. User-Friendly). O tym jak to zrobić powiemy więcej w dalszej części tego tekstu.
On – Page SEO
Teraz przejdziemy do tego co możemy robić już na etapie Tworzenia naszej strony Internetowej a co wpływa na jej pozycję.
Słowa kluczowe
Zacznijmy od podstaw. Słowo kluczowe to słowa wpisywane przez ludzi do wyszukiwarki. To po tych słowach zostajesz wyszukany przez innych użytkowników w Internecie. Zatem ważne jest, żebyś pomyślał/pomyślała o nich już na etapie tworzenia Twojej Strony. Warto pomyśleć na jakie słowa lub raczej frazy kluczowe chcesz się wypozycjonować.
Dla przykładu dajmy na to, że Twój biznes to sklep narciarski. Zajmujesz się jednak tylko sprzętem narciarskim, a nie odzieżą do jazdy. Zatem nie ma sensu, aby pozycjonować się na frazy związane z tą częścią takie jak „spodnie narciarskie”, „kurtki narciarskie” czy „kaski narciarskie”. Zamiast tego można wypozycjonować te stronę na frazę sklep z nartami <nazwa miejscowości>.
Ważne aby w frazie kluczowej pojawiło się choćby miasto – W dobie Sieci Globalnej staliśmy się bowiem „leniwi” i często szukamy usług jak najbliżej naszego miejsca zamieszkania/ pracy. Lubimy załatwić sprawy „przy okazji”, „po drodze”.
Dobrze jest pozycjonować się na tzw. Long Tail Keywords, czyli właśnie na frazy, czy wyrażenia kluczowe. Im dłuższa fraza kluczowa tym lepiej. Klient wyszukujący długą frazę kluczową jest statystyczne bardziej zdecydowany na dany produkt/ usługę- wie czego chce.
Co równie ważne zachowajmy umiar w ilości fraz kluczowych na które pozycjonujemy. Na jedną podstronę stosujmy maksymalnie dwie do trzech fraz kluczowych. Nie Spamujmy też słowami kluczowymi w tekście. Zachowajmy jego naturalny charakter i odmieniajmy nasze słowa kluczowe. W przeciwnym wypadku może się to niekorzystnie odbić na pozycji naszej strony.
Jak szukać fraz kluczowych?
Tutaj dróg jest co najmniej kilka:
- Wejdź w buty swojego klienta – co byś wpisał, gdybyś szukał swojego biznesu w Internecie (np. w wypadku Dermatologa nie szukamy wpisując w Google tylko słowa dermatolog, ale np dermatolog, trądzik, Warszawa, opinie).
- Pytaj swoich znajomych – każdy z nas jest inny, więc może mieć inne pomysły na słowa kluczowe.
- Przeglądaj fora dot. Branży – szczególnie jeśli zaczynasz przygodę z daną dziedziną.
- Zobacz jak wygląda konkurencja i jeśli się da to na co jest wypozycjonowana
- Narzędzia online, które dają propozycje słów kluczowych. Tutaj można polecić kilka darmowych lub półdarmowych narzędzi:
- www.answerthepublic.com– generator pytań i złożeń do konkretnych słów kluczowych, również po polsku.
- www.keywordtool.io – Generator słów kluczowych, półdarmowy.
- www.soovle.com – Generator słów i zwrotów kluczowych (Angielski)
- Google Keyword Planner – Planer słów kluczowych od Google.
- Google Trends – Co prawda to narzędzie do sprawdzania trendów i wiadomości w danym temacie, ale czasami zdarzy się, że podsunie nam jakieś słowo, lub frazę w części podobne wyszukiwania.
Meta Tagi
Teraz coś co teoretycznie wymaga odrobiny znajomości kodowania. Nie jest tak jednak do końca, ale po kolei.
Meta Tagi to znaczniki na Twojej Stronie Internetowej, które dostarczają botom od Google informacji na temat konkretnych części na naszej stronie. Najważniejsze z tagów dotyczą Tytułu i Opisu Twojej Strony. W obu wypadkach to, co oznaczymy tymi znacznikami pojawi się w Google. Przykład macie poniżej (kliknij, żeby powiększyć).
Tytuł strony
Tag tytuł piszemy w znacznikach <title>Tu wpisujemy tytuł</title>. Optymalnie tytuł powinien mieć od 50 – 70 znaków. Powinno być coś co zachęci potencjalnego klienta do odwiedzenia strony. Jeśli np. robisz buty to może to być np. Zakład Szewski Łukasz Głogowski – Najlepsze buty w Warszawie (61 znaków ze spacjami).
Ważną rzeczą jest to, że najważniejsze rzeczy zapisujemy jak najbliżej lewej strony tytułu. Warto też aby tytuł strony był jak najbardziej naturalny – odmieniajmy słowa kluczowe, stosujmy maksymalnie dwa słowa kluczowe w jednym tytule. W ten sposób Google nie będzie mogło nam zarzucić spamowania słowami kluczowymi, a to plus. Tytuł strony powinien być unikalny.
Opis Strony
Drugi Ważny Tag to Opis Strony. Zapisujemy go <description> Opis Strony </description>. Tutaj mamy nieco więcej miejsca niż w tytule. Od maja 2018 to max 300-310 znaków, wcześniej limit wynosił 155 znaków. Tu powinniśmy zamieścić „tekst marketingowy”. Zawierający z jednej strony skróconą ofertę, zawierającą słowa kluczowe. Z drugiej strony nie spamujący nimi. Powinien on być napisany naturalnym językiem i podobnie do Tytułu strony unikalny.
Tag Description teoretycznie można pominąć ale, wtedy Google wytnie za nas fragment tekstu pasujący do słów kluczowych, np. w wypadku Fantastic Studio jest tak w momencie gdy wpiszemy coworking Warszawa Praga. (wtedy Google wycięło nasz kontakt ze strony.)
Tworzenie Contentu na Stronie
Kolejna rzecz to Content (treść), która znajduję się na Twojej Stronie Internetowej. Po pierwsze musi być ona przydatna dla Twojej grupy docelowej. Jeśli nie wiesz kto wchodzi w skład tej grupy to cofnij się o krok wstecz i zadaj sobie pytanie, dla kogo jest skierowana Twoja Usługa/ Twój produkt. Zacznij od odpowiedzi na pytanie co jest wartościowe? Jakich informacji będą potrzebowali? Gdy już masz odpowiedź dostarcz im właśnie taki Content.
W tym celu fajnie sprawdza się np. prowadzenie firmowego bloga, gdzie poruszasz tematy okoliczne dla Twojego biznesu. Np. jeśli sprzedajesz komputery na blogu możesz poruszyć tematy związane z nowinkami w tej dziedzinie. Zatem pisz o nowych kartach graficznych, technologiach, asystentach w telefonie etc. W każdej branży da się znaleźć jakieś tematy do poruszenia na blogu. Więcej o narzędziach do tworzenia treści znajdziesz w jednym z poprzednich artykułów na naszym blogu
Po drugie uporządkuj swój tekst
Podobnie, jak w wypadku pisania tekstu w Wordzie, tak również w wypadku Strony Internetowej warto wprowadzić porządek do tekstu. W tym momencie warto sobie powiedzieć o tzw. Tagów Semantycznych.
Zatem mamy Tagi odpowiedzialne za nagłówki <H1> – <H6>, które używamy do oznaczania kolejnych części tekstu. To tutaj powinno się umieścić słowo kluczowe. Najlepiej jak najbliżej lewej strony. Wraz ze wzrostem numerów nagłówka spada ich ważność. Tytuł artykułu zapisujemy w H1, kolejne rozdziały w H2 a części artykułów w H3 itd. Jeśli korzystasz z WordPressa to wielkość czcionki zależy od motywu, którego używasz.
Kolejne paragrafy tekstu oznaczamy za pomocą tagu <p> i kończymy </p> – i tutaj mówią one robotom Google’a, że w tym miejscu znajduje się zwykły tekst. Jeśli chcemy pogrubić jakąś część tekstu oznaczamy to tagiem <strong>. Kursywę oznaczamy tagiem <em>.
Zdjęcia w tekście
Zdjęcia w tekście to element, który ma kilka funkcji. Po pierwsze są ilustracją dla tego o czym piszemy. Po drugie stanowią swojego rodzaju „kotwicę” dla oka naszego czytelnika. Krótko mówiąc przyciągają wzrok i umożliwiają zlokalizowanie miejsca gdzie skończyliśmy czytać. W końcu są miejscem, gdzie możemy wrzucić słowa kluczowe. Robimy to głównie w tzw. „altach”, czyli alternatywnych tytułach do obrazków na stronie. W wypadku jeśli nie wyświetli się nam zdjęcie wyświetli się w jego miejscu właśnie ALT.
Zdjęcia ponadto uatrakcyjniają wizualnie naszą stronę, co przyczyni się do większej satysfakcji z jej korzystania przez naszych użytkowników. Warto aby zdjęcia, które umieścisz na stronie nie były przesadnie duże – za duże zdjęcia powodują wolniejsze wczytywanie się strony, a co za tym idzie mogą negatywnie wpłynąć na twoją pozycję w wyszukiwarkach.
Przewaga WordPressa
Pisałem wyżej, że meta tagi nie zawsze wymagają znajomości kodowania. W tym momencie po raz kolejny polecam korzystanie z systemów tworzenia treści, w szczególności z WordPressa;) . WordPress pozwala na „edycję metatagów” w edytorze tekstu. Wystarczy, że wybierzemy konkretny poziom tekstu od H2- H6. H1 jest zarezerwowany dla Tytułu artykułu – Wystarczy wpisać go w edytorze tekstu. Podobnie łatwe jest wstawianie zdjęć.
Korzystanie z edytora tekstów w CMS jest intuicyjne i przyjazne użytkownikowi i nie wymaga specjalnej znajomości kodu. Jasne czasami trzeba wstawić jakiś znacznik, jednak edytor daje również taką możliwość.
Dodatkowo możemy też łatwo edytować tytuł i opis swoich podstron korzystając choćby z wtyczki Yoast SEO, która daje nam możliwość edycji obu tych rzeczy, podobnie jak sprawdza dla nas nasz tekst pod kontem SEO i mówi co jeszcze moglibyśmy poprawić. Jeśli szukacie fajnej, darmowej wtyczki SEO to Yoast jest rozwiązaniem dla Was.
SEO – To czego nie widać.
Są też elementy SEO, które warto mieć, a których nie widać na pierwszy rzut oka. Warto jednak utworzyć stosowne konta i zrobić plik Robots.txt, czy Mapę strony w XML. Zacznijmy od zaindeksowania naszej strony.
Google Search Console
To coś czego nie musisz mieć, ale warto, bo Google za pomocą Search Console może podać Ci informację zwrotną apropo indeksowania Twojej Strony w wyszukiwarce. Dzięki Search Console dowiesz się:
- Czy Google może znaleźć i zaindeksować Twoją witrynę.
- Jakie są problemy z zaindeksowaniem Twojej Strony – dostaniesz alert od Google’a (Po ich rozwiązaniu możesz też poprosić o ich ponowne indeksowanie)
- Jak wygląda sytuacja Twojej Witryny w Google. Jak często się pojawia, w odpowiedzi na jakie zapytania się pojawia etc.
- Jakie strony linkują do Twojej Strony – gdzie znajdują się linki?
O tym jak dodać Usługę (witrynę/Stronę) do Google Search Console możesz przeczytać tutaj. Dla nowych użytkowników polecamy w szczególności rejestrację po domenie – Wtedy konieczna będzie tylko jedna rejestracja usługi dla wszystkich subdomen i protokołów Twojej Witryny. Jest to nowość wprowadzona przez Google od lutego 2019 r.
Robots.txt
Robots. txt to plik tekstowy, który znajduje się na Twojej Stronie. Konkretniej w jej katalogu głównym. Są wymagania dotyczące tego pliku
- Musi się on nazywać robots.txt
- Każda witryna może mieć tylko jeden plik robots.txt
- Plik robots.txt musi znajdować się w głównym katalogu domeny.
Robots.txt to też plik o specyficznyej składni . Składa się z reguł i dyspozycji, które są czytane przez boty od góry do dołu.
Przykładowy Plik robots. txt może wyglądać np. tak:
# Zezwalaj wszystkim robotom na oglądanie twojej strony
User-agent: *
Allow: /
I teraz krótko omówimy to co jest powyżej. To co znajduje się na górze strony przy hasztagu (#) to komentarz do reguły. Generalnie jeśli udostępniasz całą stronę robtom to możesz równie dobrze pominąć pierwszą linijkę i zacząć od User- agent. Jednak jeśli masz więcej reguł fajnie jest sobie zapisać o co chodziło Ci przy danej regule.
Od momentu User-agent zaczyna się dyspozycja dla danej reguły. W wypadku powyższego przykładu pozwalamy wszystkim botom, na oglądanie całej strony. Ważne aby każdy element dyspozycji zaczynać w nowej linijce.
Zatem pierwszy element dyspozycji dla robotów to User-Agent. Ten parametr określa to do jakiego robota tyczy się dana dyspozycja. Jeśli chcemy zastosować ją do wszystkich robotów to wstawiamy symbol gwiazdki (*) po dwukropku i spacji.
Kolejny wiersz dotyczy tego na co zezwalamy lub nie oglądać robotom. Wpisujemy wtedy Allow (Zezwolenie) lub Disallow (Zabronienie) a następnie dwukropek, i po spacji wpisujemy jedną z dwóch rzeczy. Albo konkretną stronę (wtedy wpisujemy cały adres wraz z domeną, czyli np.:
Allow: https//twojadomena.com/podstrona
Lub jeśli wolimy Pozwolić/zablokować konkretny katalog na naszym serwerze z plikami strony wpisujemy np.
Disallow: /nazwa-katalogu/
Jeśli zdecydujemy się na tą opcję to musimy pamiętać o ostatním prawym ukośniku (/). Jeśli o nim zapomnimy to dana komenta nie zadziała.
Opcjonalną dyspozycją jest również określenie dla Botów, gdzie znajduje się mapa naszej strony w formacie XML To opcja, z której można ale nie trzeba skorzystać. Tą dyspozycja jest zapisywana:
Sitemap: http://twoja-domena.pl/mapa-strony.xml
Mapa strony w XML
Jak już jesteśmy przy mapie strony to rozwińmy nieco ten temat. Mapa strony to plik w formacie xml, zawierający szczegółowe informację o stronach na Twojej Witrynie, w tym o dacie ostatniej aktualizacji. Pozwala on robotom Google’a w bardziej „inteligentny” (sprawny) sposób analizować i indeksować naszą stronę. I znów można wyróżnić w niej kilka ważnych znaczników. Używamy tutaj znaczników:
- <url> – Nowa wpis w mapie strony .
- <loc> – faktyczny adres strony – Wpisujemy adres strony z przeglądarki
- <changefreq> – Częstotliwość odświeżania (możliwe opcje to always, hourly, daily, weekly, monthly, yearly, never). W ten sposób możemy pomóc botom w indeksowaniu strony. Piszmy w nim jednak prawdę i nie oszukujmy botów. (Np. Jeśli odświeżany jakieś treści raz na miesiąc to powiedzmy że jest to “monthly” a nie “daily”). Oszukane boty nie zobaczą nowej treści przez co prawdopodobnie zjedziesz w wynikach wyszukiwania.
- <priority> – ważność danej strony – od 0 – 1 , gdzie strona o wartości 0.90 jest ważniejszą stroną niż ta oznaczona 0,45
- <lastmod> – Data ostatniej modyfikacji konkretnej podstrony.
Sitemap nie musi mieć wszystkich podstron. Warto jednak, żeby były w nim te które chcesz zaindeksować i wypozycjonować wypozycjonować.
Przykładową mapę strony znajdziecie poniżej:
<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″ ?>
<urlset xmlns=”http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9″>
<url>
<loc>http://www.przyklad.pl/</loc>
<lastmod>2019-04-10</lastmod> <changefreq>monthly</changefreq>
<priority>0.8</priority>
</url>
</urlset>
Jeśli chodzi o tworzenie map strony to są dwie szkoły, albo korzystasz z gotowych generatorów map strony – listę znajdziesz tutaj. Drugą opcją jest pozwolnie np. Yaost SEO na automatyczne tworzenie mapy twojej strony. Wtedy ta wtyczka stworzy ją automatycznie i ty nie musisz się o nic martwić. Ważne jest to, żeby udostępnić mapę strony dla Google – aby to zrobić zaloguj się do Google Search Console i w zakładce Mapy Strony wklej link pod którym znajduje się Twoja mapa strony. Standardowo jest to :
https://twoja-domena.pl/sitemap.xml
Off-Page SEO
Ostatnią rzeczą, którą chciałbym poruszyć w tym tekście jest off-page SEO. Czyli wszystkie te akcje które możesz podjąć poza stroną. Chodzi tutaj o linkowanie do strony. Kluczowe są tutaj tak zwane Backlinki.
Backlink – a co to takiego?
Backlinkiem nazywamy link na innej stronie kierujące na naszą stronę. Generalnie możemy wyróżnić kilka typów linków.
- Linki URL – Adres
- Graficzne (Grafiki z linkiem) np. logo w stopce maila
- Konkretny tekst
- Rozszerzone (“O meta tagach dla robotów”) – normalny tekst z linkiem
- firmowe z nazwą firmy w tekście
- Forum ( liinki w stopce postów)
- linki “nie seo” – stwierdzenie typu „Tutaj, więcej” etc.
Powyższa lista nie odzwierciedla jednak mocy backlinków. Warto mieć backlinki różnych typów. Należy jednak uważać na kilka rzeczy.
- Identyczne frazy w backlinkach – Nie robimy linków na zasadzie kopiuj – wklej, bo zostaną uznane za SPAM.
- Wstawianie linków z tego samego IP – Jeśli wstawimy je w tym samym miejscu z tego samego IP to podobnie jak poprzednio Google uzna je za nienaturalne.
- Linkowanie do strony głównej – lepiej linkować do konkretnych podstron.
- Linkowanie do wyników wyszukiwania na naszej stronie – z tych samych powodów co wyżej.
- Wahania ilości linków – starajmy się utrzymać ilość backlinków wrzucanych przez nas była na naturalnym poziomie.
Jak pozyskiwać backlinki? Generalnie najlepszą metodą jest posiadanie świetnego contentu na Twojej Stronie. Jeśli jest on przydatny, dobrze napisany i czytelny to zostanie podlinkowany przez Twoich użytkowników. Zadowolony użytkownik to prawdziwa kopalnia Backlinków.
Opcjonalnie możesz sam pododawać linki na forach poświęconych tematyce, o której piszesz. Warto też udostępniać linki do Twoich tekstów w mediach społecznościowych.
NIE Powinno się natomiast kupować backlinków korzystać z farm backlinków wymieniać się link za link etc.. Te metody mogą szybko wywindować naszą Stronę. Jeśli Google nas na nich złapie mogą one doprowadzić nawet do zbanowania Twojej Strony przez Google, co biorąc pod uwagę fakt, że historia witryny również wpływa na pozycjonowanie będzie katastrofalne w skutkach.
Podsumowanie
Reasumując temat należy powiedzieć, że SEO jest czymś, bez czego, w dzisiejszych czasach, nie da się prowadzić skutecznego biznesu. Każda szanująca się firma powinna bowiem posiadać Stronę Internetową. Większość z nas sięga dziś w poszukiwaniu usług czy produktów do Internetu, z czego lwia część korzysta z Google’a. Dlatego działania powinny być ukierunkowane właśnie na tą wyszukiwarkę.
Jest to sztuka trudna i złożona. Zdajemy sobie sprawę, że na pewno nie poruszyliśmy w tym tekście wszystkich możliwych działań SEO. Jednak powyższe wskazówki stanowią, naszym zdaniem, absolutne minimum przyzwoitości. Kolejna trudność jest taka, że SEO non stop się rozwija. Google non stop pracuje nad swoimi algorytmami, więc praca nad SEO jest pracą permanentną (stałą), Nie wolno osiadać na laurach. Śledźmy więc trendy i sumiennie pracujmy nad SEO każdej podstrony.