Głowa rządzi biegaczem – czyli psychologia sportu dla biegaczy w oparciu o Kenijskie doświadczenia… 28 sierpnia 2014

FB_wydarzenie_JoggingGRB02

Co było pierwsze jajo czy kura? Kto zna odpowiedź na to pytanie ten nie powinien być naszym gościem, bo z pewnością wie co jest ważniejsze w drodze biegacza po kolejny dystans – CIAŁO czy UMYSŁ.

– Wszystkich innych serdecznie zapraszamy! Tych biegających dużo i tych biegających mniej, profesjonalistów i amatorów, początkujących i wytrawnych biegaczy, oraz wszystkich tych którzy chcieliby ale…jeszcze nie wstali z kanapy.

W XXI w. Już wiemy, że sukces w sporcie jest wypadkową pięciu najważniejszych elementów treningu:
I. przygotowania fizycznego
II. taktyki
III. techniki
IV. psychiki,

Z kolei wszystkie powyższe elementy wpływają na kształtowanie tego piątego:

V. stylu życia.

I tak, jeśli ktoś chce przebiec maraton, sprawa z pozoru wydaje się być prosta: Stawia sobie cel, realizuje treningi, dba o dietę itp. Jeśli jest w tym konsekwentny, forma rośnie, choć efektów nie widać przecież od razu.
No właśnie! tylko co oznacza być KONSEKWENTNYM? Bo to przecież GŁOWA decyduje o tym czy wyjdziemy na trening, czy będziemy biegać regularnie, długo, krótko i jak przebiegniemy dany dystans: z zaangażowaniem czy bez. W głowie rozstrzygają się najważniejsze kwestie dotyczące tego kiedy zadziała który mięsień a nie odwrotnie! W głowie też toczą się rozmaite procesy mające wpływ na ta naszą KONSEKWENCJĘ:

* motywacyjne: „Może dzisiaj sobie odpuszczę? Czeka mnie takie długie wybieganie…”,
*emocjonalne: „świetnie się czuję po takim dobrym wyścigu!”,
* społeczne: „Co sobie pomyśli mój przyjaciel Karol, jeśli nie pobiję życiówki na tej szybkiej trasie?”,
* samooceny: „Nie jestem w tym dobry! za szybko się męczę”, „wszyscy biegają szybciej!”.

To, że w sporcie wyczynowym zależność ciała i głowy jest bardzo wyraźna wiemy nie od dziś Natomiast w sporcie amatorskim jest nie tylko wyraźna ale i potrzebna, żeby biegacz – amator mógł z satysfakcją i bez uszczerbku na zdrowiu sięgać po kolejne dystanse. Jedno bez drugiego daleko nie zajedzie. Na osobiste mistrzostwo biegowe składa się bowiem dyscyplina treningu fizycznego, technicznego i taktycznego oraz tzw. silna psychika. Silna psychika…czyli co? Wytrenowany, zahartowany i świadomy celu mózg – chłodna głowa i stalowe nerwy!

GŁOWA RZĄDZI BIEGACZEM BO OD GŁOWY WSZYSTKO SIĘ ZACZYNA! Na szczęście nie jest to zależność jednostronna. Biegacz ma również coś do powiedzenia. I to on ma wpływ na to, CO ZNAJDUJE SIĘ W JEGO GŁOWIE. To, co robi zależy od jego nastawienia, myśli i emocji a nad tym można bardziej lub mniej umiejętnie panować. Dlatego trening i współzawodnictwo fizyczne także zależą od przygotowania mentalnego. Nasz mózg pracuje na podobnych zasadach, co nasze mięśnie. Aby zarówno mózg jak i mięśnie rozwijały się i pozostawały w dobrej kondycji, należy je trenować. Proste? Proste.

Podczas półtoragodzinnej prelekcji Spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie ILE w sporcie zależy od ciała, a ile od głowy i JAK zależy. A przede wszystkim pokożemy drogowskazy do rozwoju mentalnego siebie – jako BIEGACZA.

Ponadto zrobimy to niezwyczajnie bo w oparciu o obserwację i doświadczenie z kuźni talentów biegów długodystansowych – w Kenijskiej szkole biegowej Iten, gdzie portal Bieganie.pl organizuje swoje obozy biegowe.

NIE CZEKAJ! włącz do swojego treningu TRENING MENTALNY i miej jeszcze większą frajdę i satysfakcję z biegania:
Już 31 sierpnia – Półmaraton Praski!, we wrześniu PZU Maraton Warszawski, w październiku Biegnij Warszawo a w listopadzie Bieg Niepodległości, a to tylko niektóre z biegów w naszej stolicy.

Wierzymy, że pozytywnie zainspirujemy!

WSTEP WOLNY!

HARMONOGRAM SPOTKANIA:

19:00 – 20:30 prelekcja i pokaz
20:30 – 21:00 wernisaż wystawy fotografii z Kenijskiego Iten – „Home of Champions” autorstwa Remka Kinasa.
21:00 – 22:15 pokaz filmowy o legendarnym twórcy Maratonu Nowojorskiego.

GDZIE?
Fantastic Studio – miejsce przyjazne biegaczom, bo przez biegacza prowadzoneto nadzwyczajny coworking położony na Warszawskiej Pradze.

O tym wszystkim opowiedzą: Remigiusz Kinas (coach sportowy) i Jagoda Nowik (psycholog sportowy)

Remigiusz Kinas, COACH SPORTOWY
Od ponad 15 pracuje w międzynarodowych firmach z branży IT oraz telekomunikacja. Tam zdobywał doświadczenia głównie na stanowiskach managerskich. Jego pasją i zarazem misją jest praca z ludźmi nad rozwojem ich osobistego potencjału (zarówno w pracy jak i w życiu osobistym) oraz budowanie efektywnych zespołów. Rozwijając swoją pasję, ukończył szkołę coachów ericksonowskich “The Art and Science of Coaching” przy Wszechnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako coach i aktywny pasjonat sportów wytrzymałościowych poszerza swoją wiedzę z zakresu psychologii sportu studiując Psychologię Sportu Pozytywnego na Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Wspiera ludzi w drodze “od myślenia do działania”. Współpracuje ze SPORTOWCAMI oraz LIDERAMI w zakresie tworzenia wizji oraz ścieżek rozwoju. Ponadto pomaga im osiągnąć wyższą efektywność własną przy jednoczesnym zachowaniu równowagi życiowej. Pasjonują go tematy związane z optymalnym funkcjonowaniem, efektownymi metodami wprowadzania trwałych zmian, tworzenia zdrowych nawyków, strategiami motywacji, samokontroli, silnej woli. Prowadzi swój blog o efektywnych strategiach w rozwoju osobistym – pozagranice.pl.

Jagoda Nowik, PSYCHOLOG SPORTOWY
Absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej gdzie ukończyła specjalizację z psychologii osiągnięć w sporcie, biznesie i na scenie oraz psychologii sportu. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Zawodu uczyła się od najlepszych. Doświadczenie w pracy ze sportowcami potrafi umiejętnie wykorzystać w biznesie i odwrotnie.
Pracuje w nurcie psychologii sportu pozytywnego, który propaguje holistyczne podejście do zawodnika – niezależnie od tego czy jest on amatorem czy wyczynowcem – a koncentruje się na rozwoju pozytywnych aspektów życia jednostki i wydobywaniu z niej tego co najlepsze przy jednoczesnym zachowaniu równowagi życiowej. W pracy indywidualnej i grupowej stosuje różne elementy treningu mentalnego (m.in.: relaksację, trening oddechowy, wizualizację, trening koncentracji, coaching), dostosowując zajęcia do potrzeb. Regularnie uczestniczy w różnego rodzaju szkoleniach i konferencjach; jako uczestnik i prelegent; systematycznie rozwija swój warsztat pracy. Związana z Fundacją Sportu Pozytywnego. W biznesie – głównie z branżą bankową i start’upami.
Prywatnie: pasjonatka sportu, wieloletnia zawodniczka: gimnastyki sportowej i żeglarstwa regatowego. Obecnie zadeklarowana biegaczka. Pracuje jako psycholog sportowy i współprowadzi rodzinną firmę – Fantastic Studio cowork-office-galery. Przyświeca jej domena: ”If you’re going to be thinking anyway, why not think BIG”.

Podziel się na ...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin