Odzyskiwanie danych i kilka porad w tym temacie.

twarz kobiety na tle kodu binarnego

Odzyskiwanie danych
Warszawa Praga Północ

Bezpłatna Analiza w 48 – 72h 

Dziś coraz więcej danych przechowujemy w formie cyfrowej. Nasze zdjęcia, filmy, dokumenty trafiają na nasze komputery.  Czasami zdarza się jednak, że dane na naszych nośnikach „znikają” . Bez Paniki! Gdy z jakiegoś względu utracisz swoje dane oddaj swój nośnik nam :-)

Przyjmiemy twoje zgłoszenie, szybko wypełnimy „papierki” i po bezpłatnej analizie (trwającej standardowo 48 do 72h ) otrzymasz informację co i za ile da się zrobić (Ceny zależą od bardzo wielu czynników).

Otrzymasz pokwitowanie zlecenia, na którym będziesz miał swój własny Login i Hasło do systemu, dzięki czemu będziesz mógł na bieżąco sprawdzać co dzieje się z Twoimi Danymi.

Jeśli straciłeś dane ze swojego dysku twardego, telefonu, pendrive lub innego nośnika przyjdź do nas!

Od ponad roku współpracujemy z  firmą MiP Data & Forensic  – specjalistami w zakresie odzyskiwania danych z długoletnim doświadczeniem i skutecznością powyżej 88%!

Poniżej znajdziecie jeszcze  kilka porad odnośnie do bezpieczeństwa Waszych Danych :)

Ochrona i odzyskiwanie danych:
Po pierwsze rób kopie!!!!

płyty cdBrzmi prosto i jest chyba najprostszym sposobem przed utratą danych. Róbmy kopie wszystkiego co jest dla nas ważne. Czy są to zdjęcia, filmy, Dokumenty, PDF’y, kontakty z telefonu – kopiujmy wszystko. Nie ważne czy zrobisz to w formie fizycznej –nagrasz płytę(ktoś to jeszcze robi?), zrzucisz na dysk przenośny czy w „Chmurze” poprzez serwisy takie jak DropBox, OneDrive, Usługi Google czy własny serwer (tak są tacy ludzie ;-)), ważne że masz kopie.

My w Fantastic Studio od lat korzystamy z Dropbox. Pozwala nam to na spokojną wspólną pracę na naszych plikach. Stanowi też dodatkowe zabezpieczenie dla naszych plików Bardzo polecamy ten serwis.

Kliknij ten link , załóż swoje darmowe konto i zdobądź dodatkowe 500 MB :)

Z doświadczenia wiem, że najlepiej skorzystać z obydwu wersji- w końcu dysk przenośny też może „walnąć” i jeśli nie mamy kolejnej kopii to Sprawozdanie, Projekt, Biznesplan czy Praca Magisterska mogła przepaść na zawsze.

Ochrona i odzyskiwanie danych:
Po drugie chroń swoje dane.

Ten krok też jest prosty ale nie wszyscy go robią. Czasami opłaca się wydać parę groszy na płatny program antywirusowy zamiast korzystać w domu/pracy z programów bezpłatnych takich firm jak AVG, Panda, Kaspersky Lab , Norton, ESET czy Avast(kolejność firm jest przypadkowa). Często zdarza się, że jedyną zaletą darmowych aplikacji antywirusowych jest właśnie ich cena i po miesiącu pracy na naszym nowym laptopie musimy robić jego gruntowne czyszczenie (Formatowanie) bo nie da się na nim pracować.

Przy wersji płatnej z jednej strony płacimy za ochronę naszego komputera/telefonu co w myśl zasady płacę więc wymagam daję nam prawo oczekiwać ochrony, z drugiej strony wraz z tym abonamentem otrzymujemy po prostu szerszy pakiet usług np. Firewall przy programach Internet Security. Należy jednak pamiętać, że co chwilę powstają nowe rodzaje zagrożeń i co za tym idzie nie ma programów perfekcyjnych. Nie zapominaj przy tym od czasu do czasu przeskanować swój komputer profilaktycznie co jakiś czas. Ja korzystam ze swojego laptopa, zabezpieczonego programem za który płacę raz na 2 lata w sposób ciągły od 2 lat –wcześniejszy miałem 5 lat– i nie miałem(a przynajmniej nie przypominam sobie) przypadku reinstalacji systemu przez wirusy konie trojańskie rootkity etc.

Zagrożenia inne niż wirusyczłowiek w czapce pirata i masce annonymous

Pomijając kwestie zagrożeń wirusowo/Trojanowo podobnych zmieniaj co jakiś czas hasła do portali z których korzystasz i do swojego komputera – mimo wszystko hakerzy nie śpią. Jest to standard w dużych firmach, gdzie ustawia się system tak, aby po miesiącu wymuszał na użytkowniku zmianę hasła- W myśl zasady albo zmienisz albo się nie zalogujesz. Warto tworzyć hasła mocne. Co to znaczy? Za hasła mocne są uznawane hasła będące mieszanką wielkich i małych liter cyfr i znaków interpunkcyjnych.

Kolejna rzecz – chroń swoje dane w sieci. Wszyscy wiemy, żeby nie podawać swoich danych wrażliwych takich jak numer rachunku czy pin do karty, jeśli nie masz 200% pewności, że możesz to zrobić bezpiecznie, nie mniej z dziennikarskiego obowiązku wypada o tym napisać ;-). Nie zapisuj ich(zarówno haseł jak i pinów) również na dysku/telefonie w pliku tekstowym bo taki plik stanowi okazję dla złodzieja internetowego.

Jeśli będziesz się tego w miarę trzymał powinieneś zachować swoje dane.

Awaria sprzętu, nośnika, czytnika, serwera- co można zrobić?

Jeśli jednak coś się popsuje, źle się zapisze albo przypadkowo to skasujemy- zarówno dyski przenośne, twarde jak i telefony nie są przecież wieczne a ludzie jak to ludzie popełniają błędy. Istnieją wtedy dwie opcje. Albo naprawiać samemu, poprzez fizyczną wymianę podzespołów (czego NIE POLECAM o ile nie jesteś informatykiem znającym się dobrze na dyskach), oddać go na gwarancję jeśli jeszcze go obejmuje Można też spróbować odzyskać dane przez dostępne oprogramowanie(co nie zawsze może się udać). To można zrobić jeśli nie mamy uszkodzeń mechanicznych.

Druga możliwość to oddanie sprzętu profesjonalistom co jest najbezpieczniejszą opcją, zarówno przy sprawach softowych jak i uszkodzeniach mechanicznych (tak wtedy też można spróbować odzyskać dane), ale za to uderzy nas po kieszeni. Rozwinę trochę kwestię programów do odzyskiwania danych i rynku firm tym się zajmujących- nie jestem informatykiem i Hardwere komputerowy stanowi dla czarną magię. To opcja najbardziej godna polecenia.

Oprogramowanie do odzyskiwania danych.

Tutaj krótko. Na rynku jest tego multum – zarówno wersję płatne jak i darmowe. Znajdziemy w sieci program zarówno do odzyskiwania danych przypadkowo usuniętych z kosza jak również takich które „zniknęły nam z dysku”. Słowem wpisać znaleźć i spróbować- przykładowe darmowe programy macie na przykład TU. Tak jak pisałem wyżej ta opcja nie zawsze musi wypalić (Nie polecamy!).

dysk twardyFirmy odzyskujące dane

Tak jak mówiłem jest to opcja najbezpieczniejsza i najbardziej przez nas polecana – oddajemy bowiem nasze dyski, telefony, pendrive’y, w ręce specjalistów. Na rynku polskim pełno jest również firm, które zajmują się odzyskiwaniem danych z dysków. O tym jak wygląda to u naszego partnera MiP Data & Forensic pisałem nieco więcej na początku :-)

Należy się jednak liczyć z tym, że również ta metoda mimo, że jest wskazana przeze mnie jako najbezpieczniejsza nie zawsze jest skuteczna- w niektórych wypadkach danych po prostu nie da się odzyskać.

Podsumowanie

Reasumując temat dane są dzisiaj dla nas czymś szczególnie ważnym. Jako dane bowiem przechowujemy zarówno nasze pracę- dokumenty, czy arkusze kalkulacyjne, jak również inne ważne dla nas rzeczy –zdjęcia, filmy, numery telefonów itp. Warto zatem pamiętać o tych kilku podstawowych zasadach ochrony naszych danych a w wypadku ich utraty albo spróbować je odzyskać samemu lub co bezpieczniejsze, jeśli nie umiemy tego zrobić sami, zaufać specjalistom. Mam nadzieję, że te kilka porad choć trochę wpłynie na bezpieczeństwo Waszych danych.

Jeśli macie dla mnie jakieś porady związane z tym tematem – zarówno z ochroną jak i odzyskiwaniem danych zapraszam do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.