Najbardziej inspirujący ludzie Świata cz. 6

directors

Dziś powracamy do naszego cyklu o sławnych ludziach, którzy nas inspirują. Tym razem wybraliśmy 5 ludzi jednoznacznie kojarzących się z Hollywood. Stanowią oni dowód na potwierdzenie tezy, że można przy doborze kariery zawodowej popełniać błędy i szukać swoich pasji. Nie wszyscy bowiem myśleli o karierze w reżyserii, produkcji, czy jako scenarzyści na co odpowiedź poniżej.

George Lucas

Żródło: http://www.ocregister.com/

Właściwie George Welton Lucas Jr. Urodził się w Modesto w Californii 14 maja 1944r. Amerykański filmowiec i przedsiębiorca Jego najbardziej znanymi markami są galaktyczna saga „Gwiezdne Wojny”, z którymi każdy kojarzy go momentalnie. Nie wielu jednak wie, że jest on twórcą innej postaci historycznej dla dziejów kina a mianowicie dr Henrego Waltona Jonesa Jr, czyli popularnego Indiany Jonesa.

George Lucas zanim został filmowcem i przedsiębiorcą był miłośnikiem motoryzacji i wyścigów samochodowych. Ta pasja jednak niemal nie skończyła się tragedią. 12 czerwca 1962r podczas gdy jechał swoim Autobianchi Bianchina inny kierowca staranował go wywracając samochód Lucasa, który o mało nie przypłacił tego życiem. W ten sposób zrezygnował z kariery kierowcy rajdowego. Jednak pasja motoryzacją i wyścigami znalazła potem odzwierciedlenie w jego twórczości filmowej („1:42:08” i „Amerykańskie Grafitti”).

Szlify filmowe Lucas wyrabiał w szkole filmowej na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Po zdobyciu wykształcenia (BFA) w 1967 zaciągnął się do Armii USA z chęcią służenia ojczyźnie w Wietnamie. Jednak po testach medycznych i stwierdzeniu cukrzycy odesłano go do domu.

Lucas otrzymuje stypendium od Worner Bros. W trakcie jego odbywania poznaje swojego późniejszego wspólnika Francisa Forda Coppolę, z którym zakłada studio American Zeotrope.

Szczyt popularności nastąpił jednak po założeniu Lucasfilm. Pierwszym dużym sukcesem Lucasa był wspomniany film Amerykańskie Grafitti, który Lucas wyreżyserował w 1973r. Następnie przyszedł czas na „Gwiezdne wojny” napisane na podstawie „Ukrytej Fortecy” Akiry Kurosawy. Mało brakowało, a do ekranizacji filmu w ogóle by nie doszło – Alan Ladd Jr z 20th Century Fox, który lubił „Amerykańskie Grafitti” siłą przepchnął umowy na produkcję i dystrybucję filmu, który jak się później okazało był strzałem w dziesiątkę – do dziś jest jednym z najbardziej kasowych filmów w historii, a Lucasfilm zarobiło krocie na prawach autorskich, które Lucas mimo niezadowolenia Fox utrzymał przy sobie.

Po sukcesie Gwiezdnych Wojen Lucas głównie zajął się pisaniem scenariuszy i produkcją filmów – m.in. kolejnych części gwiezdnej trylogii i przygód Indiany Jonesa. Do reżyserii wrócił w 1999 r. przy okazji kolejnych Gwiezdnych Wojen. W 2012 r. ogłosił, że przechodzi na emeryturę jako producent dużych filmów i chce się skupić na mniejszych. Produkcjach. Sam Lucas zaangażował się w działalność filantropijną.

Pomimo znakomitych pomysłów na sagi filmowe za żadną z nich nigdy nie otrzymał Oscara. Jego „Star Wars: Atak Klonów” otrzymał natomiast Złotą Malinę za najgorszy scenariusz co nie jest chlubnym punktem w twórczości Lucasa.


Woody Allen

Woody Allen

Źródło: http://www.filtercopy.com/

Allan Stewart Konigsberg urodził się 1 grudnia 1935 r w Nowym Yorku. Jest amerykańskim człowiekiem renesansu. Zajmuje się nie tylko sztuką filmową (scenarzysta, reżyser, aktor i producent) ale również pisze, komponuje i muzykuje (jest zapalonym klarnecistą jazzowym). Głównie jednak mówi się o nim w kontekście filmowym.

Pomimo chęci rodziców aby został farmaceutą Allen od dziecka ubóstwiał kino i komedię. Ponoć już w wieku lat 7 po obejrzeniu w kinie „Drogi do Maroka” (1942) zdecydował, że sam zostanie autorem komikiem. Uczęszczał do Midwood High School na Brooklinie. (1948-1952). W wieku 17 lat zmienił nazwisko na Heywood Allen (stąd zdrobnienie Woody).

W trakcie edukacji dorabiał pisząc skecze i gagi dla lokalnych komików i gazet. W ten sposób zarabiał 25 USD tygodniowo. Po zakończeniu edukacji w szkole średniej zaczyna studia na Uniwersytecie Nowojorskim gdzie nie zaliczył zajęć z produkcji filmowej. Uczęszczał też na zajęcia filmowe do Kolegium Mejskiego Uniwersytetu Nowojorksiego, ale przerwał te zajęcia po tygodniu. Jednocześnie podpisał kontrakt z agencją William Morris Agency. W latach 1960 – 1969 występował jako komik. Zadebiutował jako aktor w filmie Clive’a Donnera „Co słuchać Koteczku?” w 1965r

Swój pierwszy film wyreżyserował w 1969r. Był nim „Bierz forsę i w nogi”. Była to parodia filmu gangsterskiego.

Otrzymał cztery Oscary („Annie Hall” (1977) x2 , „Hannah i jej siostry” (1986) i „O północy w Paryżu” (2012) – wszystkie za najlepszy scenariusz oryginalny, w wypadku Annie Hall również za reżyserię), jeden Złoty Glob, sześć nagród BAFTA, dwa Cezary i Jedną Nagrodę Goya– za „Wszystko gra” (2005). Moim ulubionym filmem Woodiego Allena jest chyba „Vicky Cristina Barcelona” (2008). Najnowsze dzieło Allena to „Śmietanka towarzyska” (2016)


Oliver Stone

Źródło: http://www.huffingtonpost.com/

Wiliam Oliver Stone urodził się 15 września 1946r w Nowym Yorku w rodzinie nowojorskiego maklera Louisa Stone’a (Silversteina).

Edukację odebrał najpierw w Trinity School w Nowym Yorku następnie odesłany do The Hill School w Pottstown, Pensylwania. W trakcie jego pobytu w tej placówce jego rodzice rozwiedli się, co jak sam stwierdził znacznie wpłynęło na jego życie. Stone ukończył Uniwersytet Nowojorski (BFA in Film). Jego nauczycielem był m in. Martin Scorsese. Walczył jako żołnierz piechoty w Wietnamie – dwa razy został ranny.

Przed rozpoczęciem kariery filmowej zajmował się różnymi zawodami. Był m.in., sprzedawcą w sklepie i taksówkarzem.

Pierwszym filmem Stone’a była czarna komedia „Seizure” z 1974r. Między tym filmem a „The Hand” (1981)– jego drugim reżyserskim filmem zajmował się głównie pisaniem scenariuszy. Za to też w 1979 r. otrzymał swojego pierwszego Oscara (film „Midnight Express”). W 1980 r napisał scenariusz do jednego z najlepiej znanych filmów gangsterskich – „Człowieka z blizną” w reżyserii Briana de Palmy. Kolejnym Oscarowym filmem Stone’a był Pluton (1986)- 2 Oscary za scenariusz adaptowany i Reżyserię. Pracował też nad wymienionym przez nas w naszym top 20 filmów dla przedsiębiorców filmem Wall Street (1987) (Oscar dla Michaela Douglasa za rolę męską). Na swojego Trzeciego Oscara musiał czekać 3 lata, kiedy to dostał statuetkę dla najlepszego reżysera za film „Urodzony czwartego lipca” (1989).

Później również współtworzył Oscarowe produkcje takie jak „JFK” (1991), jednak póki co sam Oscara nie zdobył (Pomimo nominacji). W 2016 r znowu zrobiło się o nim głośno za sprawą filmu „Snowden” opowiadającego historię analityka CIA Edwarda Snowdena.


Martin Scorsese

Martin Scorsese

Źródło: http://www.hollywoodreporter.com/

Martin Charles Scorsese urodził się 17 listopada 1942r w Nowym Yorku w rodzinie sycylijskich emigrantów Charlesa i Catharine Scorsese. W młodości mieszkał we włoskiej dzielnicy nowego Yorku co obiło piętno na jego twórczości. Od młodości chciał zostać malarzem. W wieku 8 lat natomiast chciał zostać księdzem, co znalazło odzwierciedlenie w katolickich nowojorskich szkołach do których uczęszczał. To tu nauczył się m in. kaligrafii. Po relegowaniu z katolickiego gimnazjum na Upper East Side – ze względu na problemy z koncentracją – postanawia zmienić karierę. Kilka lat później zapisuje się do szkoły filmowej na Uniwersytecie Nowojorskim. Studiował film w latach 1960-65 ukończywszy edukację z tytułem Magistra. Powrócił też na Uniwersytet Nowojorki jako profesor. W 1970r przeprowadza się do Hollywood, gdzie od razu ze względu na swoje wykształcenie znajduje pracę.

Swój pierwszy film zrealizował w 1963r a pierwszą nagrodę zdobył rok później. W swojej filmografii ma wiele ciekawych filmów takich jak „Taksówkarz” (1976), „Chłopcy z ferajny” (1990), „Gangi Nowego Yorku” (2002), „Aviator” (2004), czy jak na razie jedyny nagrodzony Oscarem za reżyserię film „Infiltracja” (2006) Na naszej liście filmów dla przedsiębiorców znalazł się jego „Wilk z Wallstreet”(2013). Najnowszym filmem Scorsese jest „Cisza” z 2016r. Obecnie pracuje też na planie „The Irishman”, którego premiera zaplanowana jest na rok 2018.


Peter Jackson

Peter Jackson

Źródło: http://o.canada.com/

Jedyny nie Amerykanin w tej piątce. Przyszedł na świat 31 października 1961r w Wellington w Nowej Zelandii. W wieku 8 lat zaczął interesować się filmem. Jego rodzice popierali ten pomysł kupując mu na urodziny kamerę Super 8. W tym wieku również po raz pierwszy zobaczył film Kong Kong, który jak twierdzi sam reżyser zainspirował go do pracy reżyserskiej. W wieku 16 lat rzuca szkołę i zatrudnia się w Gazecie The Evening Post, gdzie zajmował się obróbką zdjęć. Warto podkreślić, że nie odebrał żadnego wykształcenia w kierunku filmu, a wszystkiego dot. efektów specjalnych, montażu i reżyserii nauczył się metodą prób i błędów.

Pierwszym poważnym filmem Jacksona był „Zły Smak” z 1987r – Slapstickowa czarna komedia. Następnie pojawiła się czarna komedia „Meet the Feebles” (1989). Pierwszą nagrodę filmową zebrał za Niebiańskie stworzenia z 1994r za które otrzymał Srebrnego Lwa na festiwalu w Wenecji i nominację do Oscara. Tą ostatnią statuetkę przyniosła mu dopiero ekranizacja Powieści J.R.R. Tolkiena, z którą to trylogią jest kojarzony w pierwszej kolejności. Łącznie sama trylogia otrzymała 17 statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej. W 2005 roku Jackson zrealizował swoje marzenie z dzieciństwa kręcąc remake King Konga. W latach 2012–2014 ekranizował Hobbita J.R.R. Tolkiena. Jednak nie przyniosło mu to aż tak wielkiego sukcesu jak poprzednia trylogia.

W 2002 roku został kawalerem New Zealand Order of Merit, a w 2010 roku pasowany na rycerza, przez Gubernatora Nowej Zelandii.


Podsumowanie

Podsumowując, jak widzimy nawet tak wielcy ludzie sukcesu jak piątka przedstawiona powyżej nie zawsze chciała robić filmy – wyjątkiem był Jackson. To może być szczególnie inspiracją dla ludzi młodych, którzy myślą, że nie mogą się pomylić w swoich drogach życiowych. Mamy prawo szukać swoich i robić błędy :) Jednak kiedy nadarzy się okazja tak jak w wypadku choćby George’a Lucasa i Star Wars musimy uchwycić się  jej i trzymać jak przysłowiowy „rzep psiego ogona”. Nie wolno nam przespać takiej okazji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.